BANSKÁ BYSTRICA. Ministrovi životného prostredia Petrovi Žigovi sa nepodarilo presvedčiť Európsku komisiu o tom, že financovanie vodných diel Slatinka a Tichý Potok by mala zaradiť do operačného programu Kvalita životného prostredia na roky 2014 – 2020.
Európska komisia s výstavbou nesúhlasí.
„Ministerstvo na základe dohody s Európskou komisiou nezaradí vodné nádrže Tichý Potok a Slatinka do pripravovaného Operačného programu Kvalita životného prostredia,“ konštatoval hovorca rezortu Maroš Stano.
Negatívny list
Christopher Todd, vedúci odboru generálneho riaditeľstva pre regionálnu politiku Európskej komisie, tlmočil „jednoznačne negatívny postoj“ komisie k zaradeniu vodných diel Slatinka a Tichý potok do operačného programu.
Todd v liste, ktorý adresoval vedcovi Jánovi Topercerovi z Botanickej záhrady Univerzity Komenského a má ho k dispozícii aj ministerstvo, tvrdí, že o tomto postoji informovali slovenské orgány niekoľkokrát na rokovaniach v Bruseli a posledne aj koncom októbra aj v Bratislave.
„Generálny riaditeľ DG Environment Karl Falkenberg poskytol jasné posolstvo v tomto zmysle (negatívny postoj) ministrovi životného prostredia Žigovi počas svojej októbrovej návštevy na Slovensku. Minister pripustil, že tieto projekty nebudú v zozname,“ uviedol v liste Todd.
Tvrdí, že slovenské orgány nepredložili žiadne štúdie, ktoré by ukázali, že tieto opatrenia (výstavba vodných diel) poskytujú optimálnu návratnosť investícií a sú lepšie, ako „zelené“ projekty na zadržiavanie vody, ktoré odporúča Európska komisia.
Pokus o iné programy
Topercer si myslí, že je to jasná správa pre Slovensko, odmietnutie financovania výstavby betónových vodných diel a uprednostňovanie zelenej infraštruktúry.
Obáva sa ale, že ministerstvo sa pokúsi aj napriek tomu prepašovať vodné diela do niektorého z ďalších programov európskeho financovania.
„Spomínané vodné nádrže predstavujú strategické projekty, ktoré majú riešiť situáciu na niekoľko desaťročí. Preto nemožno zužovať ich výstavbu len na najbližší Operačný program Európskej únie,“ reagoval Stano na otázku, či sa ministerstvo pokúsi presadiť financovanie vodných diel cez iné programy.
Ministerstvo zdôvodnilo potrebu výstavby vodných diel najmä zabezpečovaním úžitkovej a pitnej vody v čase sucha a protipovodňovou ochranou.
Stavebný úrad zastavil konanie k priehrade SlatinkaČítajte
Problémy s povolením
Christopher Todd očakáva, že Ministerstvo životného prostredia doručí revidované návrhy ešte v novembri.
Ubezpečil, že komisia starostlivo posúdi opatrenia, ale aj to, ako ministerstvo zobralo do úvahy doterajšie odporúčania.
Investor Slatinky, Vodohospodárska výstavba Bratislava, počíta vo svojich plánoch výstavby aj s európskymi zdrojmi. Zatiaľ má však problémy aj so získaním povolení na výstavbu.
Generálny riaditeľ Ladislav Lazar koncom februára optimisticky vyhlásil, že v ideálnom prípade by vodné dielo za vyše 80 miliónov eur mohlo stáť už o štyri roky.

Beata
Balogová
