BRATISLAVA. Jazdíte po cestách, boli ste už v nemocnici, máte príbuzného na strednej škole alebo v sociálnom zariadení, využívate prímestskú dopravu, navštevujete galérie či divadlá?
Ak na niektorú otázku odpoviete kladne, sobotňajšie župné voľby sa vás môžu týkať. Samosprávne kraje rozhodujú, aké služby v týchto oblastiach dostávame.
„Je dôležité, aby ľudia išli k voľbám, pretože župy majú veľa kompetencií, ktoré ovplyvňujú celkový život v regióne,“ hovorí generálny sekretár Únie miest Slovenska Marián Minarovič.
Osem županov a 408 poslancov si zvolíme už štvrtýkrát. Volebné miestnosti sú dnes otvorené od 7.00 h do 22.00 h.
Ak v niektorom kraji kandidát na župana nezíska nadpolovičnú väčšinu, o dva týždne sa dvaja najúspešnejší rivali stretnú v druhom kole.
KRESBA - SHOOTY
Vyhral Smer, extrémista Kotleba je v druhom kole
1.Cesty nie sú len diaľnice
Diaľnice a rýchlostné cesty omieľajú politici v kampani pred každými parlamentnými voľbami. Tie však tvoria iba zlomok cestnej siete, aj s privádzačmi ich máme 680 kilometrov.
Osem samosprávnych krajov spravuje 14–tisíc kilometrov ciest II. a III. triedy, ktoré vedú takmer každým mestom a obcou. Ako sa po nich jazdí, záleží práve od pozornosti, akú ich údržbe venujú župy. Dnes je až 4–tisíc kilometrov ciest II. a III. triedy v nevyhovujúcom stave. Župy do nich v uplynulom volebnom období investovali 283 miliónov eur.
2.Aké zdravé budú nemocnice?
Ako sa postarajú o pacientov v regionálnych nemocniciach a poliklinikách a ako budú hospodáriť, záleží aj od politikov župy. Práve na nemocniciach najlepšie vidno, ako rozdielne môžu riešiť podobný problém.
Kým niektoré župy ich predali či prenajali, iné z nich vytvorili neziskové organizácie a ďalšie vstupu súkromníkov do zdravotníctva odolávajú. Rozdielne prístupy majú výhody i riziká: kým mnohé župné nemocnice sa topia v dlhoch, niektoré súkromné zariadenia zasa rušia stratové oddelenia a ambulancie, čo núti ľudí viac cestovať.
3.Pôjdu mladí zo škôl na úrady práce?
Viac ako tretina mladých ľudí do 25 rokov u nás nemá prácu, Slovensko je v tomto smere šieste najhoršie v Únii. Či a ako rýchlo sa to zlepší, záleží výrazne aj od žúp, ktoré zriaďujú stredné školy.
„Keď vidíme, že v regióne sa rozvíja priemysel, nemôžeme potláčať učňovské školstvo a rozvíjať gymnáziá. Do nich potom chodia ľudia, ktorí na to nemajú a v priemysle nám chýbajú pracovné sily,“ upozorňuje odborník na verejnú správu Jaroslav Pilát.
V minulom školskom roku úrady evidovali 23 697 nezamestnaných absolventov stredných škôl.
4.Ako sa žije v domove sociálnych služieb?
Keď sa v roku 2009 prevalil škandál o hrozivých podmienkach, v ktorých umierali desiatky starých a chorých ľudí v neoficiálnom starobinci v Hronovciach, majitelia sa bránili, že bez ich opatery by títo ľudia skončili na ulici.
V akých podmienkach budú žiť starí, sociálne odkázaní a zdravotne postihnutí ľudia, o ktorých sa nemá kto postarať, závisí v najväčšej miere práve od žúp.
Na Slovensku prevádzkujú 181 zariadení sociálnych služieb, v ktorých žijú tisíce ľudí. Ak chcete vedieť, ako sa im žije, spýtajte sa svojho župného poslanca.
