BRATISLAVA. Sto dní uplynulo od vymenovania nového šéfa generálnej prokuratúry a Jaromír Čižnár stále mlčí.
K jeho pôsobeniu sa nevyjadruje premiér Robert Fico, ktorý je Čižnárovým spolužiakom, ani prezident Ivan Gašparovič.
Čižnár neprehovoril od nástupu do funkcie, keď mal jedinú tlačovú besedu. Žiadosti o rozhovor odmieta. Ani stanovisko ku sto dňom v úrade v piatok neposkytol.
„Vzhľadom na jeho plný pracovný program nie je možné realizovať vašu požiadavku,“ odkázala hovorkyňa Jana Tökölyová. Čo Čižnár robil, nie je známe.
Bozky a už ničTichý - Čižnár
2. februára 2011 sa Trnkovi skončilo funkčné obdobie a úrad prevzal námestník Tichý;
17. júna 2011 bývalá koalícia zvolila Jozefa Čentéša;
2. januára 2013 ho prezident Ivan Gašparovič zamietol;
18. júna 2013 Smer zvolil Jaromíra Čižnára;
17. júla nastúpil do funkcie.
„Budem vám veľmi silno držať palce. Potrebuje to naša republika,“ vravel novému šéfovi prokuratúry Gašparovič 17. júla, keď ho náhle vymenoval do funkcie. Vopred o tom neinformovali.
Najvýraznejším momentom aktu boli bozky šéfa Najvyššieho súdu Štefana Harabina, ktorými sa vítal s Ficom. Ani ten na otázky o sto dňoch Čižnára neodpovedal.
Premiér doteraz nevysvetlil svoje slová o závažných skutočnostiach okolo diania na Generálnej prokuratúre, ktorými v máji zdôvodňoval potrebu urýchlene zvoliť jej nového šéfa.
Aktuálnu situáciu nechce hodnotiť ani kandidát bývalej koalície Jozef Čentéš, ktorého Gašparovič vymenovať odmietol. Ústavný súd stále nerozhodol, či tak prezident mohol urobiť.
Čentéš po príchode Čižnára zostal vo funkcii zástupcu šéfa trestného odboru. Z postu riaditeľa tohto odboru musel odísť Tibor Šumichrast, ktorý mal blízko k Dobroslavovi Trnkovi.
Ďalší Trnkov blízky spolupracovník Peter Šufliarsky sa naopak stal trestným námestníkom. Trnku a jeho prvého námestníka Ladislava Tichého ponechal Čižnár v pozícii radových prokurátorov.
Mišíková nevydržalaOdchod do dôchodku ku koncu roka ohlásila Eva Mišíková, ktorá počas vlády Ivety Radičovej tiež kandidovala na šéfa úradu.
Mišíková pracuje na odbore osobitného určenia. O dôvodoch odchodu nechce hovoriť.
Podľa zistení SME sa rozhodla po tom, ako Čižnár oznámil, že jej odbor ako samostatná zložka končí a bude podriadený Šulfliarskemu, s ktorým Mišíková nemala dobré vzťahy.
Ani pri rozhodovaní v závažných kauzách sa Čižnár zatiaľ výraznejšie neprejavil.
V septembri odsúhlasil závery vyšetrovania prípadu Glance House, kde polícia skonštatovala, že Trnka sa nedopustil trestného činu. V konaní pokračuje disciplinárna komisia.
Čižnárov nový námestník René Vanek stiahol z Najvyššieho súdu dovolanie podané Trnkom v kauze Duckého zmeniek v prospech firmy, ktorú zastupovala Tichého manželka.
Na podanie dovolania v spore so štátom o miliardu českých korún podľa Vaneka nebol zákonný dôvod.
Sto dní je málo na definitívne závery, ale aspoň niečo sa za ten čas dalo stihnúť, nie? píše Lukáš Fila
Čítajte komentár (piano) >>
Prístup ku všetkým komentárom nielen na sme.sk za 3,90 Eur mesačne. Kúpiť teraz
Ženy a detiProkuratúra teraz posudzuje závery vyšetrovania emisnej kauzy, kde polícia nenašla žiaden trestný čin. Išlo o najväčšiu aféru prvej Ficovej vlády.
Nedoriešená zostáva kauza Hedvigy Žákovej-Malinovej z roku 2006. Generálna prokuratúra trvá na tom, že Malinová má ísť na vyšetrenie duševného stavu.
Pri nástupe do funkcie označil Čižnár za prioritu ochranu detí a žien pred zneužívaním. O pár dní Krajská prokuratúra v Bratislave, ktorú pred tým riadil, zmietla zo stola prípad utýranej 5–ročnej Lucky jej otčimom Jurajom Hrotákom.
Čižnárova nástupkyňa Iveta Kopčová s Hrotákom uzavrela dohodu o vine, čo mu garantovalo mimoriadne zníženie trestu bez súdneho pojednávania. Pre televíziu Joj to odôvodnila urýchlením trestného konania.
Až po medializovaní prípadu Generálna prokuratúra zasiahla a nariadila dohodu stiahnuť.

Beata
Balogová
