Vplyvný podnikateľ vyštudoval politológiu u Mamojku zo Smeru. O vedecký titul PhD. sa teraz usiluje u plagiátora Petra Horvátha na Univerzite sv. Cyrila a Metoda.
BRATISLAVA. Podnikateľ Vladimír Poór, označovaný za mecenáša Smeru, sa dal na štúdium politológie. Zameral sa na to, kto by mal mať v rukách moc.
Malý doktorát si vlani spravil na súkromnej Vysokej škole v Sládkovičove, ktorú zakladal poslanec Smeru Mojmír Mamojka. Titul PhDr. obhájil s prácou o politickom vodcovi. Teraz sa usiluje o titul PhD.
Veľký doktorát si robí na Univerzite sv. Cyrila a Metoda v Trnave. Doktorandom je na Fakulte sociálnych vied, ktorú vedie politológ Peter Horváth, známy pre plagiátorstvo a podvodné zapisovanie známok.
S bývalým privatizérom Poórom (55) študujú v Trnave aj jeho známi - Miroslav Náhlik, s ktorým vlastní futbalový klub Spartak, a viceprimátor mesta Bystrík Stanko, ktorého si minister vnútra Robert Kaliňák zo Smeru v minulosti vybral za krajského šéfa polície v Trnave.
Poór o štúdiu hovoriť nechcel. Jeho sekretárka vo firme ŽOS Trnava ešte minulý týždeň povedala, že je v zahraničí. „Tento týždeň je chorý,“ povedala.
Spolužiak Poór
Vladimír Poór
- začínal v HZDS, bol krajským predsedom hnutia v Trnave,
- za vlády Vladimíra Mečiara privatizoval Naftu Gbely,
- v kauze Nafty čelil trestnému stíhaniu, nič mu nedokázali, podnik však musel vrátiť,
- HZDS opustil v roku 2003 po spore s Mečiarom, ktorý o ňom vtedy povedal, že ho chcel z pozície predsedu odstaviť „čašník z Trnavy“,
- údajný spis SIS Gorila spomína Poóra ako sponzora Smeru,
- jeho firmy získavajú štátne zákazky,
- je spolumajiteľom futbalového Spartaka,
- vláda Smeru v septembri schválila na výstavbu nového štadióna v Trnave 13 miliónov eur.
„Pre UCM som sa rozhodol preto, lebo je to v Trnave, aby som to mal blízko,“ vraví Stanko.
Politológiu ani verejnú správu predtým neštudoval, inžiniersky titul získal na Materiálovotechnickej fakulte STU, tiež v Trnave, popri práci v polícii, kam nastúpil v marci 1989.
Či pri výbere doktorandského štúdia zavážilo, že si rovnakú školu vybral jeho známy Poór, Stanko priamo nepovedal. „To je taká otázka. Ja som sa prihlásil sám, sám to absolvujem.“
Náhlik bol spolužiakom Poóra už v Sládkovičove. Aj on v rovnakom čase získal malý doktorát. O štúdiu na UCM nechce nič povedať.
„Nevidí dôvod vyjadrovať sa k otázkam o jeho doktorandskom štúdiu, je súkromná osoba,“ odkázala jeho sekretárka.
Zlodej textov
Fakulta sociálnych vied vznikla len predvlani.
Horváth ju založil napriek tomu, že od vedenia univerzity v minulosti dostal napomenutie za podfuky so známkami. Študentovi zapísal známky aj za skúšky, ktoré neurobil.
Niekdajší dvorný politológ STV v rokoch 2006 až 2010 je známy aj tým, že do učebnice opísal časť diplomovky svojho študenta bez toho, aby priznal jeho autorstvo.
Časopis .týždeň zas upozornil, že v texte do zborníka o európskych politikách vykradol českého politológa Iva Slosarčíka.
Horváth sa k trojici prominentných doktorandov nevyjadril. Telefón nedvíhal.
Na jemu adresovaný email reagoval prodekan fakulty Pavol Juhás všeobecným vyhlásením, že všetci študenti doktorandského štúdia sú na Fakultu sociálnych vied UCM prijímaní po prijímacom konaní, kde prezentujú svoje projekty dizertačných prác.
