Trestal pokutou a podmienečnými trestami.
BRATISLAVA. Iba mierne tresty vymeral špecializovaný súd aktérom korupčnej kauzy Osrblie, v ktorej polícia za éry Ivety Radičovej po prvý raz zasahovala priamo na Úrade vlády.
Súd rozhodol bez hlavného pojednávania trestným rozkazom. Verdikt zatiaľ nie je právoplatný.
Martin Novotný, bývalý poradca expremiérky Ivety Radičovej, dostal rok podmienečne a pokutu 10-tisíc eur. Rovnako aj jeho spolupracovník Igor Líška, ktorý bol veľvyslancom v Keni.
Odvolali sa, bude súd
„Súd vydal trestný rozkaz, ktorým uznal všetkých štyroch obžalovaných za vinných a uložil im podmienečené tresty odňatia slobody,“ povedala hovorkyňa Katarína Kudjáková.
Trestným rozkazom bez hlavného pojednávania súd rozhoduje, ak považuje dôkazy za dostatočné. Zdôvodnenie podmienečných trestov zatiaľ nie je známe. Rozkazom môže súd podľa trestného poriadku uložiť aj trest väzenia do troch rokov.
Polícia Líšku zadržala v júli 2011, keď v Novotného kancelárii prevzal 30-tisíc eur od šéfa stavebnej firmy, ktorá rekonštruovala biatlonový areál v Osrblí. Úplatok mal byť províziou za vybavenie 300-tisícovej dotácie z premiérkinej rezervy.
Šéf firmy Peter Kňazík dostal podmienečne deväť mesiacov. Jeho komplicovi Pavlovi Prečuchovi súd vymeral pol roka.
Verdikt je právoplatný jedine v prípade Kňazíka, ktorý trest prijal. Novotný s Líškom sa odvolali. Špeciálny prokurátor sa odvolal v prípade Novotného, Líšku aj Prečucha. „V tejto veci preto bude nariadené hlavné pojednávanie,“ dodala Kudjáková.
Novotný trvá na tom, že s korupciou nemá nič spoločné. „Od začiatku tvrdím, že som v danej veci nevinný a chcem to preukázať na súde,“ povedal. Bližšie sa k prípadu nechcel vyjadrovať s vysvetlením, že všetko bude predmetom dokazovania.
Malá domov
Novotný bol Radičovej externým poradcom pre oblasť hospodárstva.
Vyšetrovanie preukázalo, že pri vybavovaní dotácie pre biatlonistov sa osobne angažoval, hoci to nemal v náplni práce. Po prevalení kauzy ho Radičová odvolala a financovanie projektu v Osrblí zastavili, čo biatlonistom skomplikovalo organizovanie vlaňajších majstrovstiev Európy. Prepojenie na ďalších ľudí z Úradu vlády sa nepreukázalo.
Bývalý diplomat Líška pracoval pre Novotného v jeho firme Via Europe, kde aj došlo k odovzdaniu úplatku. Po zadržaní políciou Líška tvrdil, že len plnil Novotného pokyny a Kňazík im za vybavenie dotácie sľúbil „malú domov“.
Novotný bol v čase preberania peňazí Líškom na dovolenke v Spojených štátoch. Obvinili ho po návrate na Slovensko. Obaja strávili niekoľko mesiacov vo väzbe. V súčasnosti už podľa Novotného nie sú v žiadnom kontakte.
Kauza Osrblie viedla aj k súdnemu sporu medzi Radičovou a Robertom Ficom. Zažalovala ho za vyjadrenie, že korupcia „nikdy v histórii Slovenska nebola tak blízko pri premiérovi, ako sa to stalo v prípade Radičovej“.
Tá vtedy reagovala slovami, že historicky najbližšie bola korupcia premiérovi vtedy, keď médiá zverejnili nahrávku s hlasom podobným Robertovi Ficovi.
Súd v máji rozhodol, že Fico sa má Radičovej ospravedlniť. Premiér sa odvolal.

Beata
Balogová
