BRATISLAVA. Výbor OSN na odstránenie rasovej diskriminácie konštatoval, že na Slovensku pretrváva nedostatočná implementácia legislatívnych a ďalších opatrení na odstránenie rasovej diskriminácie.
Vyplýva to z pravidelnej správy Slovenskej republiky k Medzinárodnému dohovoru o odstránení všetkých foriem rasovej diskriminácie, ktorú na stredajšom zasadnutí schválila vláda.
"Obavy vyvoláva nárast rasovo motivovaného násilia, vrátane antisemitizmu, útokov voči Rómom a migrantom z nečlenských štátov EÚ," píše sa v správe.
Za jeden z najvážnejších problémov označil výbor segregáciu rómskych detí v oblasti vzdelávania.
"Výbor sa dotkol aj otázky násilných vysťahovaní Rómov. Konštatujúc veľmi nízky počet udelených azylov v SR, požiadal o informácie, či osoby, ktorým nebol udelený azyl, boli deportované," uvádza sa v správe.
Výbor taktiež dodal, že nepodávanie trestných oznámení pre rasovo motivované skutky nie je dôkazom neexistencie rasizmu v krajine. Zároveň odporúčil vznik nezávislého orgánu, ktorý by monitoroval trestné činy, do ktorých sú zapojení aj policajti. Poukazuje najmä ma prípady policajnej brutality voči Rómom.
Úrad bez splnomocnenca
Experti naopak pochválili Slovensko za vznik úradu splnomocnenca vlády pre národnostné menšiny. Viac ako pol roka po tom je nejasné, či sa na čelo úradu postaví nový splnomocnenec alebo splnomocnenkyňa.
Medzičasom z čela úradu v júni odstúpil László A. Nagy. Spravil tak po tom, ako ho k abdikácii vyzvalo predsedníctvo strany Most-Híd. Dôvodom výzvy bola skutočnosť, že vládny Smer-SD v parlamente nepodporil novelu zákona o používaní jazykov národnostných menšín, ktorou chceli poslanci za stranu Most-Híd odstrániť nesúlad zákona o jazykoch menšín a zákona o dráhach.
Odvtedy ho nevedie žiaden splnomocnenec alebo splnomocnenkyňa, šéfuje mu Mária Jedličková, ktorá zároveň pôsobí ako projektová koordinátorka na Úrade vlády SR.
Radikáli v politike
Výbor neopomenul ani rasistické výroky politikov v médiách, stigmatizáciu menšín, najmä Rómov, segregáciu vo vzdelávaní, sterilizáciu Rómok, či stratu akreditácie Slovenského národného strediska pre ľudské práva v roku 2012.
Druhým schváleným dokumentom je správa o zavádzaní Dohovoru OSN proti mučeniu a inému krutému, neľudskému alebo ponižujúcemu zaobchádzaniu alebo trestaniu. Správa pokrýva obdobie od začiatku roka 2007 po koniec septembra 2013.
I v tomto dokumente sa spomína násilná sterilizácia Rómok. V danom kontexte rezort diplomacie upozorňuje na novú vyhlášku ministerstva zdravotníctva, ktorá informovaný súhlas pred zákrokom prekladá do jazykov národnostných menšín a upravuje prípravu pacientov a pacientok na sterilizáciu.
Výbor OSN na odstránenie rasovej diskriminácie, ktorý je jedným zo zmluvných orgánov OSN, pozostáva z 18 nezávislých expertov. Jeho hlavnou úlohou je monitorovať implementáciu dohovoru zmluvnými stranami. Prerokovanie sa uskutočnilo v dňoch 19. - 20. februára 2013 v Ženeve. Správa pokrýva obdobie rokov 2009-2012.

Beata
Balogová
