SME

Dzurinda: Prichádza čas ísť do Moskvy

Len málokto čakal, že Slovenská demokratická a kresťanská únia bude najväčším prekvapením parlamentných volieb a najsilnejším hráčom v novej vládnej koalícii. Mikuláša Dzurindu už mnohí politici odpisovali. Netušili, že bude opäť premiérom. Šéf SDKÚ ...


Cítil som, že sme zasiali. A je obyčajnou ľudskou túžbou byť pri tom, keď úroda klíči, rastie, a azda ju aj zožať. Cítil som v sebe túžbu dokončiť prácu, hovorí Dzurinda o predchádzajúcich štyroch rokoch. FOTO SME – ĽUBOŠ PILC


Len málokto čakal, že Slovenská demokratická a kresťanská únia bude najväčším prekvapením parlamentných volieb a najsilnejším hráčom v novej vládnej koalícii. Mikuláša Dzurindu už mnohí politici odpisovali. Netušili, že bude opäť premiérom. Šéf SDKÚ hovorí, že vie, že jeho stranu nevolilo 15 percent ľudí z lásky alebo z nekritického obdivu, ale často z rôznych iných pohnútok. Povedal, že po tom všetkom, čím prešlo Slovensko a jeho strana, mal po voľbách veľa dôvodov radovať sa. „A aj som sa radoval,“ hovorí MIKULÁŠ DZURINDA.

SkryťVypnúť reklamu

Hovorí sa, že vďaka výsledkom volieb ste takpovediac vstali z popola. Mali ste taký pocit?

„Sú veci, po ktorých človek pátra dlhšie. Ale v jednom som mal vždy jasno: politika je služba pre ľudí. Preto – či veríte, alebo neveríte – neveľmi rozumiem témam, či som bol v popole, alebo na výslní. Myslím si stále, že mám čo ponúknuť.“

Béla Bugár tvrdí, že rozhovory o vzniku vlády boli tvrdšie ako pred štyrmi rokmi. Bolo to vtedy, keď KDH žiadalo rezort vnútra a SMK pomýšľala presadiť Bugára za šéfa parlamentu?

„Spomínate dva momenty, ktoré boli súčasťou celého zložitého koloritu, keď sa diskutuje o vytvorení novej vlády. Nijako by som nedramatizoval ani jeden, ani druhý.“

Súhlasíte s tým, že lukratívnejšie rezorty vo vláde si rozdelili SDKÚ a KDH?

SkryťVypnúť reklamu

„Mám inú predstavu o prioritách. Nesmierne mi záležalo na tom, aby bol pevný človek na poste ministra financií. Peniaze sú chrbticou každej ekonomiky. A keď sme v kampani hovorili, ako zaostali reformy v oblasti sociálnych vecí, a nevedeli sme starším ľuďom v pokročilom veku zodpovedajúco vysvetliť, prečo sú dôchodky také, aké sú, nemohli sme sa vyhýbať ani tomuto rezortu, ktorý je pupočnou šnúrou spojený s rezortom financií.“

O ministerstvo práce nikto veľmi nestál. Keď ste začali rokovať o rozdelení postov, už ste mali predstavu, že ho ponúknete Ľudovítovi Kaníkovi?

„Nemal. Tá myšlienka vznikla, keď sa ako priechodná ukázala možnosť, že ministrom financií bude Ivan Mikloš. O čo reálnejšie bolo, že bude ministrom financií, o to aktívnejšie sa zapájal do vnútrostraníckych diskusií a aj my dvaja sme sa častejšie zhovárali. Tak sme dospeli k názoru, že aj keď je tento rezort nepopulárny, nemali by sme sa mu vyhýbať. Nakoniec zostali tri či štyri rezorty, ktoré nikto v koalícii nechcel. My sme si teda vybrali ministerstvo práce a sociálnych vecí.“

SkryťVypnúť reklamu

Teda na tom, že je pán Kaník ministrom, sa podieľal aj Ivan Mikloš?

