BRATISLAVA. Vládny Smer v utorok opätovne zamietol novelu rokovacieho poriadku predloženú Jozefom Viskupičom a Miroslavom Kadúcom z hnutia Obyčajných ľudí, ktorá poslancom dávala právo vykonávať poslanecké prieskumy individuálne.
Obyčajní rovnako neúspešne presadzovali, aby zákonodarcovia mohli individuálne žiadať správy od ministrov a ďalších vysokých verejných funkcionárov, ktorí by museli odpovedať do 30 dní.
O správe rozhoduje plénum
„Obe tieto práva sú v súčasnosti priznané poslancovi takmer obsolentným zákonom o poslancoch z roku 1989, na rozdiel od iných práv poslancov však doteraz neboli zakotvené v Rokovacom poriadku Národnej rady,“ argumentoval Viskupič.
Terajšie znenie rokovacieho poriadku priznáva právo vykonať poslanecký prieskum len orgánom parlamentu, avšak nie aj jednotlivým poslancom.
Rovnako právo požadovať správy od členov vlády a vedúcich ostatných ústredných orgánov štátnej správy je obmedzené len na Národnú radu a jej výbory, hoci právo požadovať informácie, vysvetlenia a podklady od týchto subjektov priznáva jednotlivým poslancom zákon o poslancoch, poznamenáva Viskupič.
V praxi o tom, či parlament požiada vládu, ministra alebo iný orgán štátnej správy o správu ku konkrétnemu problému, rozhoduje plénum parlamentu alebo výbor Národnej rady, o tom, či sa niekde vykoná poslanecký prieskum, rozhoduje parlamentný výbor.
Chceli zrušiť zastaraný zákon
Viskupič a Kadúc novelou zároveň chceli zrušiť zákon o poslancoch, ktorý bol prijatý v roku 1989. Považujú ho za zastaraný, nepotrebný a nepoužívaný.
Zákon o poslancoch ešte používa pojmy ako Národný front, poslanci Federálneho zhromaždenia či Slovenská socialistická republika.
OĽaNO už identické zmeny zákonov navrhlo v minulom roku, poslanci ich vtedy neschválili.
Individuálne poslanecké prieskumy a správy od ministrov presadzovali aj v pozmeňujúcom návrhu k novele rokovacieho poriadku na ostatnej schôdzi, vládny Smer ich zamietol.

Beata
Balogová
