
KRESBA - SME
„Nikdy nezačínaj murovať ako prvý – povedali by, že si to zle vymeral.“ To je rada, ktorú včera na pestro vymaľovanom obraze odovzdal minister práce Magvaši svojmu nástupcovi Kaníkovi. Aby bol odkaz úplný, Magvaši poskytol aj druhú radu: „Nikdy nekonči murovať ako posledný – povedali by, že si to ty sfušoval.“
Motívom obrazu, ktorý dostali aj novinári v počítačovej verzii, je muž na križovatke ciest. Kadiaľ ísť, mu ukazuje červená šípka smerujúca doľava. Magvaši však dal Kaníkovi jasne najavo, že vie, že tá najbližšia cesta doľava nepôjde.
Svojsky sa odchádzajúci minister rozlúčil aj s novinármi. V jeho poslednom stanovisku je na prvom mieste medzi úspechmi vymenovaný ten, že v náročnom kresle ministra zostal celé štyri roky. „Som prvým ministrom, ktorý od roku 1989 vydržal v kresle celé volebné obdobie,“ pýši sa minister, označovaný novinármi často za „brzdu reforiem“. On má o svojej práci zjavne lepší názor: „To, že sme vydržali celé volebné obdobie, znamená tiež, že sa nám podarilo splniť ciele dané v programovom vyhlásení vlády,“ píše.
Odvážne sa minister nevyhol ani témam, za ktoré bol ostro kritizovaný. „Účinok Zákonníka práce je taký, že od jeho účinnosti sa znižuje nezamestnanosť a nie naopak, ako tvrdia niektoré lobistické skupiny na Slovensku.“ Nespresnil, či za lobistov považuje bankových analytikov, ekonómov Medzinárodného menového fondu, študentov alebo zamestnávateľov, ktorí všetci svorne odsudzovali Magvašiho zákonník.
Napokon sa minister priznal aj k svojej náklonnosti k sociálnym partnerom. Hoci priznal, že na vládnej úrovni občas sociálny dialóg škrípal, no čo sa týka jeho rezortu, bol „príkladný“. To isté by mohol povedať aj Koncoš, veď na tripartite obaja zdvíhali ruky skôr s odborármi ako s ostatnými ministrami.
JURAJ JAVORSKÝ