Bratislava 18. októbra (TASR) - Strana Smer má výhrady voči zámeru nového kabinetu Mikuláša Dzurindu doprivatizovať strategické podniky. Líder Robert Fico zdôvodňuje postoj Smeru tým, že štát príde po odpredaji všetkých podielov v štátnych podnikoch o svoje "podiely na obrovských ziskoch monopolných podnikoch, ktoré zarábajú už len tým, že sú".
Fico upozorňuje, že argument potreby väčších zdrojov na dôchodkovú reformu neobstojí, pretože Dzurindova vláda už v minulom volebnom období predala majetok za takmer 300 miliárd korún. "Takže by sme najprv očakávali vysvetlenie, kam sa stratili tieto stovky miliárd korún," zdôraznil dnes predseda Smeru pred novinármi. Ak sa štát vzdá svojej účasti v strategických podnikoch, podľa Smeru príde aj o dôležitú možnosť ovplyvňovať chod ekonomiky a nebude mať možnosť regulovať tendenciu takýchto podnikov zneužívať svoje dominantné postavenie.
Líder Smeru konštatoval, že ak stredopravá vládna koalícia odhlasuje zmenu zákona o veľkej privatizácii, na ktorého schválenie stačí jednoduchá väčšina hlasov poslancov, "čoskoro ju postihnú identické neduhy vydierania, korupcie a klientelizmu, ako to bolo pre ňu príznačné v uplynulom období". Dôvodom pozitívneho postoja lídra ANO Pavla Ruska k premiérovmu vyjadreniu, že ani koruna z príjmov z prípadnej doprivatizácie nepôjde na plátanie dier v štátnom rozpočte, je podľa Fica radosť z toho, že aj ANO sa bude môcť zúčastniť na veľkej privatizácii a na všetkom, "čo z nej pre politikov plynie".
Fico dnes ďalej zdôraznil, že Smer ako opozičná strana vládnej koalícii neodpustí "nedoplatené účty" v prípade privatizácie zváračského ústavu, kurzovej straty pri privatizácii SPP, či predaj Transpetrolu.
Tieňový minister spravodlivosti strany Smer Robert Kaliňák kritizoval aj ďalší avizovaný zámer novej koaličnej štvorky. Snahu nového kabinetu zrušiť fond náhradného výživného, k čomu sa koaličná štvorka zaviazala už vo svojich programových tézach, označil za pravicový cynizmus. Vyhlásil, že Smer plne stojí za tým, aby sa zákon o náhradnom výživnom uplatňoval. Odmietol argumenty nového šéfa rezortu sociálnych vecí Ľudovíta Kaníka aj podpredsedníčky SDKÚ Zuzany Martinákovej o nevykonateľnosti spomínanej právnej normy. "Neochota vyčleniť z privatizácie 1,5 miliardy korún na účely pomoci slobodným matkám je v príkrom kontraste so zázračne rozplynutými stovkami miliárd korún, za ktoré predala staronová vláda podiely v strategických podnikoch," vyhlásil pred novinári poslanec NR SR Kaliňák. Rušenie fondu je teda podľa neho dôkazom toho, že vláda na jednej strane prejedá stovky miliárd korún a nie je schopná akumulovať finančné prostriedky na pomoc sociálne slabším skupinám.