SME

Bojoval proti fašistom aj komunistom. Za ideály 1. ČSR

Pripomíname si 95. výročie od založenia prvého spoločného medzivojnového štátu Čechov a Slovákov.

Živodar Tvarožek s dcérou.Živodar Tvarožek s dcérou. (Zdroj: ARCHÍV Ž.T.)

Čulý spoločenský život bol počas 1. ČSR aj v legendárnej kaviarni Metropol. Zavrel ju Alexander Mach a neskôr znárodnili komunisti. Spája sa s rodinou Tvarožkovcov.

BRATISLAVA. Medzivojnová Československá republika preňho znamená detstvo. Bol od nej mladší iba o sedem rokov.

„Mal som necelých pätnásť rokov, keď sa to celé skončilo, keď Hitler rozbil Československo,“ spomína dnes Živodar Tvarožek.

Sklamanie si všimol u svojich rodičov po prvýkrát po Mníchovskom diktáte. O to viac, že jeho otec stál pri prvých krokoch mladej československej republiky.

SkryťVypnúť reklamu

„Otec bol presvedčený demokrat a bol zástancom toho, aby sa Česi a Slováci odpútali od Rakúsko–Uhorskej monarchie a vytvorili spoločný štát,“ hovorí.

Tomáš Tvarožek sa už v roku 1915 počas prvej svetovej vojny začal stretávať v bratislavskej kaviarni „Fajka“ so slovenskými a českými dôstojníkmi.

Spolu s českými poslancami vo Viedni podporovali činnosť tajnej odbojovej organizácie Mafia. V prevratových dňoch bol spoluorganizátorom Prvej slovenskej vlády v Skalici a v roku 1918 sa stal ako skúsený finančník riaditeľom Hospodárskej banky.

Inšpirácia u Čechov

Ako vznikala

  • Vznik 1. ČSR vyhlásili 28.10. 1918 v Prahe,
  • k sebaurčovaciemu právu sa prihlásili aj Slováci 30. 10.1918 v Martine,
  • prezidentom bol 14.11.1918 zvolený T. G. Masaryk, premiérom K. Kramář a ministrom vojny M.R. Štefánik
  • na začiatku zasahovali do novovytvoreného štátu Maďarsko i Poľsko – hranice nového štátu vytýčili až konferencie v Paríži, Trianone a arbitráž v Spa pri spore s Poľskom o Tešínsko,
  • v ČSR žilo šesť etnických skupín, najpočetnejšia bola nemecká.

SkryťVypnúť reklamu

„Otca inšpiroval systém českých sporiteľní, a tak sa rozhodol vytvoriť niečo podobné aj u nás. V auguste 1923 založili spolu s doktorom Okánikom aj prvú sporiteľňu. Najskôr sídlila v obyčajnom byte v centre mesta,“ spomína Tvarožek na začiatky Mestskej sporiteľne, ktorá sa stala najväčším peňažným ústavom na Slovensku. Jeho otec stál aj pri vytvorení celej siete sporiteľní na Slovensku.

Bývalý Prešporok, ktorý chceli krátko po vojne nazývať aj podľa známeho amerického prezidenta ako Wilsonovo, no slovenský politik Vavro Šrobár presadil názov Bratislava, sa stal novým centrom kultúrneho života.

Hoci zmes národností robila mladej československej republike problémy, Živodar Tvarožek si spomína, že v hlavnom meste to až tak nepociťovali.

„Ľudia sa tu nedelili podľa národnosti na Nemcov, Maďarov a Čechov, ale spájalo ich, že sú Prešpuráci,“ hovorí.

SkryťVypnúť reklamu

V roku 1923 sa podarilo začať vytvárať aj ďalšiu legendu. Navrhol ju Živodarov strýko Juraj, jeden z najznámejších medzivojnových architektov.

„Strýko začal stavať kaviareň a kino Metropol. Nevyhli sa im však ani rôzne komplikácie. Najskôr narazili na spodnú vodu, tak to trošku dlhšie trvalo,“ spomína Živodar Tvarožek.

Aj v medzivojnovom období poznačeným dvoma hospodárskymi krízami sa stala legendárnym miestom hlavného mesta a spoločenského života.

„Chodili tam aj medici, ktorí sa učili na skúšky. Aj ja som sa tam niekedy motal,“ usmeje sa Živodar Tvarožek.

Keď dnes spomína na život v prvej československej republike, nehovorí o ťažkostiach medzi dvoma vojnami ani hospodárskych krízach, ale o kultúre a všemožných spolkoch, ktoré existovali.

SkryťVypnúť reklamu

„Ľudia boli aktívni, stretávali sa. Ja ako dieťa som chodil do Sokola, ale to bolo množstvo spolkov – skauti, Živena, v Bratislave bol výborný Haluzického spevácky zbor. To bola pýcha. Bola tam akási spolupatričnosť,“ spomína.

„V období slovenského štátu dal Metropolku zavrieť sám Alexander Mach. Pán Dvořáček, ktorý ju riadil, išiel na istý čas do väzenia v Ilave,“ hovorí.

Dôvodom malo byť, že sa tam stretáva nepriateľská spoločnosť. Z kina Metropol sa stal zasa protilietadlový kryt. „Niektorí si z toho celého robili žarty, že načo ju zatvárajú, že by tam mali všetkých pokope. Ale nepomohlo,“ hovorí.

