SME

Slovensko v ohlasoch zahraničných masmédií

Zákon o zahraničných Maďaroch sa nepáči Bratislave, ani Bukurešti

Viedeň/Mníchov 21. júna (TASR) - K zákonu o štatúte zahraničných Maďarov sa vracia vo svojom dnešnom vydaní rakúsky denník Die Presse i nemecký Süddeutsche Zeitung (SZ).

V článku rakúskej Die Presse Zákon o štatúte zahraničného Maďara nahneval Slovensko a Rumunsko sa konštatuje, že novú zákonnú úpravu privítali v prvom rade Maďari na Slovensku, v zakarpatskej Ukrajine, v Juhoslávii, Chorvátsku a Rumunsku. Kritické pripomienky prišli predovšetkým zo Slovenska a Rumunska. Bratislava a Bukurešť vytkli Budapešti, že zákon pripravila bez predbežných konzultácií s krajinami, na území ktorých maďarská menšina žije, informuje denník a cituje vyjadrenie oficiálnych slovenských miest, ktoré dúfajú, že zákon o štatúte zahraničných Maďarov sa bude "používať aspoň v duchu dobrých susedských vzťahov."

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Maďarský premiér Viktor Orbán priznal, pokračuje Die Presse, že zákon nenašiel medzi širokými vrstvami obyvateľstva takú podporu ako v kruhoch maďarskej politickej elity. Podľa prvých prieskumov verejnej mienky privítalo nový zákon 60 percent občanov Maďarska, menšia polovica sa k nemu nechcela alebo nevedela vyjadriť.

O novej zákonnej úprave, ktorá poskytuje Maďarom žijúcim v zahraničí osobitné práva, informuje aj nemecký denník Süddeutsche Zeitung. Maďarský parlament schválil zákon aj napriek vehementným protestom niektorých susedných krajín, píšu noviny a dodávajú, že po ukončení prvej svetovej vojny stratilo Maďarsko viac ako dve tretiny svojho teritória. Nový zákon má umožniť Maďarom, žijúcim v zahraničí, ľahší prístup na pracovný trh v Maďarsku, dokonca bezplatné poskytovanie lekárskej starostlivosti, možnosť štúdia na maďarských školách.

SkryťVypnúť reklamu

Oficiálne sa prijatie nového zákona zdôvodnilo skutočnosťou, že je potrebné vyrovnať životné podmienky Maďarov v zahraničí s podmienkami domáceho obyvateľstva kvôli tomu, aby u príslušníkov maďarskej menšiny v zahraničí "nevznikol záujem presťahovať sa do Maďarska". Už aj preto, že po vstupe Maďarska do EÚ sa maďarská hranica stane prakticky nepriepustnou a nádej na vstup do EÚ zarovno s Maďarskom majú len Slovensko a Slovinsko, píše nemecký denník. Objavili sa však aj hlasy úplne opačné: že prosperujúce Maďarsko si práve novým zákonom chce zabezpečiť prílev lacnej pracovnej sily. Už dnes pracuje v Maďarsku veľa zahraničných Maďarov na čierno, zákon bude ich pobyt v krajine legalizovať.

Rumunsko a Slovensko v prvých reakciách vyhlásili, že pokiaľ sa neuskutočnia bilaterálne konzultácie, nemožno pripustiť, aby nový zákon platil na ich územiach, píše SZ a dodáva, že obe krajiny považujú nový predpis za snahu Maďarska o vytvorenie osobitného právneho priestoru na cudzom teritóriu. Podľa názoru Bratislavy a Bukurešti je to útok na suverenitu susedných krajín, uzatvára SZ

SkryťVypnúť reklamu


Martonyi: Historické rozhodnutia sú často prijímané s nepochopením

Budapešť 21. júna (TASR) - Historické rozhodnutia a rozhodnutia týkajúce sa budúcnosti sú často chápané mylne a prijímajú sa s neopodstatneným nepochopením. Takáto situácia nastala aj pokiaľ ide o zákon o štatúte Maďarov žijúcich v susedných krajinách, prijatý maďarským parlamentom v utorok, aj keď takmer jeden a pol roka sústavne informujeme našich susedov o jeho príprave, cieľoch a obsahu. Uvedenými slovami reagoval maďarský minister zahraničných vecí János Martonyi v stredu na medzinárodnú kritiku nového maďarského zákona o krajanoch, informuje dnešné vydanie maďarských novín Magyar Hírlap.