5.Zájde k vám ešte autobus?
Pamätáte si modré autobusy? Dnes už síce zväčša nie sú modré, ale pre mnohých ľudí z vidieka stále znamenajú jedinú možnosť dopravy do práce, školy, na úrady či k lekárovi. Ako často a kedy budú premávať, záleží od žúp.
Kraje majú pri schvaľovaní grafikonov prímestskej autobusovej i regionálnej železničnej dopravy vážne slovo, župy miliónmi eur ročne dotujú aj stratové spoje. „Keď zruším dva-tri spoje a odpílim človeka od možnosti chodiť do práce alebo ho obmedzím pri dochádzaní za štúdiom, to predsa pocíti,“ hovorí Pilát.
Volebné rekordy
1. Najmenej hlasov na zvolenie stačilo v roku 2009 poslancovi Vladimírovi Mikušovi, ktorý bol kandidátom pravice. V Malackách dostal 410 hlasov a stal sa poslancom bratislavského krajského zastupiteľstva.
2. Najviac hlasovna zvolenie do župného parlamentu potreboval v minulých voľbách spomedzi posledných postupujúcich poslancov Ondrej Ščurka z SDKÚ, ktorého neskôr preslávila kauza košického Daňového riaditeľstva. V Nitre ho v roku 2009 vybralo za poslanca v krajskom zastupiteľstve 6808 voličov.
3.Najviac hlasov spomedzi všetkých kandidátov do župných zastupiteľstiev dostal naposledy súčasný šéf
Združenia miesta o obcí Slovenska a primátor Nitry Jozef Dvonč zo Smeru. Krúžkovalo ho až 16 517 voličov.
4. Obvody s najväčším počtom mandátov sú Žilina a Nitra. V oboch ide o 13 mandátov.
5.Obvody s najmenším počtom mandátov sa nachádzajú najmä v Bratislave. Spolu je 13 obvodov, kde sa volí len jeden župný poslanec, z toho 11 je v Bratislavskej župe.
6. Najväčší záujem o poslanecké kreslá je v týchto voľbách v obvode Prešov, kde 102 záujemcov súťaží o 12 mandátov. V Žiline sa uchádza o 13 miest 74 kandidátov. V Nitre je na rovnaký počet kresiel o jedného záujemcu menej.
7. Najmenší záujem o poslanecké kreslá je v bratislavskom 16. obvode (časť okresu Senec). Na jeden mandát kandidujú len štyria ľudia. V Štúrove sa o tri poslanecké kreslá uchádza sedem kandidátov.
8. Najviac kandidátov je v Prešovskom kraji (459). Najmenej ich je v Trnavskej župe (191).
Miroslav Kern
Výsledky budú aj priebežné
Župné voľby sa konajú štvrtýkrát. Výsledky spoznáme už v noci.
BRATISLAVA. Na počítačoch Štatistického úradu v uplynulých týždňoch prebiehali simulované voľby, testovali celý systém.
V sobotu voliči prídu do 5932 okrskov, výsledky budú putovať od okrskových volebných komisií k obvodným a krajským komisiám, skončia v Ústrednej volebnej komisii. Všetko bude sumarizovať 1250 spolupracovníkov Štatistického úradu a 660 počítačov.
Definitívne výsledky štatistici zverejnia v nedeľu ráno po ich schválení Ústrednou volebnou komisiou.
„Všetko bude závisieť od rýchlosti a kvality spracovania okrskových zápisníc,“ vraví hovorca úradu Marián Jánošík.
Záujemcovia môžu sledovať priebežné výsledky na stránkach volbysr.sk a statistics.sk. Pred štyrmi rokmi zverejnili výsledky z prvého okrsku o 22.25, posledná zápisnica dorazila o 3.40 ráno.
Voľby počas celého dňa a volebnej noci môžete sledovať na sme.sk.
Michal Piško

Beata
Balogová