Kedy presne trojicu prijali, Juhás zverejniť odmietol. Odvolal sa na právnika školy, podľa ktorého by išlo o zásah do ochrany osobných údajov.
Poór, Náhlik aj Stanko sú podľa informácií SME druhý rok externými doktorandmi na katedre verejnej politiky a verejnej správy, jej vedúcim je tiež Horváth.
Spomenul si na tému
Stanko povedal, že za doktoranda nastúpil po prijímacom konaní, ktoré malo písomnú aj ústnu časť.
Najskôr tvrdil, že tému práce zatiaľ neriešil. „Je mi blízka komunálna politika, takže určite to bude niečo, čo sa jej bude týkať.“
Neskôr do redakcie poslal e-mail, že jeho pôvodná odpoveď nebola presná. Tému práce už má, ale chce ju zmeniť.
„Keďže ešte nemám presne dopracovanú svoju novú tému, ktorej by som sa chcel venovať a taktiež ju ešte potrebujem konzultovať v škole, som odpovedal tak, ako som odpovedal,“ napísal Stanko.
V e-maile spomína, že pôvodnú tému Tvorba komunálnej politiky na úrovni krajského mesta chce „vzhľadom na preštudované materiály a nové podnety“ zmeniť na Mesto a okolité obce ako prirodzený kultúrny, politický a historický región. Dodal, že štúdium by mal ukončiť po štyroch rokoch.
Horvátha považuje Stanko za profesionála. „Je to jeden fundovaný odborník na svoju profesiu. To je všetko, čo vám k nemu poviem.“
Poór: Namyslený vodca je nebezpečný
Vladimírovi Poórovi dali v Sládkovičove titul PhDr. za prácu, v ktorej rieši aj rizikové vlastnosti vodcu.
BRATISLAVA. Voliči by si mali dávať pozor na politických vodcov, ktorí pohŕdajú oponentmi, varuje bývalý funkcionár HZDS Vladimír Poór v rigoróznej práci, za ktorú na Vysokej škole v Sládkovičove vlani dostal titul PhDr.
„Dobrým vodcom môže byť iba ten, kto dokáže rozpoznať svoje chyby, poučiť sa z nich a akceptovať názory protivníkov,“ opisuje v 83-stranovej práci Osobnosť vodcu - jeho úloha a postavenie v modernom politickom systéme.
Veľkým nebezpečenstvom pre spoločnosť sú podľa Poóra tí, ktorí si o sebe myslia, že sú neomylní. „U patologických jedincov môžu vzniknúť paranoidné stavy, čo možno ilustrovať na príkladoch nacistického Nemecka či Sovietskeho zväzu za Stalina.“
Premiérov Vladimíra Mečiara ani Roberta Fica nespomína, bližšie rozoberá len bývalého francúzskeho prezidenta Charlesa de Gaulla.
Poór nechce o práci hovoriť. „Je v nej všetko, nechce k tomu nič dodať,“ povedala jeho sekretárka.
Rieši v nej aj štátnikov, ktorí sú často vykresľovaní ako ideálne osobnosti – mimoriadne inteligentné, mravné a pracovité. Politika však podľa neho takéto typy priam odháňa tým, ako funguje.
Cituje českého politológa Oskara Krejčího, podľa ktorého sa štátnikom stáva politik, ktorý obstojí v mocenských súbojoch.
„Môže to byť jednoducho len ten najšikovnejší, a nie najvzdelanejší a najčestnejší. Dokonca môže ísť o zápasníka, ktorý je najcynickejší a najbezohľadnejší. Politik je spravidla predstaviteľom skupinového sebectva, kabinetných dohôd, veľkých ambícií a nedostatku tolerancie.“
Škola v Sládkovičove od minulého týždňa neodpovedala, kedy Poóra na rigorózne konanie prijala a kto sedel v skúšobnej komisii, ktorá mu titul udelila.
Mária Benedikovičová

Beata
Balogová
