Košice 18. októbra (TASR) - Priznanie primeraného finančného zadosťučinenia Ústavným súdom SR, ktoré sa stalo jeho novou kompetenciou od 1. januára 2002, sa javí ako sankcia voči tomu, kto porušil základné práva.
Faktom však je, že priznané finančné čiastky idú zo štátneho rozpočtu, teda z daní všetkých poplatníkov. Dovedené ad absurdum, ekonomicky činný úspešný sťažovateľ, platiaci dane, si sám prispeje na náhradu svojej ujmy. Umožňuje to platná legislatíva, pričom iný postup sa zatiaľ neuplatňuje. Priamo sankcionovať tých, čo porušili Ústavu SR, podľa právnikov neumožňuje platný zákon č. 58/1969 Zb. o zodpovednosti za škodu spôsobenú orgánom štátu alebo jeho nesprávnym postupom a zatiaľ "bezzubé" sa javí aj využitie ustanovení zákona č.385/2000 Z.z. o súdoch, sudcoch a prísediacich. Sankcia v podobe priznaného zadosťučinenia Ústavným súdom teda nie je pre sudcov nijakou hrozbou. Podľa dostupných informácií, väčšina z nich je navyše proti spôsobeniu škody svojim rozhodnutím poistená.
Postup všeobecných súdov, ktorým bola doteraz ÚS uložená povinnosť vyplatiť sťažovateľa, je v súčasnosti nasledovný - po vydaní nálezu ÚS dotknutý okresný súd požiada krajský súd o zvýšenie rozpočtových prostriedkov. KS sa obráti na Ministerstvo spravodlivosti SR, ktoré požiada Ministerstvo financií SR o odsúhlasenie presunu peňazí. Tie idú na úkor bežných výdavkov z kapitoly rezortu. Prostriedky sa poukážu na účet príslušného súdu a ten zaplatí sťažovateľovi. Otázne pritom ostáva napĺňanie zámeru zákonodarcu zvýšiť tlak na dodržiavanie ústavy štátnymi orgánmi.
Doteraz ÚS vyhlásil desať nálezov, z ktorých v deviatich prípadoch práva občanov porušili zbytočnými prieťahmi všeobecné súdy. Náhrada nemajetkovej ujmy priznaná sťažovateľom činila spolu 305 tisíc korún. Jej výška sa pohybovala od 12 do 45 tisíc korún, najvyššou sumou 150 000 korún bola začiatkom októbra ohodnotená vyše 11 ročná nečinnosť Okresného súdu v Michalovciach.
Podľa informácií hovorcu rezortu spravodlivosti Richarda Fidesa, na ministerstve už bola zriadená komisia, ktorá pripravuje zmenu súčasného stavu. Riešením by mohol byť nový zákon alebo novela zákona č. 58/1969 Zb. Problém je potrebné riešiť urýchlene, pretože iba k septembru došlo na ÚS 1253 podaní, z ktorých v 224 prípadoch si sťažovatelia uplatnili nárok na priznanie primeraného finančného zadosťučinenia. Požadovaná suma predstavuje 300 miliónov korún. Rezort spravodlivosti podľa dostupných informácií pre tieto prípady uvažuje o navýšení rozpočtu pre budúci rok vo výške 5 až 10 miliónov korún. Ak nedôjde k zmene súčasného stavu, na porušovanie ústavy štátnymi orgánmi budú opäť doplácať iba daňoví poplatníci.