Šéf maďarskej diplomacie vo svojom vyhlásení uviedol, že Budapešť aj v budúcnosti urobí všetko pre vyjasnenie mylných výkladov. Schválenie zákona 92 percentami poslancov a jeho podpora príslušníkmi maďarskej menšiny v zahraničí odráža spoločné národnostné cítenie, ktorého rešpektovanie na základe dobrých susedských vzťahov právom očakávame aj od našich susedov, píše sa v dokumente.

SkryťVypnúť reklamu

Martonyi tak reagoval na rumunský a slovenský ohlas na maďarský zákon o krajanoch. V stredu si na rumunské ministerstvo zahraničných vecí pozvali maďarského veľvyslanca v Bukurešti Istvána Íjgyártóa, ktorému odovzdali s novoprijatým zákonom súvisiacu verbálnu nótu.

Odovzdaním dokumentu maďarskému MZV súčasne poverili aj rumunského veľvyslanca v Budapešti. Dvoma nótami Bukurešť dáva najavo svoju nespokojnosť so spôsobom postupu maďarských úradov v súvislosti so zákonom o štatúte zahraničných Maďarov. Rumunsko signalizovalo, že svoj postoj nezmenilo a v krajine tento zákon nebudú uplatňovať. Príslušné rumunské miesta očakávajú reakciu Budapešti, hoci si uvedomujú, že šance na to, aby sa do dokumentu schváleného v utorok dostali poznámky rumunskej strany, sú prakticky nulové.

SkryťVypnúť reklamu

Ako povedal Martonyi pre maďarskú tlačovú agentúru MTI, zákon nerozlišuje medzi občanmi susedných štátov a jeho cieľom ani nie je ich odlíšenie. Podľa neho záujem o podporu v záujme uchovania si kultúrnej a jazykovej identity budú mať tí, ktorí sa k nej hlásia a patria ku komunite, ktorá ju prejavuje. Výhody možno čerpať na území Maďarska, ale Budapešť bude pokračovať aj v doterajšej podpore maďarskej menšiny žijúcej na území susedných krajín.

V tejto súvislosti nikto nikdy nenadhodil, že by táto podpora kolidovala s právnym poriadkom dotknutých krajín, povedal šéf maďarskej diplomacie. Podľa neho dopad maďarského zákona o krajanoch nebude taký, aby nemohol byť úplne zladený s legislatívou susedných krajín. Pri uplatňovaní zákona nebudú maďarské orgány vyvíjať žiadnu činnosť na území okolitých štátov. V utorok schválená právna norma mimo územia Maďarska neplatí a preto nemá význam klásť otázku, či ju bude možné uplatňovať aj na území susedných krajín, uviedol Martonyi.

SkryťVypnúť reklamu

Rumunský minister zahraničných vecí Mircea Geoana v stredu informoval o tom, že vysoký komisár Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) pre národnostné menšiny Max van der Stoel vyjadril v liste maďarským úradom znepokojenie a výhrady k maďarskému zákonu o krajanoch. Hovorca maďarského MZV Gábor Horváth pre dnešné vydanie maďarských novín Magyar Hírlap potvrdil, že Van der Stoel naozaj zaslal maďarskej strane list, v ktorom požiadal o to, aby Maďarsko pokračovalo v konzultáciách so svojimi susedmi a poskytlo im informácie. "O kritike nie je reč," dodal hovorca.

Maďarské noviny ďalej informujú o stanovisku štátneho tajomníka slovenského ministerstva zahraničných vecí Jána Figeľa, podľa ktorého maďarský zákon "nie je moderným európskym riešením" a je "skôr krokom späť". Fígeľ uviedol, že na Slovensku sa budú uplatňovať len zákony SR a "budeme plniť tie medzinárodné záväzky, ku ktorým sme sa sami z vlastnej vôle zaviazali".

