BRATISLAVA. Vladimír Maňka zo Smeru nebude v kampani pred druhým kolom župných volieb hovoriť o Rómoch.
V boji o kreslo župana v Banskobystrickom kraji sa stretne s extrémistom Mariánom Kotlebom (ĽSNS), ktorý získal podporu hlavne vyhláseniami o „cigánskych parazitoch“ a o budovaní domobrany.
„Kríza prináša problémy a niekto zase ponúka čiernobiele riešenia,“ reaguje Maňka. Župa podľa neho nemá kompetencie na to, aby mohla riešiť rómsku problematiku. „Ani Marián Kotleba ako župan by to nedokázal riešiť,“ myslí si.
Rómska otázka do župných volieb podľa smeráckeho kandidáta nepatrí. Župan a zároveň europoslanec Maňka sa ňou ani vo svojom predvolebnom programe vôbec nezaoberal.
Myslí si, že vláda by mala „hlasnejšie“ hovoriť, ako rieši integráciu rómskej menšiny.
Jeho predpokladaný hlavný protikandidát Ľudovít Kaník z SDKÚ sa Rómami v programe zaoberal a ponúkal aj silové riešenia. Ľudí tým na rozdiel od Kotlebu neoslovil.
Župa si ich nevšíma
Niektorí Rómovia z Banskobystrického kraja si myslia, že župa si ich vôbec nevšíma.
„Občanmi tohto štátu sme iba pred voľbami, potom len neprispôsobiví,“ hnevá sa Mária Oláhová, vedúca komunitného centra v Detve. Za posledné štyri roky sa podľa nej župa o detvianskych Rómov nestarala.
„Ani Cigánmi nás tu nenazývajú, pre miestnych sme skrátka neprispôsobiví,“ dodáva sklamane. Problém vidí aj medzi svojimi, hovorí, že mala podávať viac projektov.

Extrémisti a verejná mienka
Nečinnosť vedenia VÚC kritizuje aj rómska aktivistka zo Zvolena Ingrid Kosová.
„Mali vysunuté pracovisko v Rimavskej Sobote, aby pomohlo s integráciou Rómov, ale neprinieslo to výsledok,“ tvrdí šéfka mimovládnej organizácie Quo Vadis.
Za štyri roky župa pomocnú ruku podľa nej nepodala. Pri hodnotení volieb v Banskobystrickom kraji konštatuje, že legitimizovali extrémistické názory v spoločnosti.
Vládna politika je podľa nej v rómskej otázke „iba o represiách proti Rómom a rómska reforma odpoveďou na verejnú mienku“.
„Začínam mať strach, v akej krajine budú vyrastať moje deti,“ dodáva Kosová.

Beata
Balogová
