Bratislava 18. októbra (TASR) - Staré návrhy zákonov podané vládnym kabinetom, výbormi alebo poslancami v predchádzajúcom II. volebnom období môže schvaľovať nový parlament iba vtedy, ak boli opätovne podané ako nová parlamentná tlač. Je to v zmysle paragrafu 96 ods. 4 zákona o Rokovacom poriadku NR SR a prijatých legislatívnych pravidiel.
Z rokovania NR SR bol stiahnutý napríklad vládny návrh novely zákona o spotrebnej dani z tabaku i právna norma o používaní informačno-technických prostriedkov. Iba história bude evidovať mnohé návrhy zákonov pripravené poslancami, ktoré nemali šancu na schválenie. Mnohé sa venovali masmediálnemu prostrediu, keď sa napríklad nenašla dostatočná vôľa prijať nový tlačový zákon, upraviť legislatívny rámec pôsobenia Slovenskej televízie, Slovenského rozhlasu či TASR.
Medzi nepísané resty zákonodarcov bude patriť vyriešenie konfliktu záujmov nielen ich samotných, ale aj ústavných činiteľov a vyšších štátnych úradníkov vo všeobecnosti. Musí to byť formou ústavného zákona, na čo sa počas uplynulých štyroch rokov nenašlo minimálne 90 hlasov poslancov. Posledný schvaľovací proces bol 30. mája 2002.
Zamietnutím sa skončili aj tri pokusy formou revízie ústavy docieliť zrušenie niektorých amnestií udelených bývalým predsedom vlády Vladimírom Mečiarom v období, keď vykonával súčasne aj funkciu hlavy štátu. Parlament návrh poslancov za KDH definitívne zamietol 10. júla.
Zákonodarný zbor ukončil svoju legislatívnu činnosť až počas 63. schôdze, ktorá mala mať pôvodne iba slávnostný ráz. Prezidentom republiky vrátených 18 zákonov si však vyžiadalo, aby sa poslanci nimi zaoberali. Veto hlavy štátu prelomili v 11 prípadoch, neschválenými však zostali zákony o Slovenskom audiovizuálnom fonde, Podmienkach spoľahlivosti na prácu v tajných službách i novely zákonov o obchodných reťazcoch, doplnkovom dôchodkovom poistení, telekomunikáciách a Trestného zákona. Uzatvorila sa tak bilancia NR SR, ktorá počas rokov 1994-98 schválila 533 zákonov.