Námietky zaujatosti vylúčili z posudzovania disciplinárnych prehreškov pri kľúčovom konaní až sedem sudcov Ústavného súdu.
Agentúrne spravodajstvo sme nahradili autorským textom SME
KOŠICE. Štefan Harabin ostáva po stredajšom zasadnutí pléna Ústavného súdu sudcom, a teda aj predsedom Najvyššieho súdu.
Bývalá ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská (SDKÚ) podala na Harabina v rokoch 2010 až 2012 štyri návrhy na disciplinárne konania. Nekompletné plénum posudzovalo tri a všetky zamietlo. V prípade kľúčového podania to boli len siedmi z trinástich sudcov Ústavného súdu.
„Asi niečo nie je v poriadku, keď z konania o veciach iného justičného orgánu je z rozhodovania vylúčených toľko sudcov,“ reagovala na rozhodnutia v Košiciach Žitňanská.
Štefan Harabin rozhodnutie privítal a dodal, že minister spravodlivosti podľa neho ani nemá právo podávať návrhy na disciplinárne konanie voči predsedovi Najvyššieho súdu.
Antidiskriminačné žaloby
Disciplinárne konania
- Za to, že porušil pravidlo o elektronickom prideľovaní spisov a svojvoľnú zmenu zloženia senátu,
- nepodal odvolanie proti rozsudkom v kauze diskriminačných žalôb,
- neprimerané zasahovanie do prideľovania vecí na Najvyššom súde.
Návrh na najtvrdší trest - vylúčenie Harabina z radov sudcov, podala Žitňanská v roku 2011. Vyčítala mu, že sa ako predseda Najvyššieho súdu neodvolal proti rozsudkom nižších súdov v kauze antidiskriminačných žalôb.
Tie uznali nárok jedenástich sudcov Najvyššieho súdu na rovnaké odmeňovanie, ako majú ich kolegovia na špecializovanom súde. Súdy im priznali milión eur.
Podľa Žitňanskej šéf Najvyššieho súdu svojím konaním nedostatočne obhajoval záujmy Slovenskej republiky.
Prečo o osude Harabina rozhodovali v tajnom hlasovaní len siedmi z trinástich ústavných sudcov?
Milana Ľalíka a Ľubomíra Dobríka vylúčili pre námietku zaujatosti, ktorú podala Žitňanská, Juraja Horvátha namietal Harabin, sudcovia Ladislav Orosz a Sergej Kohut sa cítili tiež predpojatí, plénum ich teda zo všetkých pojednávaní o disciplinárnych prehreškoch Harabina vylúčilo, sudca Ján Luby je dlhodobo práceneschopný.
V tajnom hlasovaní uznali vinu dvaja členovia senátu, piati členovia senátu boli za oslobodenie spod disciplinárneho konania.
Rozvrhy práce
Žitňanská považuje za hrubé porušenie disciplíny aj zmenu rozvrhu práce na Najvyššom súde.
Harabin podľa nej svojvoľne rozdeľoval prípady jednotlivým senátom, nerešpektoval pravidlo o elektronickom prideľovaní spisov, čím porušil princíp náhodného prideľovania vecí. Ministerka spravodlivosti v podaní z roku 2011 žiadala trest zníženia platu o 70 percent na jeden rok. O návrhu v stredu rozhodovalo desať z trinástich ústavných sudcov. Za disciplinárny postih boli štyria, proti hlasovali šiesti.
Tesné hlasovanie
Pomerom hlasov štyri ku trom zamietol senát Ústavného súdu aj posledný návrh Žitňanskej na disciplinárne konanie.
Ministerka v ňom zrátala všetky Harabinove prehrešky, ktoré sú podľa jej názoru „nezlučiteľné s výkonom funkcie sudcu“. Aj v tomto podaní žiadala najprísnejší trest - vylúčenie z justície.
Harabin v stredu v Košiciach nebol, pretože vypovedal v spore, ktorý sám inicioval, chýbal aj minister spravodlivosti Tomáš Borec, ktorý bol na zasadnutí vlády.
Predsedníčka Ústavného súdu Ivetta Macejková ich neprítomnosť kritizovala. Štefan Harabin odkázal, že preňho ako ortodoxného kresťana je dôležitejšia česť ako riziko straty sudcovského talára.

Beata
Balogová
