Frustrovaní, demotivovaní, zmätení, nespokojní a nahnevaní vrátane vzdelaných - takých ľudí oslovil podľa psychológa pravicový extrémizmus.
BANSKÁ BYSTRICA. Úspech Mariana Kotlebu väčšinu oslovených Banskobystričanov zaskočil.
Počas niekoľkých rokov si nevšimli, ako mu stúpajú preferencie.
Teraz sa s aktuálnym županom Vladimírom Maňkom dostal do druhého kola. Krátko po voľbách sám seba vyhlásil za lídra pravice.

Hovorí o problémoch
„Výsledok ma prekvapil. Voliči akoby tápali a hľadali alternatívu. Zdá sa, že ľuďom niečo prekáža a chceli by to zmeniť. Tí, ktorí nenašli alternatívu, volili Kotlebu,“ hľadá vysvetlenie takéhoto volebného výsledku riaditeľ Štátnej opery v Banskej Bystrici Rudolf Hromada.
Nik z desiatok ľudí, ktorých sme oslovili, Kotlebu nevolil. Viacerí však pri komentovaní jeho úspechu potvrdzovali tézu o hľadaní alternatívy.
„Nesúhlasím s jeho extrémistickými riešeniami, ale páči sa mi, že otvorene pomenúva problémy, ktoré považujem za dôležité,“ zhodli sa.
Kotleba celkovo získal 26 251 hlasov a podporu našiel nielen v Banskej Bystrici, kde žije. Dovedna by ho za župana v meste Slovenského národného povstania chcelo 4098 voličov. Stal sa tam najúspešnejším kandidátom na poslanca regionálneho parlamentu so ziskom 6397 hlasov.
Zoznam obcí, v ktorých uspel a získal najviac zo všetkých kandidátov, je dlhý, dovedna je ich dvadsať.
Jednotka Smeru v bratislavskej župe Monika Flašíková Beňová dostala len o niečo vyše dvetisíc hlasov viac ako líder Ľudovej strany.

Posledný odkaz
„Kotleba je posledný odkaz, ktorý voliči nechali politikom,“ hodnotí výsledok ekonómka z Banskej Bystrice. Nevolila ho ani nebude. Tak ako mnohí ďalší chce zostať v anonymite.
Stredoškolský učiteľ z Banskej Bystrice tvrdí, že „voliči v Banskej Bystrici sa asi zbláznili“. Jeho kolega si to nemyslí. Kotlebu síce nevolil, ale v druhom už bude. „Volil by som proti Maňkovi hocikoho.“
Učiteľovi zo základnej školy, bývalému voličovi SDKÚ, prekážajú Kotlebove extrémistické riešenia, ale nie problémy, ktoré otvára. Ostatní sa podľa neho tvária, ako keby neexistovali.
Frustrácia a hnev
Historik a riaditeľ Múzea SNP v Banskej Bystrici Stanislav Mičev úspech krajnej pravice považuje za chorý.
„Ľudia sú nepoučiteľní. Kotleba v kraji nič nezmôže, ale toto je len začiatok. Výsledok odráža katastrofálnu ekonomickú situáciu, ale je to najmä kríza morálky.“
Kto volil Kotlebu? Psychológ Štefan Kováč je bývalý poslanec Federálneho zhromaždenia a myslí si, že to bol frustrovaný, demotivovaný, zmätený, nespokojný a nahnevaný volič zo stredného Slovenska. „V Kotlebovi vidia novodobého Jánošíka.“
„Ak niekto študuje na vysokej škole, to neznamená, že nemôže voliť Kotlebu, aj keď väčšina jeho voličov má pravdepodobne nižšie vzdelanie a pochádza z malých miest a vidieckeho prostredia. Ak vysokoškolák prišiel napríklad zo Závadky nad Hronom, nesie si svoju anamnézu so sebou,“ dodal Kováč.
Provokuje desať rokov, stranu mu už zakázali
Mariana Kotlebu už stíhali policajti, na súde sa ukázal aj s pištoľou.
BRATISLAVA. K lídrom slovenských pravicových radikálov patrí Marian Kotleba približne od roku 2003, keď začal na verejnosti vystupovať ako vodca Slovenskej pospolitosti.
Na čele organizácie, známej najmä vďaka tmavomodrým rovnošatám, stál do roku 2006. Stiahol sa potom, čo Najvyšší súd Pospolitosť rozpustil ako stranu a Kotleba na kandidátke Slovenskej ľudovej strany prepadol (získala len 0,16 percenta hlasov).
Bývalý učiteľ informatiky na gymnáziu potom chvíľu podnikal. S bratmi si založil obchod s názvom KKK Anglická móda, v ktorom predávali značky obľúbené medzi pravicovými extrémistami. KKK je zároveň skratkou amerického rasistického hnutia KuKluxKlan.
Politike sa Kotleba začal opäť venovať po roku 2009, keď jeho kamaráti ovládli Stranu priateľov vína, aby z nej vytvorili Ľudovú stranu – Naše Slovensko. Jeho najväčším úspechom boli doteraz župné voľby 2009, za župana ho volilo 10 percent voličov.
Kotleba rád provokuje, tak ako to ukázal názvom svojho obchodu či nosením uniformy, ktorá mnohým pripomínala rovnošaty Hlinkových gárd.
Pravidelne organizuje pochody proti rómskym osadám, za výroky o „cigánskych parazitoch“ ho stíhala polícia. V roku 2006 bol obvinený aj za propagáciu fašizmu.
Pred rokom si zas kúpil pozemok v blízkosti rómskej osady v Krásnej Hôrke. Na pozemku pod vyhoreným hradom stojí sedem načierno postavených domov s rómskymi rodinami. Kotleba sa opakovane vyhrážal, že ich nechá zrovnať so zemou buldozérmi.
V minulosti Kotleba nosil pištoľ, raz si ju dokonca zobral aj na súd.
Dušan Mikušovič
Anketa
Čo hovoríte na to, že sa do druhého kola dostal extrémista Marian Kotleba?
Robert Fico, premiér
My nie sme nervózni, žiaden extrémizmus neporazí ľavicového politika. Výsledok krajských volieb v Banskobystrickom kraji je jasnou vizitkou pravice.
Irena Biháriová, Ľudia proti rasizmu
Polícia sa sústredila viac na to, aby hľadala neonacistov, ktorí kreslia hákové kríže na múry a úplne prehliadala ich politické ambície. Mnohým ľuďom sa asi zapáčili populistické slová v spojení s rómskou menšinou a zabudli, že Kotleba začínal s antisemitizmom, popieraním holokaustu a povstanie nazýval komunistickým pučom. Neskôr pochopil, že tým široké masy neosloví.
Lucia Kollárová, Ústredný zväz židovských náboženských obcí
Je pre nás zarážajúce, že ešte aj v roku 2013 imponujú nezanedbateľnej časti voličov jednoduché riešenia ponúkané pravicovými extrémistickými hnutiami. Vyvoláva to v nás negatívne pocity. Dúfame, že tieto postoje zostanú na okraji voličského záujmu.
Pavol Sečkár, Zväz protifašistických bojovníkov
Veľa mladých ľudí mu možno verí, pretože majú medzery v histórii. On zredukoval svoje témy len na problémy s rómskou menšinou, nehovorí o iných dôležitých témach – ako vyriešiť nezamestnanosť.

Beata
Balogová
