BRATISLAVA. „Stalo sa mi, že mi opití výtržníci vynadali do 'špinavej Cigánky',“ hovorí Zuzana Kotlárová z Humenného. Je policajtka a Rómka, čo je na Slovensku ojedinelá kombinácia.
Ministerstvo vnútra sa teraz snaží obliecť viac Rómov do uniforiem. V osadách chce presadiť osvedčený britský model. Na bezpečnosť v prisťahovaleckých komunitách tam dohliadajú policajti, ktorí z tohto prostredia aj pochádzajú.
Na Slovensku sa táto pozícia v policajnom jazyku volá „referent špecialista“. Pilotné školenia boli realizované vďaka podpore Úradu splnomocnenca vlády SR pre rómske komunity a zastúpenia Friedrich Ebert Stiftung na Slovensku.
Pomáhať a chrániť
Prácou takéhoto policajta je nadviazať kontakty a dohliadať na bezpečnosť v osadách. Na Slovensku ich pôsobí 231, najviac ich je v Košickom a Prešovskom kraji. Rómov je však len pár.
Zuzana Kotlárová je v polícii už deviaty rok, hlásila sa, keď mala dvadsať. Vzorom jej bol otec, ktorý pracoval 21 rokov ako mestský policajt. Hovorí, že kolegovia ju prijali veľmi dobre a s rasizmom sa nestretla, čo ju prekvapilo.
„Na základnej a strednej škole vedia byť deti úprimné a zákerné. No v práci sa mi nič podobné nestalo.“
Prijali ju aj v osade. Za tie roky sa jej len dvakrát stalo, že ju Rómovia obvinili, že sa hrá na „gádžovku“. Priznáva, že jej úlohou je byť „dobrým“ policajtom, ktorý im chce pomôcť. „Nemôžem robiť poriadok s obuškom,“ vysvetľuje.
Robiť policajný zásah v osade nie je jednoduché. „Rómovia sú emocionálnejší a temperamentnejší. Môže sa stať, že sa k trom ľudom zhrnie osada a vznikne veľká bitka.“
Útok sekerou nezažila. „U nás máme tých lepších Rómov,“ vysvetľuje. Rizikovejšie zásahy podľa nej bývajú v Kežmarku a na Spiši, kde je situácia vyhrotenejšia.
To, že Rómovia páchajú trestnú činnosť iba na majorite, je rozšírené, no nepresné. Najviac ju páchajú medzi sebou.
„Ak sa zvýši nahlasovanie trestných činov od Rómov, vieme, že títo policajti robia svoju prácu dobre,“ hovorí Daniel Milo z odboru prevencie kriminality ministerstva vnútra.

Český Róm školí Slovákov
O tom, ako funguje práca v komunitách v Británii, vie veľa Petr Torák, prvý český Róm, ktorý obliekol policajnú uniformu v meste Peterborough. Dnes školí policajtov na Slovensku aj v Česku.
Jeho prácou na ostrovoch bolo napríklad dohliadať, aby rómske deti chodili do školy a zapojili sa do systému. Rodinám, ktoré to nevedeli pochopiť, siahli na dávky.
Na starosti má nielen trojtisícovú komunitu Slovákov a Čechov, ale aj prisťahovalcov z Pakistanu a Portugalska.
Hovorí, že pre policajtov na ostrovoch platí pravidlo, že každý človek je ich zákazník. „Sme platení z daní občanov, preto je tam polícia pre ľudí, a nie naopak. A vďaka tomu máme u ľudí rešpekt,“ vysvetľuje.

Beata
Balogová
