SOFIA, BRATISLAVA. Plavovlasá Maria, ktorú objavila grécka polícia v rómskej osade, trpí zrejme albinizmom. Tvrdí to profesorka Zdravotníckej univerzity v bulharskej Sofii Draga Tonchevová.
Maria má svetlú farbu pleti a zelené oči. Svojim výzorom "nezapadala" do rómskej osady neďaleko mesta Farsala.
"Albinizmus predstavuje genetickú poruchu, ktorá je spôsobená nedostatkom pigmentu v pleti, očiach a vo vlasoch,“ vysvetlila Tonchevová pre tlačovú agentúru AFP. Albíni majú zväčša citlivejšiu pleť, ktorú slnečné lúče ľahšie spália.
Grécke úrady práve vzhľad Marie upútal najviac. Správa o štvorročnom dievčatku so zelenými očami obletela celý svet.
Rómsky pár, ktorý sa vydával za rodičov, nevedel vysvetliť jej pôvod. Polícia dvojicu obvinila z únosu, podvodu a falšovania verejných dokumentov.
Rasové profilovanie
Mimovládne organizácie v tomto prípade upozorňujú na rasové profilovanie. Matka plavovlasého dievčatka je bulharská Rómka. Minulý týždeň to potvrdili testy DNA.
Tridsaťosemročná Saša Rusevovová žije s deviatimi deťmi a manželom v osade neďaleko bulharského mesta Nikolajevo.
Päť súrodencov Marie má rovnako bledú pleť, plavé vlasy, pehy a niektoré aj modré oči. Matka aj otec sú pritom tmavej pleti, oči aj vlasy majú čiernej farby.
Život v osade pobúril divákov
Bulharské úrady v stredu oznámili, že prevezmú starostlivosť nad siedmimi súrodencami Marie. Televízne zábery, ktoré ukazovali detí spiace na zemi v roztrhanom oblečení vyvolali pobúrenie.
"Rozhodli sme sa ubytovať štyri deti v pestúnskych rodinách," povedala vedúca agentúry pre sociálnu pomoc Diana Kanevová pre agentúru Reuters.
"Dve deti budú zaslané do štátnej inštitúcie a jedno bude umiestnené k príbuzným rodiny," povedala Kanevová. Ako dodala, opatrenia sú dočasné a kontakty medzi deťmi a ich rodičmi budú zo strany sociálnych pracovníkov podporované.
Ďalší dvaja súrodenci sú starší ako 18 rokov a nepodliehajú preto štátnej ochrane, Maria je momentálne v starostlivosti charitatívnej organizácie Úsmev dieťaťa v Aténach.

V Grécku zbierala olivy
Rusevová, ktorá tvrdila, že gréckemu rómskemu páru zverila svoje dieťa do starostlivosti, keď pracovala na zbere olív v Grécku a nechala ho tam, pretože údajne nemala peniaze na to, aby si ho odviezla domov, teraz hovorí, že by chcela dcéru späť.
Obaja Mariini biologickí rodičia sú nezamestnaní a žijú zo sociálnych dávok. Dávky na deti poberali v troch rôznych mestách. Mesačne tak získali približne 2500 eur.
V Grécku teraz vyšetrujú, či si Rusevová pred rokmi nechala za dieťa od Rómov v Grécku zaplatiť, čo popiera.
Prípad poukazuje na zlú situácia Rómov v Bulharsku, ktoré je najchudobnejším členským štátom Európskej únie. Chudoba, negramotnosť a život na okraji spoločnosti je realitou väčšiny bulharských Rómov.

Beata
Balogová
