BRATISLAVA. Úplatok môžete nahlásiť anonymne. Ak ste lekár, garantujú vám právnu pomoc. Ak pacient, tak navyše aj nového lekára.
Mimovládka Transparency International Slovensko spustila v utorok nový web www.stopuplatkom.sk, kde je možné hlásiť korupciu v zdravotníctve.
Stránka ponúka po nahlásení prípadu a telefonickom kontakte osobné stretnutie. Garantuje anonymitu.
Pacient aj lekár
Pacientov web presviedča, že nemôžu byť vystavení nátlaku a vydieraniu od lekára.
„Dobrovoľné prejavy vďaky lekárom či personálu odovzdané po ukončení liečby (ďakovné) nepovažujeme za vyžiadané úplatky, preto sa takými prípadmi nezaoberáme,“ píše sa na stránke.
Lekárov zasa Transparency vyzýva, aby sa nebáli nahlasovať nehospodárne konanie ich nemocnice či zvýhodňovanie dodávateľov.
Prieskum agentúry Focus z januára 2013 ukázal, že lekári si za posledné tri roky vyžiadali úplatky od stotisíc ľudí.
Právnik Transparency Pavel Nechala hovorí, že hoci už teraz je povinné korupciu nahlásiť, ľudia sa toho boja. „Neveria, že sa niečo zmení, ak takéto trestné oznámenie podajú,“ vraví Nechala.
Projekt má pomôcť s napísaním trestného oznámenia. Má sa sústrediť na prípady, v ktorých existujú proti úplatkárom dôkazy.
Na tri roky
Kampaň inicioval a aj ju platí prezidentský kandidát Andrej Kiska.
Peniaze sú zatiaľ na tri roky, Kiska má zaplatiť spolu 60-tisíc eur. Vylučuje, že by tak chcel zbierať politické body v prezidentskej kampani.
„Zdravotníctvu a pomoci sa venujem roky rokúce a do kampane som vstúpil práve v dôsledku toho, s čím sa stretávame v zdravotníctve, s korupciou,“ vyhlásil Kiska.
Aj Nechala pripúšťa, že sa obávali spájania projektu s politikou. Kiska sa však podľa neho tejto téme venuje dlhodobo a situácia pacientov, od ktorých pýtajú úplatky, je kritická.

Beata
Balogová
