BRATISLAVA. Len 22,9 percenta oprávnených voličov prišlo hlasovať v prvom kole župých volieb v roku 2009.
Hoci analytici výskumných agentúr čakajú mierne vyššiu účasť než pred štyrmi rokmi, opäť zrejme nebude ani polovičná oproti posledným parlamentným voľbám, do ktorých sa zapojilo viac ako 59 percent voličov.
Neznáme župy
„Účasť odhadujeme na 25 percent. Mohla by však byť skôr nižšia, ako vyššia,“ hovorí Martin Slosiarik z agentúry Focus, ktorá skúmala aj pevnosť rozhodnutia voličov ísť hlasovať.
V porovnaní s rokom 2009 o niečo menej opýtaných odpovedalo, že je malá pravdepodobnosť, že pôjdu. Mierne sa zvýšil počet tých, čo sú rozhodnutí ísť na 80 až 100 percent.
Aj analytik Ján Baránek z agentúry Polis odhaduje účasť okolo 25 percent.
„Ľudia ešte stále nemajú predstavu, na čo župy vlastne slúžia.“
Účasť by podľa neho stúpla, keby si ľudia uvedomili, že župy rovnako ako štátny aparát narábajú s ich peniazmi, majú na starosti cesty 2. a 3. triedy a sú zriaďovateľmi niektorých škôl a nemocníc.
Ďalej k téme:
- O druhé kolá nie je záujem, rušiť ich neplánujú
- Na župné voľby volajú ľudí v šiestich jazykoch
- Strany na župnej kampani šetrili (prehľad výdavkov)
Slabá Bratislava
V minulých voľbách volilo najmenej ľudí v Bratislavskom kraji – prišlo len 19,5 percenta voličov.
Pavel Haulík z agentúry MVK hovorí, že ich prieskum pre Bratislavu ukázal tentoraz účasť do 25 percent. Považuje to však za „veľmi optimistický pohľad“.
Slosiarik si malý záujem obyvateľov Bratislavy vysvetľuje aj tým, že v nej žije viac ľudí z iných častí krajiny, ktorí sa s mestom stále úplne nestotožnili.
Baránek hovorí, že účasť v Bratislave by mohla zvýšiť vyhliadka na zaujímavý súboj o kreslo župana.
Najnižšiu účasť na Slovensku mal obvod číslo deväť v Bratislavskom kraji, ktorý tvorí okres Malacky. Voliť tam prišlo len 13,56 percenta ľudí.
Bývalý župný poslanec za SDKÚ Marián Haramia, ktorý teraz kandiduje ako nezávislý, si malú účasť vysvetľuje tým, že politici sa o región Malaciek roky nestarali.
Okresom s najvyššou účasťou v prvom kole (takmer 42 percent) boli v roku 2009 Sobrance. Krajmi s najväčšou účasťou boli Banskobystrický (27,1 percenta) a Prešovský (26,3 percenta).

Beata
Balogová