„Nie. Neprekrúcajme moje odpovede. Ja vám rozumiem, prečo ich prekrúcate, lebo čítam vaše noviny. Ale nie je to korektné.“

SDKÚ vyjednala post ministra zahraničia, ale Ivan Šimko bol dobrým ministrom vnútra a Ján Figeľ mohol byť dobrým ministrom zahraničia. Prečo vám na zahraničí záležalo viac ako na vnútre?

„Preto, lebo za štyri roky som zistil, akou silnou autoritou je Eduard Kukan vo svete. Ďalej preto, lebo si presne pamätám hlasovanie členov vlády počas kosovskej krízy. Eduard Kukan sa pri plnení misie OSN na Balkáne preukázal ako neobyčajne silný človek s úžasnými kontaktmi.“

Stalo sa, že niektorá zo strán povedala: tak tohto kandidáta na ministra nie?

„Nepamätám sa. Nestalo sa.“

SkryťVypnúť reklamu

Naznačili vám niektoré krajiny Európskej únie alebo NATO, ktorí ministri by mohli byť vhodnejší na ten-ktorý post, najmä na zahraničie, vnútro a obranu?

„To si voči predsedovi suverénnej vlády nikto nemôže dovoliť.“

A dovolil si?

„Nedovolil. Ani v náznakoch.“

SDKÚ v minulosti poškodili kauzy, po ktorých museli z postu ministra dopravy odísť Gabriel Palacka a Jozef Macejko. Nerozmýšľali ste nad tým, že ministerstvo dáte už radšej niekomu inému?

„Bol to rezort, ktorý nám padol do lona. Takto to vyšlo.“

Čo ste povedali novému ministrovi dopravy Pavlovi Prokopovičovi?

„Aby si bol toho vedomý a aby sa správal tak, že už nebudem musieť meniť ministra na tomto poste.“

Členkou vlády nie je žiadna žena. Myslíte si, že je dôležité zdôrazňovať to?

SkryťVypnúť reklamu

„Ak mám byť úprimný, nevedel by som povedať, prečo by to malo byť dôležité. Mne takéto otázky nenapadli. Bez hanby sa k tomu priznávam.“

V čom vidíte silu a v čom slabosť novej koalície?

„Prednosťou nepochybne je, že ju tvoria politické strany, ktoré sú si programovo a z veľkej časti aj ideovo blízke. Umožňuje to kvalitatívne iný dialóg, čo vedie k úspore času, energie a možno je aj pozitívnym signálom k verejnosti. Väčšina v parlamente nie je taká výrazná, ako by si človek na relatívne pokojné nesenie zodpovednosti vedel predstaviť, ale nebudem sa siliť do hľadania ďalších nevýhod, pretože mi v tejto chvíli nenapadajú.“

Koho považujete v koalícii za najbližšieho partnera?

„SMK, KDH, ANO.“

Ak chcete niečo dôležité v koalícii presadiť, potrebujete spojenca. Aj vo vláde sa hlasuje. Raz na túto otázku budete musieť odpovedať. Nie?

SkryťVypnúť reklamu

„Prečo by som musel. Za štyri roky som len raz dostal od kolegu z vlády esemesku, že sa mu nepozdával spôsob, akým som vládu viedol. Inak mi to za štyri roky nikto z vlády nepovedal. Nebolo žiadne valcovanie, neboli žiadne intrigy, nebola žiadna hra troch na jedného. Vláda je tím, a buď nám ide o vec, alebo o chytráčenie. Mne ide o vec. Vždy mi šlo o hľadanie dohody a často som ju nachádzal.“

Hovorilo sa, že v bývalej koalícii ste boli spočiatku spojencami s Jozefom Migašom. Na konci volebného obdobia zase SDĽ hovorila, že ju často prehlasovala pravica – SDKÚ, KDH a SMK.

„V médiách sa za uplynulé štyri roky objavilo neobyčajne veľa povrchností a klišé. Realita bola úplne iná. Verím, že už máme za sebou obdobie, keď z času na čas niekto obvinil za neúspech toho druhého. Nikdy som to nekomentoval, ale boli to zúfalé pokusy ospravedlniť svoju slabosť a nedostatok odvahy.“

SkryťVypnúť reklamu

Jozef Migaš vstúpil do vysokej politiky ako veľvyslanec na Ukrajine. Teraz sa stane radovým občanom. Pomôžete mu, aby sa opäť vrátil do diplomacie?

