Minister Malatinský navrhol, aby úradníci nezverejňovali zmluvy, ktoré podľa infozákona netreba zavesiť na web automaticky.
BRATISLAVA. Ministerstvá hospodárstva a spravodlivosti sa dohodli, že z návrhu zákona o hospodárskej mobilizácii vypustia kritizované ustanovenia, ktoré sa týkajú zákona o slobode informácií.
Zmeny chcú riešiť na pôde medzirezortnej komisie, ktorá na ministerstve spravodlivosti pripravuje komplexnú novelu zákona.
Členmi komisie sú zástupcovia ústredných orgánov štátnej správy, samosprávy aj mimovládneho sektora.
Sťažená kontrola
Proti zmene zákona, ktorá by priniesla utajenie zmlúv a objednávok štátnych firiem, sa postavili mimovládky aj verejnosť.
Hromadnú pripomienku podpísalo do nedeľného večera takmer sedemtisíc ľudí.
Minister hospodárstva Tomáš Malatinský cez drobnú zmenu v zákone o hospodárskej mobilizácii navrhol, aby úradníci nezverejňovali na požiadanie zmluvy, ktoré podľa infozákona netreba zavesiť na web automaticky.
Výrazne by sa tak sťažila verejná kontrola štátnych firiem, ktoré už dnes povinne zverejňujú na webe minimum zmlúv.
Štátne a obecné firmy či úrady by navyše nemuseli dávať na web ani objednávky a faktúry, verejnosť by sa tak vôbec nedozvedela o drobných zákazkách, ktoré sa môžu prideľovať na priamo.
Budú musieť rokovať
Mimovládky si okrem toho všimli, že Malatinský chcel v zákone prelomiť aj princíp „čo nie je tajné, je verejné.“
Vďaka tomuto princípu môže štát utajovať len tie dokumenty, ktorých utajovanie umožňuje zákon a zároveň sa utajovaním chráni nejaký celospoločenský záujem.
Malatinský totiž navrhoval, aby úradníci mohli utajiť akúkoľvek informáciu, pokiaľ vyhlásia, že jej zverejnením by mohol byť ohrozený systém hospodárskej mobilizácie.
Zákon pritom neobsahuje žiadne záruky, ktoré by znemožnili zneužívanie tohto ustanovenia.
Keďže pripomienku podporilo už viac ako päťsto občanov, ministerstvo hospodárstva bude musieť rokovať s mimovládnymi organizáciami, ktoré za pripomienkou stoja.
Smer môže prijať zákon aj napriek tlaku verejnosti, no bude ľahšie napadnuteľný na Ústavnom súde.
Boj proti zmenám v infozákone patrí medzi najväčšie
Počtom podpisov patrí pripomienka proti okliešteniu infozákona medzi tri najviac podporené pripomienky cez web changenet.sk.
- Hromadná pripomienka k týraniu zvierat v novele trestného zákona
38 207 signatárov, 4. 4. 2011 - Hromadná pripomienka organizácie Greenpeace a košických občianskych iniciatív k novele geologického zákona
7144 signatárov, 28. 2. 2013 - Hromadná pripomienka verejnosti proti okliešteniu infozákona
7091 signatárov, 31. 10. 2013 - Podporte hromadnú pripomienku k novele zákona o dani z príjmov!
5854 signatárov, 13. 9. 2006 - Hromadná pripomienka k Projektu zavedenia unitárneho systému verejného zdravotného poistenia v SR
4120 signatárov, 1. 10. 2012 - Hromadná pripomienka proti nesystémovému a skokovému zvýšeniu maximálneho počtu žiakov v triedach
3063 signatárov, 3. 6. 2013 - Hromadná pripomienka k novele zákona o hazardných hrách a proti cenzúre internetu v SR
2286 signatárov, 10. 9. 2011 - Hromadná pripomienka za zachovanie slobody výberu zdravotnej poisťovne
1975 signatárov, 16. 2. 2007 - Hromadná pripomienka k Analýze palivovo-energetických surovín a možnosti využívania zásob a prognóznych zdrojov z pohľadu ich ekonomickej efektívnosti
1435 signatárov, 30. 12. 2009 - Hromadná pripomienka k novele zákona 215/1995 Z.z. o geodézii a kartografii a za otvorenie prístupu k priestorovým údajom
1399 signatárov, 12. 11. 2012
Zdroj: changenet.sk

Beata
Balogová
