Bratislava 22. júna (TASR) - Uplatňovanie dvoch zákonov prijatých v dvoch krajinách v jeden deň týkajúcich sa takzvanej maďarskej otázky môže, podľa experta Slovenskej národnej strany (SNS) na zahraničnú politiku Petra Súľovského, skomplikovať bilaterálne vzťahy medzi Maďarskom a Slovenskom.
Uplatňovanie medzinárodných dohôd považuje za dostatočné pri upravovaní vzťahov maďarskej menšiny žijúcej na Slovensku, uviedol na dnešnom stretnutí s novinármi v Bratislave. Naopak, zákon o Maďaroch žijúcich v susedných krajinách, ako aj Európska charta regionálnych alebo menšinových jazykov dávajú podľa SNS reálne predpoklady na diskrimináciu slovenskej väčšiny v južných oblastiach Slovenska. Vyhlásenie niektorých maďarských politikov, že v maďarskom parlamente prijatý zákon je odpoveďou na situáciu, v ktorej sa ocitli Maďari žijúci mimo svojej vlasti, "posúva maďarskú otázku nie do 20., ale až do 19. storočia".
Poslankyňa za SNS Melánia Kolláriková sa kriticky vyjadrila o postoji poslancov zo Strany maďarskej koalície pri prijímaní zákona o reforme verejnej správy. Podľa nej tým, že nepodporili presun tejto právnej normy do druhého a tretieho čítania, dali jasne najavo, že nemajú záujem o jej prijatie v parlamente. Problémom podľa nej nie je len počet vyšších územných celkov, ale napríklad aj návrh na preradenie okresov Skalica a Senica z Trnavského do Bratislavského kraja, čím sa údajne uplatňuje etnický, a nie odborný princíp. V konečnom dôsledku však SNS zastáva názor, že vláda reformou verejnej správy iba odvádza pozornosť od dôležitejších problémov spoločnosti.