„Mám trošku problém s odpoveďou, lebo nie celkom dobre rozumiem otázke.“

Nebude z toho teda nič?

„Ako ste sa opýtali, tak som podľa najlepšieho vedomia a svedomia odpovedal.“

V minulom volebnom období sa neraz iskrilo medzi SDKÚ a KDH. Akú predstavu máte o spolupráci s KDH?

„Opäť si neodpustím poznámku, že ide o trošku príkre a povrchné videnie našich vzťahov. Štyri roky som mal s KDH dobré vzťahy, ale politika nie je nejaký spoločenský večierok, kde je priestor iba na dobrú náladu a na úsmevy. Politika je svet racionálnych argumentov, ale aj emócií. Mali sme na Slovensku najširšiu vládnu koalíciu, o akej som čo len čítal. Mohlo sa v takom prostredí nezaiskriť?“

SkryťVypnúť reklamu

Zanechalo to vo vás nejaké stopy?

„Pozitívne. Mám viac skúseností. Vždy som sa snažil o významných udalostiach premýšľať a vziať si z nich ponaučenie a to, čo som povedal o KDH smerom k minulosti, platí dvojnásobne pre prítomnosť. Mám dobré vzťahy s KDH a teším sa na budúcnosť.“

V poslednej hodnotiacej správe Európska komisia hovorí o vážnom znepokojení z korupcie na Slovensku. Vy používate iný jazyk a hovoríte, že netreba tento problém predramatizovávať. Zotrváte pri takomto hodnotení?

„Úplne jednoznačne a skôr by som vyjadril sklamanie, keď sa ma novinári pýtajú, či som sa o tomto probléme nerozprával s pánom prezidentom Bushom. Navzdory tomu, že poviem, že o tom nepadlo ani slovíčko, píše sa o tom na nekonečne veľkej ploche. Ako keby sme sa chceli sami bičovať. To v žiadnom prípade nie je východisko. Navodí to atmosféru, ako keby sme si nevedeli rady. My si rady vieme, len to trvá istý čas. Predstavitelia USA mi hovoria, že tento fenomén je prítomný vo všetkých krajinách, ktoré prechádzajú od komunizmu k transatlantickým štruktúram. Hovoria, že tento jav je aj v Európe a USA. Snažme sa o čo najvyššiu kvalitu riešenia tohto problému aj na Slovensku. Ja sa budem o to usilovať zo všetkých síl.“

SkryťVypnúť reklamu

Boj proti korupcii bude mať stále na starosti Ivan Mikloš?

„Budeme o tom rokovať na niektorom z najbližších rokovaní vlády. Boj proti korupcii však musí byť premietnutý do všetkých rezortov. Ten problém je celospoločenský.“

Príde koalícia aj s témou, ktorú otvára KDH – zrušenie Mečiarových amnestií?

„Je to konkrétna otázka, na ktorú teraz neodpoviem. Podporím však každý krok, ktorý ponúkne šancu na vyššiu vymožiteľnosť práva a na nastolenie a upevnenie spravodlivosti.“

V priebehu volebného obdobia sa chcete vrátiť k otázke počtu ústredných orgánov štátnej správy. Počty ministerstiev sú však pre koalíciu pevne stanovené. Možno si predstaviť, že sa niektorá z vládnych strán zmieri s tým, že bude mať o ministra menej?

„Sú to vážne veci. Veľmi zodpovedne sme sa v koalícii zaoberali tým, akú štruktúru by mohla mať vláda. Výsledok je podpísaný všetkými štyrmi stranami.“

SkryťVypnúť reklamu

Nerozumiem. Počet ministerstiev sa už meniť nebude?

„Porozumel som otázke a snažil som sa čo najlepšie odpovedať.“

Vážnym problémom Slovenska je nezamestnanosť. O koľko percent ju znížite?

„Nebudem predbiehať obsah vládneho programu.“

Viaceré ciele novej vlády sú veľmi ambiciózne. Vládu čakajú nepopulárne zmeny. Nemáte obavu, že reformné nadšenie v koalícii zoslabne, keď zistí, že jej popularita medzi ľuďmi klesá?

