BRATSLAVA. Telefonát novinára Toma Nicholsona a zamestnanca vydavateľa denníka SME Martina Čoreja, ktorého nahrávku niekto poslal SME, mohla odpočúvať polícia.
Minister vnútra Robert Kaliňák zo Smeru to v utorok nevylúčil, podrobnosti o takýchto aktivitách polície však tají.
Preveria, čo môžu robiť
„Našli sme informácie, ktoré sú predmetom utajenia, a preto viac ako to, čo som povedal, povedať nemôžem,“ odvetil Kaliňák na otázku, prečo nemôže zverejniť, či novinára odpočúvali, alebo nie.
SIS a Vojenské spravodajstvo odpočúvanie Nicholsona popreli.
„Reakcia je pre nás problematická. Ak by sme žiadnu informáciu, ktorá je predmetom ochrany utajovaných skutočností nenašli, možno by sme dali jednoznačnejšie stanovisko,“ povedal Kaliňák.
Podľa neho však idú preveriť, „či môžu v tejto veci niečo urobiť“.
Výpis ukazuje na éru Lipšica
K odpočúvaniu podľa výpisu hovorov z Čorejovho telefónu zrejme došlo v novembi 2010 – teda v čase, keď bol ministrom vnútra Daniel Lipšic za KDH a policajným prezidentom Jaroslav Spišiak.
Lipšic hovorí, že išlo buď o nelegálne, alebo legálne odpočúvanie - vtedy by muselo byť na návrh prokurátora a so súhlasom súdu.
„Prihováral by som sa za to, aby boli zverejnené dôvody, ktoré viedli prokurátora k návrhu na súd a prípadne aj dôvody sudcu,“ povedal o druhom prípade.
Nicholson chce pre nahrávku podať trestné oznámenie. Obsah telefonátu nebol dôležitý.

Beata
Balogová
