Agentúrny materiál sme nahradili autorským článkom redakcie Korzára.
Kampaň pred župnými voľbami vrcholí. Doteraz mala pokojný priebeh, kandidáti z tábora pravice i ľavice majú obavy z kupovania rómskych hlasov.
PREŠOV. Kandidáti za poslancov z koalície KDH, SDKÚ-DS, Most-Híd dnes vyzvali ostatných kandidátov na čestnú súťaž a občanov, aby o prípadných podozreniach z kupovania hlasov informovali políciu.
Odvolali sa na voľby spred štyroch rokov. Ako príklad uviedli Varhaňovce v okrese Prešov, kde voliči odovzdali 118 kandidátom od 0 do 38 hlasov, s výnimkou vyvolenej dvanástky. Išlo napríklad o kandidátov Smeru či nezávislých.
„Títo dvanásti získali od 200 do 266 hlasov, čo je neuveriteľný úlet oproti priemeru. Pritom ťažko nájsť niečo, čo by práve týchto dvanástich spájalo. Ani stranícka príslušnosť, ani program, ani nešlo o známe osobnosti, ani nepochádzali z tejto obce,“ povedal Juraj Hurný (SDKÚ-DS).
„Prípad z Varhaňoviec je tak markantný, že ho ťažko vyvrátiť. Ako mohol niekto z 361 platných hlasov získať 266? A napríklad taký Mikuláš Komanický, ktorý je známou trénerskou osobnosťou, tam dostal len osem hlasov. A účasť dosiahla takmer 50 percent. To sú tam takí uvedomelí voliči? Chceme čestný súboj,“ doplnil ho Stanislav Kahanec (KDH).
Krajňák: Nekalé praktiky v osadách
Podľa Petra Krajňáka (most-HÍD) sa nekalé praktiky v osadách dejú najmä po zotmení, často s prispením terénnych sociálnych pracovníkov.
„Tie spôsoby sú rôzne. Je tu tiež moment súťaživosti starostov, ktorí majú záujem mať v ich obci čo najlepší výsledok, čo môže viesť k nekalým praktikám,“ doplnil.
Ako tvrdia kandidáti pravice, hlasy z Varhaňoviec mohli posunúť niektorého kandidáta do poslaneckých lavíc, keďže rozdiel medzi posledným a prvým náhradníkom (exprimátorom Prešova) bol tri hlasy.
Poslaneckí kandidáti vyzvali ľudí, aby prišli voliť, pretože pri vyššej účasti stráca kupovanie hlasov zmysel.
Takisto vyzvali, aby každý, kto bude mať podozrenie z nekalých praktík, informoval políciu. Kupovanie hlasov je trestný čin, za ktorý hrozí väzenie.
Smer: Zlodej kričí - chyťte zlodeja
„Pripadá mi to, ako keď zlodej kričí - chyťte zlodeja. Zákon hovorí jasne, že ide o trestný čin a my si ctíme a vážime zákon,“ reagoval na slová kandidátov pravice krajský šéf Smeru Stanislav Kubánek.
Kandidát na župana Peter Chudík poďakoval všetkým protikandidátom za férový priebeh doterajšej kampane.
„Dúfam, že to tak bude až do konca. Nemôžem však vylúčiť, že tesne pred začiatkom moratória sa objavia nevyberané útoky a nepodložené obvinenia,“ doplnil.
Polícia je na voľby pripravená
Na pokojný priebeh volieb bude dohliadať aj polícia.
Denisa Baloghová z Prezídia PZ zdôraznila, že „kupovaniu hlasov“ budú venovať osobitnú pozornosť:
„Každý prijatý podnet alebo trestné oznámenie pre podozrenie z trestnej činnosti či priestupku preveríme. Upozorňujeme občanov, že kto inému násilím alebo hrozbou násilia či ľsťou bráni v ústavnom práve voliť svojho kandidáta vo voľbách, dopúšťa sa trestného činu marenia prípravy a priebehu volieb. Za takéto konanie, a to aj v prípade, že niekto občana k voľbe určitého kandidáta núti, potrestá sa odňatím slobody na šesť mesiacov až tri roky. Akékoľvek poznatky, ktoré môžu smerovať k prípadom možného narušenia prípravy a priebehu volieb, je potrebné bezodkladne oznámiť na najbližší útvar Policajného zboru, alebo na bezplatné telefónne číslo 158.“
frk

Beata
Balogová
