Odmietajú, že je to zastrašovanie.Úrad vlády robí nadprácu a odhaľuje, v akom svete žijú jeho páni, píše Roman PatajSmer chce utajovať zmluvy, ľudia podpisujú pripomienku
BRATISLAVA. Telefonát z Úradu vlády zaskočil vo štvrtok napoludnie Janu Klusovú. Hovor jej úradníčka nezdôvodnila.
„Pani, meno som prepočula, sa ma len opýtala, či som podpísala hromadnú pripomienku. Odpovedala som kladne,“ hovorí Klusová.
„Opýtala som sa, odkiaľ majú moje číslo. Nastalo ticho, tak som to ukončila,“ opísala telefonát.
Klusová je jednou z vyše tisícky signatárov pripomienky k novele petičného zákona. Pôvodne si myslela, že telefonát je iba žart.
Z úradu, ktorý pracuje pre premiéra Roberta Fica (Smer), volala pracovníčka vo štvrtok aj Zuzane Čahojovej. „Zdôvodnila mi to tým, že petícia má príliš veľa podpisov a treba to skontrolovať.“
Hromadnú pripomienku podpísala jej mama, s ktorou si vymenili telefón. „Žiaľ, meno mi nepovedala, iba 'Úrad vlády'. Bol to hovor z mobilného telefónu.“
Vladimíre Kotruszovej z Nových Zámkov volali na pevnú linku. „Práve mi tiekla práčka v kúpeľni, keď zavolali. Dáma zrejme v mladšom veku sa ma slušne spýtala, či som podpísala hromadnú pripomienku k petičnému právu. Odpovedala som áno a zložila.“
Novelu zákona o petíciách predložil vedúci Úradu vlády Igor Federič.
Našli si ich na webe
Zákon o petíciách
štát chce lehotu na vybavenie natiahnuť z 30 na 60 dní,
aktivisti žiadajú, aby nebol povinný elektronický podpis a aby bolo pri 500 podpisoch povinné rozporové konanie, ako to je pri hromadných pripomienkach.
Hromadnú pripomienku inicioval bývalý poslanec Ondrej Dostál z OKS.
V telefonátoch z Úradu vlády vidí zastrašovanie zo strany štátu. „Nepamätám sa, kedy by takýmto spôsobom kontrolovali,“ hnevá sa.
„Zamestnankyňa volala náhodne vybraným signatárom. Telefónne čísla boli získané z otvorených zdrojov (internet),“ potvrdil tlačový odbor Úradu vlády.
Telefónne čísla signatáriov sú naozaj bežne prístupné na webe.
„Vylučujeme akýkoľvek nátlak,“ píše Úrad vlády. Overiť vraj musia každú pripomienku, ktorú podpíše viac ako päťsto ľudí.
Iné prípady nepoznajú
Žiadny zákon však takúto povinnosť Úradu vlády nepredpisuje, hovorí aj právnik Peter Wilfling, ktorý spolupracuje s Via Iuris.
„Kým to nebude zákonom upravené, je otázne, či takýto postup je v súlade s ústavou. Štátne orgány môžu konať iba spôsobom stanoveným zákonom,“ hovorí.
Na otázku, či si na Úrade vlády takto bežne overujú hromadné pripomienky, do uzávierky neodpovedali.
Hromadná pripomienka je zverejnená na portáli Changenet. Je tam aj ďalších vyše 350 petícií a hromadných pripomienok.
Norbert Brázda z portálu hovorí, že doteraz o takomto overovaní nepočuli.
„Je to veľmi čudné. Dodnes boli na našom webe stovky petícií a hromadných pripomienok. Nikdy si ľudí takto neoverovali,“ tvrdí Brázda.
Aktuálne na portáli pribúdajú podpisy proti zmene zákona o slobodnom prístupe k informáciám.
Už vyše dvetisíc ľudí tak odkazuje ministrovi hospodárstva, aby upustil od plánu utajiť zmluvy a objednávky štátnych firiem.

Beata
Balogová
