BRATISLAVA. Donovaly, Heľpa, Pohorelá, Jelšava či Kokava. V týchto a v pätnástke ďalších obcí Banskobystrického kraja sa stal Marian Kotleba víťazom tohtoročných župných volieb.
Tibor Madleňák, ktorý sa venuje volebnej geografii na banskobystrickej Univerzite Mateja Bela, identifikoval tri oblasti, v ktorých Kotleba výrazne bodoval.
„Jadro volebnej podpory bola severovýchodná časť kraja, čiže oblasť Horehronia,“ hovorí Madleňák. V okrese Brezno získal až 34 percent hlasov.
„To je prostredie, kde sa vždy darilo nacionalizmu a populizmu, môžeme tam nájsť dedičstvo silnej podpory pre Slovenskú národnú stranu v minulosti.“
Kotlebovi sa darilo aj na severe okresov Revúca a Rimavská Sobota. V týchto obciach oslovoval ľudí svojou protirómskou rétorikou.
„Tu môže byť príčinou jeho úspechu zlá ekonomická situácia, kombinovaná s existenciou rómskych osídlení,“ hovorí Madleňák.

Populistickejší ako Smer
Kde ho volili
- Kotleba vyhral v dvadsiatke obcí, v niektorých získal takmer 50%
- Triumfoval v okrese Brezno, kde dostal 34,26%
- Prekvapivo uspel aj v meste Banská Bystrica, volila ho štvrtina voličov
Predpokladá, že ak by v týchto oblastiach nekandidoval Kotleba, miestni by volili Smer.
„No Kotleba im ponúkol ešte jednoduchšie a populistickejšie riešenia, aké im Smer nekomunikoval.“
Príkladom je Utekáč, ktorý síce leží v tomto priestore, ale nie sú tam Rómovia. Maňka tam dostal 70 percent.
„V blízkom Muráni mal už len 45 percent a Kotleba 35.“
Treťou Kotlebovou baštou bola v týchto voľbách samotná Banská Bystrica.
„Nízka účasť voličov pravice sa tu spojila s protestnými hlasmi tých voličov, ktorí nechceli hlasovať za súčasné vedenie župy, a v pravici nenašli symbol protestu. Preto si vybrali Kotlebu, ktorý navyše pochádza z tohto okresu,“ vysvetľuje Madleňák.
Pre Kotlebu hrala účasť
Sociologička Oľga Gyarfášová tvrdí, že kotlebovci už majú pomerne silne voličské jadro, ktoré sa sústredí práve v banskobystrickej župe.
Zaznamenali to už pri minuloročných parlamentných voľbách. Keďže však vtedy prišlo k voľbám viac ľudí, čísla ešte neboli také veľké. No v breznianskom okrese Kotlebova strana aj tak prekročila päťpercentnú hranicu.
„Pri nízkej volebnej účasti veľmi záleží, ktoré prostredia sú účinne zmobilizované. Môže sa stať, že relevantný volebný výsledok získa strana, ktorá celkovo môže byť marginálna.“
To sa podľa Gyarfášovej stalo v týchto voľbách. Kotlebovi pomohol aj útlm Slovenskej národnej strany a fakt, že je najvýraznejšou osobnosťou pravicových extrémistov.
„Iní kandidáti jeho strany nemali veľkú šancu, aj preto, že sú menej známi ako osobnosti, ale aj preto, že podhubie pre ich politiku nie je také dobré ako v Banskej Bystrici,“ dodáva Gyarfášová.
Verí domobrane
O spoluprácu s inými politickými stranami pred druhým kolom MARIAN KOTLEBA nestojí.
Vašu diplomovú prácu na Ekonomickej fakulte som nenašiel na internete. O čom ste písali?
„Vypracovali sme jedinečný bezpečnostný systém, ktorého cieľom bude zvýšiť bezpečnosť slušných ľudí aj v odľahlých častiach Banskobystrického kraja, kde im to dnes štát nevie zabezpečiť.“
Ako?
„To je na dlhšie.“
Je súčasťou riešenia aj domobrana?
„Domobrana. Práca má štyristo strán, nebudem vysvetľovať pointu riešenia za tri minúty.“
Koho považujete na politickej scéne za možného spojenca?“
„Tu je ťažko hovoriť o spojencoch alebo o partnerstvách. Je to o tom, či dajú prednosť našim jednoduchým racionálnym riešeniam bez zlodejiny.“
Rokovali ste niekedy so súčasnými politikmi alebo so stranami o podpore?
„Nemám s nimi nič spoločné. Nemáme za nechtami osud tohto štátu, nepodieľali sme sa na privatizácii, nedotlačili sme ľudí do biedy. Niekoľkonásobne sa viac dištancujem od nich všetkých. Nemám sa nimi o čom rozprávať.“
Mali by ste problém sedieť v župnom parlamente s rómskymi poslancami?
„Keď nejaký cigánsky kandidát dostane dostatočný počet hlasov od voličov na to, aby sa stal členom zastupiteľstva, tak ho tam budem tolerovať. Je to taký istý poslanec, ako som ja.“
Máte politický vzor na Slovensku alebo v zahraničí?
„Nehľadáme vzory v zahraničí. Mojím politickým vzorom je Andrej Hlinka.“
Daniel Vražda

Beata
Balogová