SkryťVypnúť reklamu

Naproti tomu predseda Strany maďarskej koalície (SMK) Béla Bugár pre MTI povedal, že bratislavská diplomacia zbytočne vyvoláva vášne v spojitosti s takými vecami, ktoré zákon o štatúte zahraničných Maďarov ani neobsahuje.

Noviny záverom pripomínajú stanovisko predsedníčky Slovenskej národnej strany (SNS) Anny Malíkovej, podľa ktorej je zákon zasahovaním do vnútorných vecí Slovenskej republiky a v liste upozornila víťazné mocnosti z druhej svetovej vojny na "nebezpečenstvo".



Výsledok sporu o rekreačné chaty v Kasárňach stále neistý

Zlín 21. júna (TASR) - Zatiaľ nedoriešený zostáva problém českých majiteľov rekreačných chát v slovenskej prihraničnej oblasti Kasárne v pohorí Javorníkov. Telovýchovná jednota Moravan Otrokovice síce ako vlastník jednej zo sporných objektov - chaty Bačkárky - ponúkla chatu na predaj, no zástupcovia zlínskych športových klubov naďalej trvajú na využívaní objektu i pozemku spoločne so slovenskou stranou.

SkryťVypnúť reklamu

Spor v rekreačnej oblasti Kasárne, ktorá pripadla po rozdelení federácie Slovensku, vznikol po tom, čo pozemky pod chatami českých majiteľov starosta obce Makov odpredal slovenským podnikateľom. Tí majú záujem získať i rekreačné objekty na podnikanie. Sporom medzi českými chatármi a obcou Makov sa zaoberali začiatkom mája i premiéri oboch vlád Miloš Zeman a Mikuláš Dzurinda.

"Na utorkovej schôdzke so slovenským majiteľom pozemkov sme sa dohodli na odpredaji nášho objektu. Vyčerpali sme už všetky možnosti a tento spôsob považujeme za jediný možný na vyriešenie celého sporu," povedal dnes TASR zástupca TJ Moravan Otrokovice Vladimír Janů.

Rozhodnutie otrokovických je dané hlasovaním ich valnej hromady. O cene ich nehnuteľnosti by sa malo rokovať asi o dva týždne. Podľa Janů cenu objektu stanoví znalec, zákony sú v oboch krajinách rovnaké.

SkryťVypnúť reklamu

"Naše znechutenie je tak veľké, že sme sa rozhodli kúpiť za získané peniaze iný rekreačný objekt. Vzťahy v Kasárňach sú už narušené a už nikdy nebudú ako predtým," dodal Janů. Poznamenal, že problémy sú aj zo strany colníkov i policajtov na neďalekom hraničnom priechode.

Zástupcovia zlínskych telovýchovných klubov naďalej trvajú na svojej ponuke a chcú využívať objekt i pozemok spoločne so slovenskou stranou. "Dohodli sme sa, že budeme hľadať možnosti spolupráce. Podmienky si máme stanoviť sami," povedal pre TASR zástupca zlínskych športových klubov Leopold Bednařík. Podľa neho potom bude otázka, či na nimi navrhovanú dohodu, ktorú majú o dva týždne predložiť, majiteľ pozemkov pristúpi.

Otázkou zostáva aj splatenie dlhu, ktorý má klub na lyžiarskom vleku. "My by sme dali do podnikania chatu a vlek, podobný podiel by mal vložiť majiteľ pozemku. Je však otázka, ako sa budeme neskôr deliť na ostatných záležitostiach," dodal nedôverčivo Bednařík.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa Bednaříka sa o problém začal zaujímať Úrad vlády ČR. "Na základe nášho komuniké, ktoré sme zaslali pred tromi týždňami, sme dostali odpoveď od vicepremiéra Pavla Rychetského, že problémom sa úrad zaoberá," dodal Bednařík, ktorý označil záujem zo strany českej vlády za pozitívny.



Podľa Duraya slovenská strana nerozumie alebo nechce rozumieť situácii

Budapešť 21. júna (TASR) - Slovenská strana "nerozumie naozaj, alebo nechce rozumieť situácii, ktorá sa vytvorila v dôsledku zákona o štatúte" zahraničných Maďarov, ale je ťažké zistiť, či je to úmysel, alebo nedostatok znalostí, čo ju vedie k takýmto zarážajúcim názorom, povedal dnes pre maďarskú tlačovú agentúru MTI podpredseda Strany maďarskej koalície (SMK) Miklós Duray.

