Bratislava 17. októbra (TASR) - Mimovládna organizácia Občianske oko pozitívne vníma snahu novokonštituovaného parlamentu poučiť sa z chýb, ktoré sa vyskytovali v minulom volebnom období. Ide najmä o disciplínu v dochádzke poslancov a z toho vyplývajúcu schopnosť uznášať sa.
Novozvolený predseda poslaneckej snemovne Pavol Hrušovský pre TASR potvrdil, že sankcionovanie poslancov za neospravedlnené absencie je jeden zo spôsobov ako "zvýšiť autoritu poslancov, a teda aj parlamentu v očiach občanov, čo by sa malo odraziť aj na celkovej kvalite ich legislatívnej práce". V minulom volebnom období schválil parlament vyše 500 právnych noriem a v súvislosti s prístupovým procesom SR do euroatlantických štruktúr sa dá očakávať podľa názoru viacerých novozvolených poslancov z radov koalície aj opozície zvýšený tlak najmä na kvalitu prijímaných zákonov.
"Vzhľadom na nižší počet právnicky vzdelaných poslancov by bolo vhodné, aby ich asistenti disponovali takýmto vzdelaním, prípadne aspoň mali k dispozícii právne analýzy pripravovaných návrhov legislatívnych noriem," povedal analytik Občianskeho oka Peter Novotný.
Okrem zmien, ktoré avizoval Hrušovský a boli aj medializované, by malo podľa Novotného viesť k zefektívneniu práce parlamentu aj "štandardné využívanie zdrojov na prevádzku poslaneckých kancelárií hlavne v mimobratislavských regiónoch, podobne ako je to bežné v krajinách EÚ".
Osobitnou kapitolou, ktorou by sa mal parlament zaoberať, je "otázka nepovoleného lobingu firiem, čo by sa malo legislatívne ošetriť, podobne ako je to vo vyspelom svete. K tomu by malo viesť aj stransparentnenie legislatívneho procesu, čo by zároveň eliminovalo možnosti osobného obohacovania lobistov," dodal Novotný.