BRATISLAVA. Splnomocnenec vlády pre rómske komunity a súčasne poslanec Národnej rady SR Peter Pollák (OĽaNO) začne od 4. novembra informačnú kampaň k novému zákonu o pomoci v hmotnej núdzi.
"Je veľmi dôležité, aby sme informovali ľudí, ktorí sú aj v chudobných rómskych komunitách, aké zmeny ich čakajú a čo to spôsobí pre nich," uviedol na stredajšej tlačovej besede.
Za týmto účelom zriadil úrad splnomocnenca pre rómske komunity infolinku a mailovú adresu.
"Všetci ľudia v tejto krajine budú môcť, hlavne z rómskych komunít, nám zavolať alebo napísať a dostanú všetky informácie, ktoré súvisia s týmto zákonom," informoval Pollák.
Opatrenia, ktoré obsahuje nový zákon o pomoci v hmotnej núdzi, označil za najvýraznejšie zmeny v sociálnom systéme v poslednom období.
"Tieto zmeny majú svoje opodstatnenie," tvrdí Pollák. Po zavedení tohto zákona do praxe bude podľa neho platiť pravidlo, že bez práce nie sú koláče.
"Žiadnemu sociálne odkázanému človeku neuškodí týždenne osem hodín práce verejnoprospešného charakteru," zdôraznil. Týmto osobám to podľa neho pomôže získať zručnosti a poznatky, ktoré môžu neskôr využiť pri hľadaní práce. "Nie je dôvod obávať sa, že tento zákon je protiústavný," dodal.
Prečítajte si tiež:
Sociálne dávky si bude treba odpracovať
Musia ponúknuť prácu
Základnú dávku v hmotnej núdzi v sume 61,60 eura bude štát od začiatku budúceho roka vyplácať len tým plnoletým sociálne odkázaným osobám, ktoré mesačne odpracujú v rámci malých obecných služieb alebo dobrovoľníckych prác 32 hodín.
Základným predpokladom tejto podmienky však bude, že mu takúto činnosť obec ponúkne. Ak ani jeden z rodičov nevyužije ponuku obce a nebude pracovať, rodina nedostane aktivačné príspevky ani základnú dávku v hmotnej núdzi na rodičov.
Rodina však bude mať naďalej nárok na príspevok na bývanie a na dávky na deti. Pri štvorčlennej rodine, kde ani jeden z rodičov nepracuje, by tak suma sociálnych dávok klesla zo 156 eur na 36 eur. Poslancovi Jozefovi Mihálovi (SaS) vládny Smer-SD odsúhlasil pozmeňujúci návrh, podľa ktorého samostatne zárobkovo činné osoby a členovia ich domácností nebudú pri nízkom alebo žiadnom príjme vylúčení zo systému pomoci v hmotnej núdzi.
Prečítajte si tiež:
Zavádzajú sa dobrovoľné práce alebo bič na Rómov?
Príspevok pre deti sa zachová
Novým zákonom sa tiež ruší poskytovanie príspevku na zdravotnú starostlivosť, ktorý v súčasnosti dosahuje 2 eurá mesačne na každú osobu v hmotnej núdzi. Od budúceho roka sa zavedie osobitný príspevok v sume 63,07 eura pre dlhodobo nezamestnaných, ktorí pred nástupom do zamestnania poberali pomoc v hmotnej núdzi a začali pracovať.
Podmienkou bude, aby ich príjem z práce bol najmenej vo výške minimálnej mzdy a najviac vo výške trojnásobku minimálnej mzdy, a domácnosti, ktorej je zamestnaná osoba členom, sa prestane poskytovať pomoc v hmotnej núdzi. Príspevok sa bude pri splnení podmienok poskytovať najviac šesť mesiacov.
Nový zákon o pomoci v hmotnej núdzi zachováva 17,2-eurový príspevok pre deti, ktoré si plnia povinnú školskú dochádzku. Zákon má okrem toho umožniť zrážky zo sociálnych dávok na zaplatenie pokuty za priestupky pri porušení verejného poriadku, poškodzovaní majetku, alkoholizmu či zdravotnej starostlivosti.
Pracujúci ľudia s nízkymi príjmami budú mať nárok na aktivačný príspevok. Ministerstvo práce chce týmto opatrením motivovať ľudí v hmotnej núdzi k uplatneniu sa na trhu práce a zmierniť riziko chudoby pracujúcich ľudí.
Dávka s podmienkou
Aktivačný príspevok v súčasnej výške 63,07 eura budú úrady práce a sociálnych vecí vyplácať na každého člena domácnosti, ktorý pracuje alebo je evidovaný ako uchádzač o zamestnanie a zvyšuje si kvalifikáciu formou externého štúdia, zúčastňuje sa na vzdelávaní a príprave pre trh práce, projektov, či na aktivačných prácach.
Plnoletému členovi domácnosti bude úrad práce a sociálnych vecí vyplácať aktivačný príspevok vtedy, ak je evidovaný ako uchádzač o zamestnanie a vykonáva menšie obecné služby alebo dobrovoľnícku činnosť v rozsahu minimálne 64 hodín a maximálne 80 hodín mesačne.