BRATISLAVA. Ako veľmi škodí Štefan Harabin justícii, upozorňoval pred trinástimi rokmi dnes už nebohý sudca Juraj Majchrák v liste, o ktorom sa doteraz nevedelo.
Majchrákovu spoveď, adresovanú priamo Harabinovi, niekto minulý týždeň doručil aj do SME.
Dokument je z 8. augusta 2000, keď bol Majchrák podpredsedom Najvyššieho súdu.
Nie som agent
J. Majchrák
- uznávaný odborník a kritik Štefana Harabina,
- bol prezidentom Združenia sudcov Slovenska,
- v decembri 1999 sa stal podpredsedom NS SR,
- zomrel vo veku 55 rokov.
V liste pripomína, ako mu Harabin dával najavo, že ho nemá rád a v kuloároch ho nazýval agentom ministra spravodlivosti Jána Čarnogurského.
„Môžem Ťa ubezpečiť, že nie som agentom žiadneho politika. Pre justíciu sa snažím urobiť len to najlepšie a verím, že mi na to budú sily stačiť.“
Ďalej písal, ako sa mu Harabin vyhrážal disciplinárnym stíhaním, ak sa bude zúčastňovať na práci protikorupčnej komisie u vtedajšieho podpredsedu vlády.
Harabin ho vynechával z rokovaní so zahraničnými delegáciami, kde potom prezentoval iba svoje názory na problémy v justícii.
Ako podpredseda súdu mal Majchrák zakázané podpisovať ekonomické doklady, odpojili mu zahraničnú telefónnu linku, dostal odporúčanie, aby nevystupoval v médiách.
Nie je to slušné
V závere Majchrák dodáva, ako ho Harabin odmietol prijať, keď mu chcel blahoželať k narodeninám.
„Nemal by si sa znižovať k tomu, že prikážeš sekretárkam, aby mi neotvorili dvere. Po prvé to veľmi počuť a po druhé to nie je slušné, pretože ide o úradnú miestnosť, a nie súkromný byt.“
Dlhoročného trestného sudcu Majchráka neskôr Harabin preradil do správneho kolégia, kde aj teraz končia jeho kritici.
V auguste 2010 musel Majchrák pre psychické problémy odísť. V apríli 2011 spáchal samovraždu.
Harabin sa zatiaľ v prvej vláde Roberta Fica stal ministrom spravodlivosti za HZDS. V roku 2009 podal na Majchráka sériu disciplinárnych návrhov, hrozilo mu až odvolanie z funkcie. V júni 2009 Harabina opäť zvolili za šéfa súdu. Chcel byť aj ústavným sudcom.
Harabin nekomentuje
V stredu má Ústavný súd rozhodovať o disciplinárnych návrhoch proti Harabinovi pre zneužívanie funkcie.
Okresný súd v Bratislave v ten istý deň rieši Harabinovu žalobu na Majchrákovu psychiatričku Renátu Papšovú. Tá sa vlani vyjadrila, že Majchráka k smrti dohnala Harabinova perzekúcia.
K obsahu listu sa Harabin vyjadriť odmietol. Neodpovedal ani, ako by charakterizoval vzťahy s Majchrákom.
„Pozývame vás na verejné pojednávanie na okresnom súde, kde sa všetko dozviete,“ odpovedala jeho kancelária.
Mlčať znamená stratiť tvár
Obávam sa, že tento list nezlepší naše vzťahy a nič nezmení ani na tvojej averzii voči mne, písal Majchrák.
BRATISLAVA. List Juraja Majchráka adresovaný Štefanovi Harabinovi má deväť strán. „Vždy som Ti svoje výhrady priamo povedal, často si si ich však vysvetľoval po svojom, preto radšej takto písomne,“ začína.
Ďalej píše, že ak by mlčal, asi by si to v budúcnosti vyčítal. „Musím dodať, že najmä ostatné Tvoje činy ma utvrdili v tom, že mlčať znamená pridať sa a stratiť tak vlastnú tvár.“ Majchrák vyčíta Harabinovi, že sa ho neustále pokúša zhadzovať, znevažovať a ignorovať.
Spomína aj to, ako Harabin riadil súd z liečenia v Trenčianskych Tepliciach. „Celkom si ignoroval fakt, že Ťa v Tvojej neprítomnosti zastupujem v celom rozsahu práv a povinností. Do Trenčianskych Teplíc pre pokyny jazdili služobným autom predsedovia kolégií, ktorí sa ani neunúvali ma informovať o odchode z pracoviska a použití služobného vozidla.“
Harabina upozorňoval, že plne rešpektuje jeho právo na iný názor. Zároveň však dodal, že nikdy nebude rešpektovať a tolerovať, že svoje názory nasilu vnucuje iným predstieraním, že sú totožné.
„Už dávno jeden múdry politik povedal – na svete niet dostatok tmy na to, aby zhasila svetlo čo aj tej najmenšej sviečky. Porozmýšľaj nad tým.“
Na vedomie list vtedy poslal prezidentovi, predsedovi parlamentu, premiérovi a ďalším.
Matúš Burčík

Beata
Balogová
