Kandidát na banskobystrického župana a podpredseda Smeru VLADIMÍR MAŇKA tvrdí, že Marian Kotleba by uspel v hociktorom kraji okrem Bratislavy. Extrémistu si vraj voliči všimli v televíznej diskusii.
Zrejme ste nepredpokladali, že sa v druhom kole stretnete s Marianom Kotlebom. Čo urobíte v kampani?
„Budem ľuďom vysvetľovať, čo by sme si mali uvedomiť. Na Slovensku je demokracia a v roku 1945 sme si ju vybojovali. Nemôžeme dopustiť, aby teraz niekto prišiel a pokúšal sa to zvrátiť. Neobávam sa výsledku druhého kola, ale kampaň určite bude aj o extrémizme.“
Čo chcete ľuďom povedať? Vyše 21 percent, to nie je len voličská základňa Kotlebovej strany.
„Chcem voličom povedať, že sme urobili pre ľudí, čo sme mohli, že je tu demokracia a momentálne sa nás snaží niekto zraziť na kolená. Voličom poviem, že je tu fenomén, proti ktorému musíme bojovať a musíme ho poraziť. Určite to bude jedna z mojich hlavných tém, hoci to nie je úplne téma samosprávneho kraja.“

Čím si vysvetľujete Kotlebov úspech?
„Myslím si, že niektorí si ani neuvedomili, čo robia. Marian Kotleba bol v televízii TA3 pred voľbami. Keby nebola diskusia a duel v TA3, možno by toľko percent nemal. Nejaké percento mu pridal prepísknutou kampaňou aj Kaník, ale určite nie gro.“
Je Kotleba celoslovenský fenomén alebo problém stredoslovenského voliča?
„Som presvedčený, že Kotleba by dosiahol takýto výsledok v ktoromkoľvek kraji. Bohužiaľ.“
Aj v Bratislave?
„Bratislava je špecifická, ale v krajoch by dosiahol silný výsledok. Všetci by boli prekvapení.“
Prečo mnohých jeho témy a názory oslovujú?
„Myslím si, že si ľudia neuvedomili súvislosti. Počúvali a videli ho ako človeka, ktorý niečo hovorí, ale nevideli, aký nebezpečný prúd zastupuje. Nechcem to dávať ako paralelu, ale v minulosti vznikla jedna strana v Nemecku. Založili ju siedmi ľudia, a ten siedmy bol Adolf Hitler. Najskôr sa z toho všetci smiali. Keď si to uvedomili, bolo neskoro.“
Keď počujete meno Marian Kotleba, čo vám napadne?
„Nemôžeme zo spoločnosti vyčleňovať nejakú skupinu ľudí, či už na základe rasy, alebo iného, ako to robí Kotleba. Musíme problém riešiť, ale nie tak, že z nich urobíme vyvrheľov. Musíme im pomôcť, ale aj väčšine, ktorá je niekedy zúfalá z toho, že problém sa nerieši. Možno zo zúfalstva urobila takýto krok.“
Máte nejaké riešenie, lebo Kotleba svoje, nazvané cigánski paraziti a domobrana, ponúka.
„Rómska otázka je problém celospoločenský, musíme ho riešiť spolu.“
Smer urobil čo?
„To nie je o Smere. Je to o celkovej situácii na Slovensku a v Európe. Nemôžeme na to zostať sami.“
O rok sú primátorské voľby, a Kotlebovi rastie popularita.
„Nebojím sa, že by uspel v primátorských voľbách. Kotleba nie je problém Slovenska. Pozrite sa na Francúzsko, Grécko, Maďarsko a ďalšie krajiny. Premiéri všetkých štátov konštatujú, že je to európsky trend. Extrémizmus ide dopredu, musíme bojovať.“

Beata
Balogová
