LONDÝN, BRATISLAVA. Vo Veľkej Británii žije viac Rómov, ako si tamojšie úrady doteraz mysleli. Najnovší výskum Univerzity v Salforde uvádza ich počet na 200-tisíc.
Čísla sú v rozpore s tým, čo tvrdila britská vláda v roku 2011. Vtedy politici upokojovali verejnosť, že Rómov v Británii žije „relatívne málo“. Tamojší Úrad pre školy a rodiny v roku 2009 informoval o 49-tisíc rómskych imigrantoch, ktorí sa usadili v krajine.
Štúdia poukazuje najmä na masívny príchod rómskych robotníkov z krajín východnej Európy po roku 2004. Briti sa dnes obávajú vstupu Rumunska a Bulharska do Schengenského systému.
Najväčšia menšina v Európe
„Rómske komunity sú pomerne rôznorodé a rozmiestnené po celej krajiny,“ uviedol Philip Brown, ktorý na výskume spolupracoval, pre denník Daily Telegraph. Väčšina z nich, približne 180-tisíc Rómov, žije podľa výskumu v Anglicku.
Rómovia sú s počtom 12 miliónov najväčšou etnickou menšinou v Európe, veľká časť z nich žije v extrémne chudobných podmienkach.
Slovák v Sheffielde
Najviac rómskych prisťahovalcov v Británii pochádza práve z oboch balkánskych krajín, Maďarska, Poľska, Česka a Slovenska.
„Školy máme takmer plné,“ hovorí pre televíznu stanicu Channel 4 Gulnaz Hussainová, šéfka poradne pre imigrantov v Sheffielde a dodáva: „Nemyslím si, že by sme tu mohli ubytovať ďalších Rómov.“
V poradni pracuje aj Slovák Miroslav Sandor, ktorý do Sheffieldu prišiel v roku 2004. „Prišli sme sem za lepším životom, prácou a vzdelaním pre naše deti. Na Slovensku sme nemali žiadnu budúcnosť,“ vysvetlil Sandor.

Beata
Balogová