SkryťVypnúť reklamu

Duray, ktorý bol pri schválení zákona osobne prítomný v maďarskom parlamente, uviedol, že v protiklade s oficiálnym rumunským a slovenským postojom maďarský zákon o krajanoch nie je bez precedensu.

Podľa Duraya s touto právnou normou možno porovnávať rumunský i slovenský zákon, ktorý na území materských krajín ponúkajú zahraničným Rumunom a Slovákom viac, než poskytuje maďarský zákon Maďarom žijúcim za hranicami. Inou otázkou je, povedal Duray, že možnosti ponúkané slovenským zákonom využilo doteraz len málo zahraničných Slovákov.

Pre odmietavé a možno povedať zlomyseľné názory o zákone je možné len jedno vysvetlenie: v Rumunsku aj na Slovensku zrejme pociťujú, že sa do ohrozenia dostali "výsledky" protimaďarského postoja z uplynulých 80 rokov.

SkryťVypnúť reklamu

"Myslím tým skutočnosť, že počas 80 rokov kvôli ťažko znesiteľným pomerom vedeli prinútiť mnohé státisíce Maďarov k vysídleniu z Rumunska a zo Slovenska za onoho času vysídlili a medzičasom asimilovali viacero státisícov Maďarov," povedal Duray.

Rumunské a slovenské námietky proti zákonu o štatúte zahraničných Maďarov zrejme vyplývajú z nacionalisticky podfarbených obáv, ktorých hlásatelia sa obávajú, že vplyv maďarského zákona tento proces spomalí, prípadne zastaví," uzavrel svoju reakciu pre MTI Miklós Duray.



Pri hrobe sv. Cyrila v Ríme sa dnes uskutočnila cyrilometodská slávnosť

Vatikán 21. júna (TASR) - V Bazilike sv. Klimenta v Ríme pri hrobe sv. Cyrila sa dnes napoludnie uskutočnila krátka bohoslužba pri príležitosti blížiaceho sa sviatku sv. Cyrila a sv. Metoda, ktorú celebroval kardinál Crescenzio Sepe, prefekt Kongregácie pre evanjelizáciu národov. Na oslave sa zúčastnil početný diplomatický zbor, predstavitelia Vatikánu i slovenskí krajania.

SkryťVypnúť reklamu

Veľvyslanec SR pri Svätej stolici Marián Servátka, v úvodnom slove oboznámil prítomných s významnými historickými faktami príchodu svätých bratov, dnešných spolupatrónov Európy.

Pripomenul historický preklad Svätého písma v 9. storočí do staroslovienčiny a povýšení tohto jazyka na liturgický jazyk pápežom Hadriánom II., čím sa vtedy staroslovienčina stala štvrtým liturgickým jazykom na svete.

Potom sa všetci pomodlili za dielo sv. Cyrila a Metoda, za to, že priniesli starým Slovanom kresťanskú vieru, ale aj za národy Európy a sveta a za pápeža Jána Pavla II. - za Božiu pomoc preňho počas jeho blížiacej sa návštevy na Ukrajine.

Kardinál Sepe v svojej kázni pripomenul pápežské dokumenty týkajúce sa svätých Cyrila a Metoda a vyzdvihol dary, ktoré SR venovala trom rímskym kostolom.

SkryťVypnúť reklamu

Ide o symbolickú tombu, ktorá sa nachádza na nádvorí Baziliky sv. Klimenta, reliéf oboch svätých mužov v bazilike Santa Maria Maggiore, kde pápež Hadrián II. posvätil bohoslovecké knihy a tabuľu na kláštore Santa Frasceda, kde obaja bratia bývali.

Cyrilometodskú slávnosť uzavrela slávnostná recepcia na nádvorí kláštora pri Bazilike sv. Klimenta v Ríme, ktorý spravuje rád dominikánov, infoprmoval TASR veľvyslanec M. Servátka.



