Stranám sa v niektorých okresoch nepodarilo trafiť obvyklé volebné preferencie regiónov.
BRATISLAVA. Keby u nás platil zvyk z niektorých západných krajín, že regionálne voľby bývajú aj referendom o spokojnosti s vládou, Smer by uspel len čiastočne.
Vo vlaňajších parlamentných voľbách vyhral vo všetkých 79 okresoch s výnimkou Dunajskej Stredy a Komárna, v župných voľbách sa mu podobný úspech podarilo zopakovať iba v hlasovaní o županoch.
Troch županov získal hneď v prvom kole, v ďalších štyroch samosprávnych krajoch idú jeho kandidáti do druhého kola s výrazným náskokom.
Výnimkou je len Bratislavský samosprávny kraj, kde má prevahu kandidát pravice a šéf SDKÚ Pavol Frešo.
Kto vyhral v okresoch
Straníkom sa tak nedarilo
Pri voľbách poslancov však bol Smer úspešnejší o čosi menej. Väčšinu sa mu podarilo získať v 27 zo 79 okresov a v ďalších desiatich pochodil lepšie ako jeho konkurenti.
Pravicoví poslanci zasadnú väčšinovo do župných zastupiteľstiev za 13 okresov, v troch ďalších sú najsilnejšou silou. V ôsmich okresoch dopadol súboj ľavice a pravice nerozhodne, SMK má prevahu v štyroch okresoch.
Volebný geograf Tibor Madleňák z Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici hovorí, že kým pri voľbách županov sa výraznejšie prejavuje celoštátna dominancia Smeru, pri voľbách poslancov oveľa viac záleží na ponuke kandidátov v danom regióne.
Dokumentuje to na príkladoch okresov, v ktorých majú pravicové strany v parlamentných voľbách nadpriemerné úspechy, no v župných voľbách sklamali.
„Napríklad výsledky v Banskobystrickom okrese sa podporou pre pravicu zvyknú blížiť k Bratislave a Košiciam, no teraz tu pravica nezískala ani jedného poslanca. Osobnosti núkané pravicovými stranami v relatívne pravicovo-liberálnom regióne nezaujali.“
Strany podľa neho pri nomináciách ani v kampani vo viacerých regiónoch nezohľadnili ich špecifickosť.
Nezávislí mali šancu
Až v deviatich okresoch verili voliči najviac nezávislým kandidátom. „Viac ako stranícka príslušnosť tu zohrávalo úlohu meno kandidátov v regióne,“ hovorí Madleňák.
Súhlasí aj primátor Myjavy Pavel Halabrín (nezávislý), ktorý bude s ďalšou nezávislou starostkou zastupovať Myjavský okres.
„Najmä v menších okresoch na straníckych tričkách veľmi nezáleží. Aj v meste máme 19 poslancov, z toho 17 nezávislých.“
Madleňák upozorňuje, že interpretáciu výsledkov župných volieb sťažuje nízka účasť, tesne nad 20 percent.
„Čím je účasť vyššia, tým sa základná volebná preferencia regiónov prejavuje výraznejšie.“
Pravica jasne prehrala v polovici regiónovČítajte

Beata
Balogová