Prečítajte si tiež: Historik: Vysoké renomé Československa je mýtom Čítajte 

V odboji bol otec aj syn

Krátko po rozbití prvej Československej republiky sa Tomáš Tvarožek nakontaktoval na odbojovú skupinu Flóra napojenú na Veľkú Britániu. Meno niesla po českej zakladateľke Květoslave Viestovej, ktorá pomáhala prenasledovaným občanom pri útekoch z protektorátu. Jej členom bol tiež známy bratislavský lekár Karol Koch.

SkryťVypnúť reklamu

Pre Tomáša Tvarožka, ktorý bol presvedčeným demokratom a nevedel sa zmieriť s tým, že Hitler rozbil Československo, bol odboj logickým krokom.

„Ja som mal pätnásť– šestnásť rokov a nemôžem povedať, že to už vtedy bolo presvedčenie. Ale keď mi dal otec auto, že pôjdeš tam a tam, tak to ma bavilo,“ spomína na začiatky v odboji.

Najskôr pomáhal pri operácii Manganese parašutistom Františkovi Bírošovi, Štefanovi Košinovi a Drahomírovi Vaňurovi, ktorí boli riadení Londýnom a mali sa spojiť so slovenským odbojom. Neskôr boli spolu s otcom obaja v Slovenskom národnom povstaní. Dostal sa až do centra diania, zaradili ho do Vysokoškolského strážneho oddielu na Donovaly. Ich úlohou bolo chrániť generála Goliana a Viesta. Dodnes na nich spomína.

V apríli 1945 sa stal Tomáš Tvarožek podpredsedom Slovenskej národnej rady, spoluzakladal aj Demokratickú stranu. Živodar zasa začal viesť kaviareň Metropolka.

SkryťVypnúť reklamu

Keď po Víťaznom februári nastúpili komunisti, všetko sa zmenilo. „Keď človek videl, čo robili, nemohol s nimi súhlasiť,“ hovorí.

Len osem mesiacov po Víťaznom februári sa ocitol na palube lietadla, ktoré „uletelo“ do americkej okupačnej zóny Nemecka. Tu sa stretol s Michalom Zibrínom, ktorý po februárovom prevrate, keď bola Demokratická strana premenená na satelitnú Stranu obrody, odišiel do emigrácie, kde organizoval protikomunistický odboj.

Mladý Živodar sa vrátil do Československa už ako agent–chodec. „Živodar Tvarožek, bývalý veľkokaviarnik, ktorý sa po úteku do zahraničia vrátil ilegálne späť na Slovensko, založil so štátnym úradníkom Slávikom a Margitou Boháčoovu rozvetvenú ilegálnu organizáciu na získavanie správ do zahraničia,“ píše sa v dobových novinách z roku 1949.

SkryťVypnúť reklamu

Všetci traja dostali za to trest smrti, neskôr zmenený na doživotie. Živodar Tvarožek vyšiel z komunistických väzení až po takmer 16 rokoch – v roku 1964.

„Vyrastal som v takom prostredí, v akom som vyrástol. S tým súvisí aj to, ako som celý život konal a rozhodoval sa,“ hovorí dnes.

* V článku sme spomínali aj úryvok z knihy Martina Rázusa, ktorý sa však týkal Metropolu v Budapešti. Ospravedlňujeme sa.

Fotka - Beata Balogová
Beata
Balogová
Šéfredaktorka
Podpis - Beata Balogová
Tento článok sme nezamkli, ale potrebujeme vašu podporu. Niektoré články nechávame odomknuté, aby mali úplne všetci prístup k dôležitým informáciám. Prinášať ich môžeme aj vďaka našim predplatiteľom.
Vyskúšať predplatné
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. V podzemí sa skrýva poklad nezmenený už 182 rokov
  2. Kondičný tréner: Motivácia na zmenu nestačí
  3. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  4. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  6. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  8. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  1. Katarína Brychtová: Každý nový začiatok je dobrý
  2. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska
  3. Kondičný tréner: Motivácia na zmenu nestačí
  4. Najlepšia dovolenka s deťmi pri mori: Kam letieť z Košíc?
  5. Na koho myslíš, keď si pripínaš narcis?
  6. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu
  7. Na Marka oharka do jarka
  8. Najlepšie okamihy svojho života zachytené s HONOR 400 Lite
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 24 546
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 19 518
  3. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 8 558
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 408
  5. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 7 333
  6. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 4 272
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 3 851
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 3 574
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Zľava slovenský minister obrany Robert Kaliňák (Smer), česká ministerka obrany Jana Černochová a prezident spoločnosti Aero Vodochody Viktor Sotona počas ich návštevy v spoločnosti Aero Vodochody, kde sa vyrábajú napríklad aj takticko-cvičné lietadlá L-39 Skyfox (vzadu).

Českú ponuku považuje za atraktívnu.


TASR
Zľava podpredseda NRSR Tibor Gašpar (Smer) a podpredseda NRSR Andrej Danko (SNS)

Opozícia tlačí na Danka.


SITA a 1 ďalší 2
Hraničný priechod Drietoma - Sarý Hrozenkov na hranici s Českou republikou.

V Košickom kraji pribudli na niektorých prechodoch zábrany.


TASR
Minister spravodlivosti Boris Susko.

Nová legislatíva začne platiť od júla.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu