Bratislava 17. októbra (TASR) - Zmenu systému prerozdeľovania daní označil podpredseda Združenia miest a obcí Slovenska Jozef Mrva za negatívum prebiehajúcej reformy verejnej správy. Stalo sa tak na medzinárodnej konferencii Decentralizácia verejnej správy v Slovenskej republike a vo vybraných členských krajinách Európskej únie, ktorá dnes pokračovala v Bratislave.
Nedoriešenou je otázka financovania obcí, a to, či budú financované podielom zo štátneho rozpočtu alebo sa zmení možnosť výberu daní. V tejto súvislosti upozornil, že do roku 1993 daň fyzických osôb bola príjmom obcí. "Nie je možné, aby vyššie územné celky boli financované z decentralizačnej dotácie, ktorá končí v roku 2003," uviedol Mrva.
Druhý problém vidí Mrva v nedodržiavaní termínov koordinácií pri decentralizácii a pripravenosti štátnej správy pri odovzdávaní kompetencií. Poznamenal, že s kompetenciou musia byť presunuté aj funkčné miesta a prevádzkové náklady a ostatné atribúty nevyhnutné na ich výkon. Tretím nedostatkom reformy verejnej správy je podľa neho efektívnosť výkonu presunutých a orginálnych pôsobností. Upozornil, že stratégia reformy hovorila o priblížení sa občanovi a skvalitnení poskytovaných služieb. Podmienkou efektívnosti je podľa jeho slov zavedenie informačného systému a celoživotného vzdelávania nielen zamestnancov štátnej správy, ale aj samosprávy. Samospráva sa musí stať základným článkom vzdelávania, pretože na ňu prechádzajú kompetencie, zdôraznil. Za nevyhnutný krok novej vládnej koalície považuje Mrva jasnú definíciu ďalšieho postupu reformy verejnej správy. Týka sa to najmä zrušenia okresných úradov, úlohy miestnej štátnej správy a otázky presunu ďalších kompetencií na mestá a obce, ktoré nie sú uvedené v zákone o prechode niektorých pôsobností z miestnej štátnej správy na obce a mestá.
Výsledkom dvojdňových rokovaní medzinárodnej konferencie by mali byť odporúčania, ktoré pomôžu pri riešení problémov v ďalšom postupe reformy verejnej správy. Takmer sto predstaviteľov Európskej únie a Ministerstva vnútra SR, Združenia miest a obcí Slovenska, Únie miest Slovenska, zástupcov samosprávy a miestnej štátnej správy dnes v rámci troch sekcií diskutuje o výhodách fiškálnej decentralizácie, novej organizácie miestnej štátnej správy a negatívach i pozitívach realizácie reformy verejnej správy.