Bratislava 18. októbra (TASR) - Zloženie budúcej Rady Slovenskej televízie (STV) nemôže podliehať politickým tlakom a jej členovia by mali reprezentovať významné oblasti verejného, spoločenského a duchovného diania na Slovensku. Uvádza sa to v dnešnom vyhlásení Odboru audiovizuálnych tvorcov (OAT) a Únie slovenských televíznych tvorcov (ÚSTT), ktoré TASR poskytli šéfovia oboch organizácií, Peter Tóth a Katarína Javorská.
Podľa nich jednotliví členovia Rady STV nesmú byť spájaní so žiadnou politickou stranou ani hnutím a vo svojom obore musia požívať najvyšší rešpekt a úctu. OAT a ÚSTT zároveň chcú iniciovať za pomoci širokej verejnosti vytvorenie takej rady, ktorá bude schopná stanoviť pravidlá kontroly a zabezpečenia chodu STV ako národnej inštitúcie. Za súčasný kritický stav verejnoprávnej televízie sú podľa nich zodpovední bývalí predstavitelia Výboru Národnej rady SR pre kultúru a médiá, vedenie STV a zástupcovia Rady STV.
V dokumente sa ďalej uvádza, že štátna televízia sa za posledné štyri roky stala "pseudokomerčnou vysielacou stanicou bez pôvodnej umeleckej, dokumentárnej, vzdelávacej a detskej tvorby a bez zmysluplnej štruktúry vysielania". Podľa Tótha a Javorskej STV podlieha záujmom viacerých externých dodávateľov komerčných programov, a preto prestala byť národnou kultúrnou inštitúciou, pričom si neplní ani svoje zákonné povinnosti a funkcie.
Čo sa týka hodnotenia práce terajších členov Rady STV, zástupcovia OAT a ÚSTT tvrdia, že nepreukázali dostatok odbornej a morálnej spôsobilosti zastupovať spoločenské a kultúrne záujmy verejnosti. "Nekompetentnými a nedôslednými rozhodnutiami a zanedbaním kontrolných funkcií umožnili vedeniu STV dovŕšiť programový, ekonomický, organizačný a finančný chaos v tejto inštitúcii," uvádza sa v liste. Manažment bývalého ústredného riaditeľa STV Milana Materáka obvinili zo zničenia programových centier televíznej tvorby a z degradácie redaktorov a dramaturgov na nesvojprávnych administratívnych pracovníkov. Okrem toho podľa nich vedenie pripustilo stratu redakčnej kontroly nad vysielaním STV, čoho dôsledkom je množstvo pokút od Rady pre vysielanie a retransmisiu.