Uskutočnila sa ďalšia zo série bikomunitných schôdzok v Nikózii

Nikózia 21. júna (TASR) - Slovenské veľvyslanectvo na Cypre usporiadalo v stredu ďalšiu zo série bikomunitných schôdzok lídrov politických strán v nárazníkovej zóne hlavného mesta Nikózie. Schôdzka sa uskutočnila len dva dni po slávnostnej ceremónii v okupovanom meste Famagusta, kde slovenský kontingent prevzal velenie Sektora 4 mierovej misie UNFICYP na Cypre.

SkryťVypnúť reklamu

Na stretnutí sa zúčastnilo 16 lídrov a predstaviteľov grécko-cyperských a turecko-cyperských politických strán. Medzi prítomnými bol aj novozvolený predseda cyperského parlamentu Demetris Christofias, ako aj šéfovia turecko-cyperských politických strán.

Hlavnými témami diskusie bola integrácia Cypru do Európskej únie a možnosti účasti turecko-cyperskej časti obyvateľstva na negociačnom procese, ako aj otázka praktických krokov voči zbližovaniu oboch komunít.



Pivarči na návšteve medzinárodného leteckého veľtrhu vo Francúzsku

Paríž 21. júna (TASR) - Štátny tajomník Ministerstva obrany SR Jozef Pivarči pricestoval dnes do Francúzska na prehliadku najväčšieho svetového veľtrhu letectva - 44. salónu v Le Bourget pri Paríži, na ktorom sa prezentuje viac ako 1800 vystavovateľov zo 43 krajín.

Počas dvojdňovej návštevy, na ktorej ho sprevádza slovenský veľvyslanec vo Francúzsku Vladimír Valach, si štátny tajomník prezrie najnovšie zariadenia a prototypy bojovej techniky a obrannej elektroniky.

Pred návštevou salónu sa Pivarči stretol so svojím partnerom, štátnym tajomníkom francúzskeho ministerstva obrany Jeanom-Pierrom Masseretom, s ktorým rokoval aj o francúzskej podpore integeračného úsilia SR.

"Je v našich rukách a záleží len na nás, či dokážeme v priebehu tohto roka a hlavne voľbami na Slovensku v roku 2002 poskytnúť dostatočné záruky demokratického vývoja a stability našej republiky tak, aby bola pozvaná do aliancie," povedal Pivarči pre TASR po rokovaniach na margo možného pozvania SR do NATO už na pražskom summite budúci rok.

"Francúzsko, ktorého vplyv v aliancii nie je zanedbateľný, nám v tom prisľúbilo aktívnu pomoc. Francúzski vojenskí odborníci vedia o tom, že pripravujeme zásadný koncepčný materiál, týkajúci sa výstavby našich ozbrojených síl do roku 2010, a v dnešných rozhovoroch so štátnym tajomníkom Masseretom mi bolo znovu potvrdené, že Francúzsko bude podporovať integračné ambície SR v budúcom roku," konštatoval Pivarči.

Štátny tajomník sa okrem prehliadky veľtrhu stretne v Paríži aj s riaditeľom Divízie pre zahraničné vzťahy Hlavnej správy pre vyzbrojovanie francúzskeho ministerstva obrany Philippom Rogerom.



M. Bútora odovzdal Zlatú plaketu A. Vondrovi

Washington 21. júna (TASR) - Slovenský veľvyslanec v Spojených štátoch Martin Bútora odovzdal šéfovi českej diplomatickej misie vo Washingtone Alexandrovi Vondrovi pri príležitosti ukončenia jeho pôsobenia v hlavnom meste USA Zlatú plaketu, ktorú mu udelil minister zahraničných vecí Eduard Kukan za pomoc preukázanú Slovensku v jeho úsilí o členstvo v transatlantických zoskupeniach.

Na slávnostnej rozlúčke s českým diplomatom sa vo Washingtone zúčastnil generálny tajomník NATO George Robertson, viacerí diplomati a predstavitelia amerického politického a spoločenského života. A. Vondru odmenila medailou aj mimovládna americká organizácia Friends of Slovakia. Spoločný dar mu odovzdali diplomati Vilniuskej desiatky. Bola ním kapitánska čiapka s nápismi "Mr. Summit 2002" a "enlargement" (rozšírenie). A. Vondra je poverený vládou v Prahe pripraviť summitové rokovanie Severoatlantickej aliancie, ktoré sa v hlavnom meste ČR uskutoční v budúcom roku.



