Gašparovič udelil Hollandovi najvyššie štátne vyznamenanie. Daroval mu tiež krištáľové poháre a kolekciu slovenských vín.
BRATISLAVA. Prezident Francúzskej republiky François Hollande, ktorý je na oficiálnej návšteve Slovenska, v pondelok slovenskej hlave štátu Ivanovi Gašparovičovi udelil najvyššie francúzske vyznamenanie – Veľký kríž Čestnej légie.
Gašparovič zase francúzskemu prezidentovi udelil najvyššie štátne vyznamenanie Slovenska – Rad Bieleho dvojkríža I. triedy. Daroval mu tiež súpravu krištáľových pohárov na víno a kolekciu slovenských vín.
Národný rad Čestnej légie je hlavné francúzske štátne vyznamenanie, ktoré založil Napoleon Bonaparte v roku 1802. Národný rad Čestnej légie zahŕňa tri stupne - Rytier, Oficiér a Komandér a dve hodnosti - Veľký oficiér a Veľký kríž.
Nositeľom vyznamenania je Milan Rastislav Štefánik aj slovenský diplomat Ján Kubiš.
Minister zahraničných vecí Francúzska Laurent Fabius a šéf slovenskej diplomacie Miroslav Lajčák v utorok zároveň podpísali Akčný plán Strategického partnerstva na roky 2013 - 2018.
Cieľom plánu je všestranný rozvoj obojstranne prospešnej partnerskej spolupráce medzi oboma krajinami.
Prvá návšteva
Návšteva francúzskeho prezidenta je vôbec prvou v moderných dejinách Slovenskej republiky.
"Je to tak trochu symbolické, že prezident Francúzska neprichádza len v rámci 20. výročia vzniku Slovenska, ale aj 95. výročia vzniku Československa, kde Francúzsko zohralo veľmi významnú úlohu," povedal po spoločnom rokovaní s Hollandom Gašparovič.
Vyzdvihol, že Francúzsko je pre nás strategickým partnerom, s ktorým chceme rozvíjať spoluprácu v hospodárskej, kultúrnej, školskej i vedeckej oblasti.

Spoločná história
Prezident Hollande pripomenul, že obe krajiny majú za sebou kus spoločnej histórie nielen z obdobia prvej, ale aj druhej svetovej vojny. Slovensko podľa jeho slov za posledných 20 rokov prešlo veľký kus cesty.
"Máte stabilné inštitúcie, máte demokratické zriadenie, máte menovú stabilitu a hospodársku dynamiku," poznamenal Hollande. Slovensko podľa neho vstupovalo do eurozóny vo veľmi problémovom období.
"Ale môžem potvrdiť, že za posledný rok a pol sa Slovensko skutočne podieľalo aktívne na riešení problémov v eurozóne," dodal.

Beata
Balogová