„Budem sa usilovať o to, aby sme sa správali principiálne a mali čo najviac konkrétnych výsledkov. Tak, ako som dôveroval občanom v uplynulom volebnom období, tak im dôverujem aj dnes. Ak nie viac.“

Pred voľbami panoval mierny optimizmus v súvislosti s rastom reálnych miezd. Ako sa to zmení v prvých rokoch volebného obdobia?

SkryťVypnúť reklamu

„Potrebujeme doriešiť niektoré štrukturálne problémy a nepochybne dôjde k deregulácii cien. Predovšetkým pod vplyvom týchto opatrení je reálne očakávať, že tempo rastu reálnych miezd sa spomalí. Počkal by som však na odhady ekonomických ministrov. Je len na nás, ako razantne dokážeme týmto obdobím prejsť a ľuďom vysvetliť, že je v ich záujme, aby sme to mali čo najskôr za sebou. Politické posolstvo je v tom, že aj keď dôjde k nepopulárnym opatreniam, nebudú ani zďaleka na takej úrovni, ako keď sme začínali pred štyrmi rokmi.“

Už dnes je zrejmé, že vláda predloží parlamentu rozpočet neskôr. Už nebudete môcť povedať, že finišujete s prácami do Európskej únie a vláda dramatické rozhodnutia cez leto ani neprijala. Väčšina síl a času sa venovala predvolebnej kampani. Sú to logické argumenty na skrátenie volebného obdobia do júna 2006?

SkryťVypnúť reklamu

„Nemyslím si, že je seriózne meniť pravidlá počas hry. Poďme sa rozprávať o voľbách v roku 2010! A čo ak budú predčasné voľby a všetko sa to zrúti?“

Počítajme so stabilnou demokraciou.

„Stáva sa to aj v stabilnej demokracii. Skúste povedať, že Rakúsko nie je stabilnou demokraciou. Sú tam však predčasné voľby. Takže platí, čo hovorím. Riešenie treba hľadať v iných oblastiach. Napríklad, že prejdeme na systém rozpočtovania štátneho rozpočtu v dvojročných cykloch alebo že budeme schopní prerokúvať štátne rozpočty v júni, aby to neviedlo k vážnym debatám o skracovaní volebného obdobia.“

Do ktorej krajiny vycestujete na prvú oficiálnu návštevu ako premiér novej vlády?

„Bezprostredné plány mám dva. Navštíviť v Bruseli Európsku komisiu a ísť do Varšavy.“

SkryťVypnúť reklamu

Do Moskvy namierené nemáte?

„Ale áno, mám namierené aj do Moskvy. Nechcel by som sa unáhliť v termíne a ani v tom, či pôjdem do Moskvy prvý ja, alebo príde ruský premiér na Slovensko. Prichádza čas, aby som uskutočnil takúto návštevu.“

V minulom volebnom období ste v Rusku neboli ani raz. Nepovažujete to za chybu?

„Musel som si rozdeliť sily a čas. Samozrejme, oprieť sa aj o jasné priority – NATO a únia. Spomeňme si, kde sme boli pred štyrmi rokmi.“

V roku 2004 sú prezidentské voľby. Je ambíciou vládnej koalície dohodnúť sa na spoločnom kandidátovi?

„Nehovorili sme o tom.“

A čo si myslíte vy?

„Príde na to čas.“

Nepomýšľate na úrad hlavy štátu? Ponúka sa to ako zavŕšenie vašej politickej kariéry.

(Smiech.) „Na to som naozaj nepomýšľal. Od 12. júla som sa veľmi usiloval hovoriť s ľuďmi a pokúšal sa ich získať pre druhú šancu – pre myšlienku využitia skúseností v kombinácii s novými nápadmi. Cítil som sa vo volebnej kampani ako na obrátke svojho maratónu. V duši som cítil silnú iskru a aj túžbu dokončiť to, čo sme na jeseň 1998 začali.“

SkryťVypnúť reklamu

IGOR STUPŇAN

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 995
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 845
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 6 193
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 435
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 4 070
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 632
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 213
  8. Maratónska kampaň, ktorú nebudeme vidieť, ale budeme o nej počuť 1 830
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu