Bratislava 17. októbra (TASR) - Slovenskí homosexuáli očakávajú od novej vlády a parlamentu, že sa vrátia k návrhu tzv. antidiskriminačného zákona a schvália ho. Spomínaný zákon, ktorý zakazuje diskrimináciu na základe akéhokoľvek dôvodu, vrátane sexuálnej orientácie, ešte v auguste zamietli poslanci Národnej rady SR.
"Odsúvaním tohto problému do úzadia sa ignorujú nielen homosexuáli, ale aj všetky menšiny a občania v znevýhodnenom postavení a odmieta sa im právna ochrana pred útokmi, ktoré dennodenne znášajú," povedala pred novinármi Anna Daučíková z hnutia Ganymedes.
Súčasne vyslovila obavy z toho, že ministerské posty v rezortoch školstva a spravodlivosti obsadilo Kresťanskodemokratické hnutie (KDH). "Pre nás to znamená, že príprava zákona o rodine, ktorá je v kompetencii ministerstva spravodlivosti podľa programových téz, nebude pravdepodobne uvažovať o partnerstvách homosexuálov rovnako ako u partnerstvách heterosexuálov. Vyučovanie sexuálnej výchovy na školách sa prinajlepšom nikam nepohne," vyhlásila Daučíková.
Ľavica, ktorá mala v politickej agende práva homosexuálov, sa nedostala do parlamentu. Zo súčasných vládnych strán to bola jedine ANO, ktorá v predvolebnej kampani sľubovala, že k homosexualite zaujme liberálny postoj.
Hnutie Ganymedes, ktoré bojuje za rovnoprávnosť homosexuálov v SR, dnes prezentovalo aj výsledky prieskumu diskriminácie na základe sexuálnej orientácie. Vyplýva z neho, že občania s inou než heterosexuálnou orientáciou, sú na Slovensku vystavovaní prakticky každodennej diskriminácii. Táto zahrňuje širokú škálu negatívnych homofóbnych postojov a činov ako obťažovanie a diskrimináciu v zamestnaní, vo verejných službách až po priame násilné činy.
Na prieskume sa zúčastnilo 251 respondentov z homosexuálnej komunity. Podľa jeho výsledkov sa až 15 percent opýtaných stalo obeťou minimálne jedného fyzického útoku kvôli sexuálnej orientácii, dokonca v deviatich prípadoch zo strany policajta. Takmer každý druhý gej, lesba alebo bisexuál (43 percent) uvádza, že bol niekedy obeťou obťažovania.
Kým len 15 percent homosexuálov necíti potrebu skrývať na verejnosti otvorené prejavy voči partnerke alebo partnerovi, až 50 percent skrýva svoju sexuálnu orientáciu na verejnosti vždy.
Podľa prieskumu presne 74,5 percenta respondentov uvádza možnosť emigrácie. Z nich 77 percent uvádza ako rozhodujúci faktor pri tomto uvažovaní stupeň diskriminácie z dôvodu homosexuálnej orientácie.
Výskum iniciovala medzinárodná asociácia lesieb a gejov ILGA - EUROPE, ktorá sa snaží o odstránenie diskriminácie lesieb, gejov, bisexuálov a bisexuálok v Európe. Rovnaké prieskumy sa už uskutočnili v niektorých kandidátskych krajinách na vstup do EÚ.