BRATISLAVA. Kampaň pred sobotňajšími voľbami do vyšších územných celkov (VÚC) sa skončila, plynie volebné moratórium.
Propagačné aktivity, ktoré zákon o voľbách do orgánov samosprávnych krajov povoľuje, sú 48 hodín pred začiatkom hlasovania a počas volebného dňa zakázané.
Volebné miestnosti sa otvoria v sobotu 9. novembra o 7.00 hodine.
Kontrola médií
Dodržiavanie zákona v elektronických médiách sleduje Rada pre vysielanie a retransmisiu.
Licenčná rada 23. októbra spustila špeciálny monitoring zameraný na dodržiavanie pravidiel vysielania počas volebnej kampane. RVR v ňom až do dňa volieb monitoruje 28 spravodajských a publicistických relácií ôsmich programových služieb: Jednotky, Dvojky, TV Markíza, JOJ, TA3, Rádia Slovensko, Rádia Regina Bratislava a Rádia Patria.
Popri monitoringu rada vysielanie kontroluje aj na základe sťažností a podnetov.
Pred voľbami platia rozdielne pravidlá pre klasických vysielateľov a vysielateľov prostredníctvom internetu či poskytovateľov audiovizuálnej mediálnej služby na požiadanie (AVMS).
Rozhlasoví a televízni vysielatelia, ktorí nevysielajú výhradne prostredníctvom internetu, čo sú všetky monitorované médiá, majú vysielanie politickej reklamy zakázané. Vysielatelia prostredníctvom internetu a poskytovatelia AVMS politickú reklamu vysielať môžu.
Raz za štyri roky
V krajoch, kde ani jeden z kandidátov na post predsedu nezíska nadpolovičnú väčšinu platných hlasov, sa 23. novembra uskutoční druhé kolo. V ňom sa zídu dvaja najúspešnejší kandidáti z prvého kola.
Pokiaľ ide o voľbu poslancov, mandát získa kandidát, ktorý v danom volebnom obvode dostane od voličov najviac platných hlasov.
O post predsedu samosprávneho kraja má záujem 65 kandidátov, o kreslo v krajských zastupiteľstvách sa uchádza vyše 2500 kandidátov.
Do hlasovania sa môžu zapojiť viac ako štyri milióny oprávnených voličov vrátane tisícov prvovoličov. Zriadených je celkom 90 volebných obvodov a 5932 okrskov.
Priebežné neoficiálne výsledky volieb by sa mali objaviť v sobotu po 22.00 hodine. Oficiálne výsledky za samosprávny kraj by mala zverejniť príslušná krajská volebná komisia a za Slovenskú republiku ÚVK.
Predsedov a poslancov ôsmich vyšších územných celkov si budú občania voliť štvrtýkrát v histórii Slovenska. Prvýkrát sa tieto voľby konali na Slovensku v roku 2001.
Voľby do orgánov samosprávnych krajov sa konajú každé štyri roky.
Smer bude podľa analytikov opäť valcovať, pravici veria iba v BratislaveČítajte