Slováci sa zameriavajú na dve ťažké prekážky pri vstupe do EÚ

Bratislava 21. júna (TASR) - Slovensko dúfa, že počas budúceho týždňa postúpi v rade kandidátov na vstup do Európskej únie odstránením ťažkých prekážok v otázke pozemkov a pracovných síl pri rokovaniach s EÚ, uviedol dnes hlavný vyjednávač pre vstup SR do únie Ján Figeľ v rozhovore pre agentúru Reuters.

Podľa Figeľa Slovensko sa usiluje o uzavretie dvoch kapitol týkajúcich sa voľného pohybu ľudí a kapitálu na schôdzkach v Bruseli, ktoré sa uskutočnia budúcu stredu.

V prípade úspechu bude mať Slovensko uzavretých 19 z celkového počtu 31 prerokúvaných kapitol, čo je rovnaký počet ako v prípade susednej Českej republiky a viac než Poľsko, ktoré uzavrelo 16 kapitol.

Problémy slobody pohybu sa stali spornými otázkami medzi EÚ a kandidátskymi krajinami. Uchádzači o členstvo všeobecne majú námietky voči sedemročnému zákazu práce ich obyvateľov v západnej Európe po vstupe do únie. Na druhej strane zasa väčšina z nich požaduje podobné obmedzenie možnosti občanov súčasných členských štátov EÚ kupovať v ich krajinách pozemky. Z 12 kandidátov na členstvo v EÚ zatiaľ tieto dve otázky uzavreli len Maďarsko a Cyprus.

Ako ďalej uviedol J. Figeľ, Slovensko sa bude v prípade otázky pracovníkov snažiť o model minulý týždeň schválený Maďarskom - prijatím sedemročného obmedzenia so zárukou výnimky od niektorých členov únie.

Nemecko a Rakúsko v obave veľkého prílivu pracovníkov zo susedných bývalých komunistických štátov ako Slovensko tvrdo presadzovali reštrikcie, pokým ďalšie krajiny EÚ ako Švédsko zasa vyhlásili, že pracovné sily od nových členov by privítali.

Slovensko podľa Figeľa tiež pravdepodobne zníži svoju požiadavku na desaťročné prechodné obdobie pre obyvateľov terajších členov únie na nákup slovenských pozemkov na sedem rokov požadovaných úniou.

Ak však iný kandidát neskôr dosiahne lepšiu dohodu o pozemkoch, Slovensko sa môže v tejto otázke vrátiť k stolu, dodal Figeľ, podľa ktorého "až pokým sa neuzavrie všetko, nič nie je uzavreté".

Po politickej izolácii za autoritárskeho expremiéra Vladimíra Mečiara v minulej dekáde sa Slovensko snaží svoj kedysi "poškvrnený" imidž a dostať sa medzi prvých nových členov EÚ, keď sa okolo roku 2004 rozšíri, dodáva Reuters.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Tisíce ľudí sa tešia z vyšších platov
  2. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  3. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  4. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  5. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  6. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  7. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  8. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 104 400
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 22 561
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 12 335
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 7 395
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 996
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 5 549
  7. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 555
  8. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 4 075
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Kevin De Bruyne oslavuje gól

Hviezdny Belgičan sa presadil z priameho kopu.


TASR
FC Tatran Prešov - MFK Tatran Liptovský Mikuláš: ONLINE prenos zo zápasu 21. kola II. ligy.

Sledujte s nami ONLINE prenos zo zápasu 21. kola MONACObet ligy: FC Tatran Prešov - MFK Tatran Liptovský Mikuláš.


Nórska biatlonistka Karoline Offigstad Knottenová.

Zo situácie je sklamaný aj legendárny Ole Einar Björndalen.


Oscar Piastri a Lando Norris.

Pozrite si časový harmonogram a TV program Veľkej ceny Bahrajnu.


SkryťZatvoriť reklamu