ČIERNY BALOG, NEMECKÁ. Čierny Balog je známy svojou železničkou. A po prvom kole župných volieb aj najvyššou podporou extrémistu Mariána Kotlebu spomedzi všetkých dedín Banskobystrického kraja.Čo je za úspechom Kotlebu? Frustrovaní, zmätení a nahnevaní voličiMaňka nepôjde proti Kotlebovi s témami o Rómoch
Kotlebu, ktorý sa v druhom kole volieb župana o dva týždne stretne s Vladimírom Maňkom zo Smeru, tu volilo takmer 350 ľudí, hlas mu dal skoro každý druhý volič.
Dvadsaťročný Vojtech Babiak býva v Čiernom Balogu a pracuje v Nemecku. Skladá regály pre výrobné haly. Hovorí, že si zarobí celkom dobre. Volil Kotlebu.
„Má správne názory. Myslím si, že keby sa dostal na nejakú dobrú pozíciu, dokázal by niečo zmeniť. S týmto tu treba niečo robiť,“ povedal a ukázal do diaľky, kde stojí zopár rómskych domov.
Veľké problémy vraj s nimi nie sú, ale občas niečo ukradnú.
Prekvapenie
Starostu Čierneho Balogu Františka Budovca (nezávislý) výsledky volieb prekvapili. Hovorí, že v obci necítil predtým podobné nálady.
„Rómsky problém u nás nie je významný. Krádeže a násilnosti sú ojedinelé. Nič veľké neriešilo zastupiteľstvo ani polícia. Robíme všetko pre integráciu, sami jej nie sú schopní.“
Budovec si myslí, že Kotlebu volili prevažne mladí. „Nechceli Maňku. Mladých politika netrápi, zrejme ani nepoznali kandidátov. Možno mu to niektorí dali z recesie.“
Pred približne dvomi rokmi urobil Kotleba v obci míting. Prišlo tam vraj okolo 50 ľudí. Budovec tvrdí, že policajtov bolo viac. „Možno je populárny aj pre takéto prehnané opatrenia. Robia z neho martýra.“
Koho bránia?
Mladá žena z obecnej časti Madveďov Kotlebu nevolila, ale hovorí, že mali problémy s Rómami. Vraj prišla aj polícia, ale „bránili Cigánov“.
Ďalšia, približne 35-ročná žena priznáva, že Kotlebovi dala hlas. „Tu ho volilo veľa ľudí. Nemala som koho voliť.“ Tvrdí, že ich problémy politici neriešia. „Ani táto, ani minulá, ani predminulá vláda.“
Baločanka si nie je istá, či Kotleba niečo zmôže, ale hovorí, že má aspoň nádej.
„Musí s tými Rómami niekto niečo urobiť. Mali by pracovať za dávky. Ja s nimi vychádzam, aj sa s nimi vyhádam, ale tu vám ukradnú aj plot pri dome,“ tvrdí s úsmevom. Muž, ktorý stojí pri nej, dodáva: „Musia niečo urobiť aj s množením.“
Ďalší miestny bol počas volieb mimo Slovenska. Kotlebu by nevolil, napriek tomu sa pýta: „Kradnú drevo, všetko kovové, aj bránu zoberú a čo sa im stane? Nič! Skúste vy ukradnúť drevo a uvidíte.“
Pamätník
Nemecká je známa svojím pamätníkom obetiam fašizmu. Bielu vápenku pri ceste, v ktorej pálili ľudí, pozná azda každý. Školáci tam chodia autobusmi na exkurzie do pobočky Múzea SNP.
Dedina známa protifašistickými tradíciami tiež volila Kotlebu. Pred štyrmi rokmi tam dostal 71 hlasov, teraz už mal o 106 voličov viac.
Poslanec obecného zastupiteľstva Branislav Píši je rozčarovaný. „Neviem prečo. V Nemeckej nevidím žiadne problémy v spolunažívaní.“
Riaditeľ Múzea SNP, historik Stanislav Mičev tvrdí, že problém nie je v historickom odkaze Nemeckej, ale vo vnímaní voličov.
„Mladí ľudia Kotlebu nevnímajú ako neofašistu, ale ako človeka, ktorý hovorí to, čo potrebujú počuť. Kotleba využíva len nedostatky systému a to, že mladí nemajú koho voliť,“ myslí si Mičev.
Pamätník obetiam v Nemeckej. FOTO SME – JÁN KROŠLÁK
Politici nerobia dosť, ale to neospravedlňuje zlyhania voličov, píše Roman Pataj
Tajní sa prizerajú
SIS nechce povedať, či má stranu Mariána Kotlebu pod kontrolou.
BRATISLAVA. Politické aktivity Mariána Kotlebu sledujú polícia a Slovenská informačná služba (SIS) od roku 2010, keď so stranou Naše Slovensko prvý raz kandidoval do parlamentu.
Kým vplyv Kotlebu na Slovensku rastie, v Česku jeho partnerská Dělnická strana zostáva mimo hlavného diania.
SIS sa vyhla odpovedi, či má aktivity extrémistov pod kontrolou. „Vo všeobecnosti stabilne venujeme pozornosť všetkým formám a druhom extrémizmu,“ odvetil hovorca Branislav Zvara.
Bližšie sa SIS problému nevenovala ani v poslednej zverejnenej správe o svojej činnosti za rok 2011. Všimla si však, že pravicoví extrémisti svoje aktivity podriadili zámeru etablovať sa v politike.
Česká tajná služba BIS v aktuálnej výročnej správe píše, že extrémna pravica je v útlme a roztrieštená.
„Ich finančné, politické a personálne možnosti zostávajú minimálne.“
V nedávnych voľbách získala Dělnická strana 0,86 percenta hlasov. Medzi jej nové formy propagácie v Česku patria charitatívne akcie ako rozdávanie hračiek v detských domovoch, zbieranie odpadkov či podpora zvieracích útulkov.
Kotlebovu stranu eviduje polícia medzi extrémistickými zoskupeniami. Menuje ju aj v koncepcii boja proti extrémizmu do roku 2014.
SIS podľa koncepcie získava informácie o ekonomickom, personálnom a organizačnom zázemí takýchto skupín.
Matúš Burčík

Beata
Balogová
