BRATISLAVA – Zo Slovenska by najradšej emigrovalo až 76 percent homosexuálov a bisexuálov.
Anna Daučíková z Iniciatívy Inakosť hovorí, že okolie je na Slovensku voči homosexuálom naladené homofóbne.
Poslanci Národnej rady ešte v auguste zamietli antidiskriminačný zákon, ktorý zakazuje diskrimináciu na základe akéhokoľvek dôvodu vrátane sexuálnej orientácie. Slovenskí homosexuáli však od novej vlády a parlamentu očakávajú, že sa k návrhu zákona vrátia a schvália ho. „Je to len minimum,“ hovorí Daučíková. „Nie je to naplnenie všetkých práv homosexuálov. Našou ambíciou je zrovnoprávniť gayov a lesbičky vo všetkých oblastiach života.“
Liberálny postoj k homosexuálom deklarovala z parlamentných strán v predvolenej kampani Aliancia nového občana. Aktivisti teda očakávajú, že nezostane len pri slovách. „Aliancia si stále zachováva rovnaký názor na túto problematiku,“ potvrdzuje Peter Matula z komunikačného odboru ANO, ale zároveň dodáva, že otvárať túto otázku vo vláde, kde sú tri kresťanskodemokratické strany, by nebolo jednoduché. „Zloženie vlády hovorí jasne.“
Proti prijatiu antidiskriminačného zákona a ďalších noriem upravujúcich práva homosexuálov je z vládnych strán predovšetkým KDH. Hovorkyňa hnutia Andrea Krajniaková tvrdí, že „okrem požiadavky uzatvárať kvázisobáše na matrikách dnešné zákony pokrývajú všetky oblasti, ktoré požadujú“.
KDH ako pravicová strana je presvedčená, že lepšie dokážu riešiť problémy konkrétni ľudia ako štát. Na margo diskriminácie homosexuálov na pracovisku Krajniaková povedala, že by ju zaujímalo, „koľko heterosexuálov robí čašníkov U anjelov“ a či sa to dá považovať za diskrimináciu heterosexuálov.
Daučíková je však presvedčená, že antidiskriminačný zákon bude prijatý. Podľa nej to vyžadujú európske normy, ktoré Slovensko musí zakotviť do svojho právneho poriadku. Hlavný vyjednávač s Európskou úniou Ján Figeľ však tvrdí, že žiadna norma to nevyžaduje. Je len potrebné, aby tu nebola diskriminácia.
Zrovnoprávneniu homosexuálov by podľa Daučíkovej veľmi pomohlo, „keby sa nejaké osobnosti slovenského verejného života otvorene priznali k svojej sexuálnej orientácii“. Prebehlo to tak vo všetkých krajinách, kde je situácia lepšia ako na Slovensku.
Otázka adopcií homosexuálmi nie je podľa Daučíkovej aktuálna. Slovenská a ani európska spoločnosť nie je pripravená, aby sa začalo o tom vôbec diskutovať. „Adopcia je hudbou budúcnosti,“ povedala.
Napriek všetkému Oľga Gyarfášová z Inštitútu pre verejné otázky tvrdí, že „otvorenosť a tolerancia k homosexualite stúpa“ a zmenšuje sa sociálny odstup od homosexuálov

Beata
Balogová
