SME

Volebné zákony presunul Kaliňák na január

Minister vnútra Robert Kaliňák sa s opozíciou stále nedohodol na konečnej podobe volebných kódexov.

Minister vnútra Robert Kaliňák.Minister vnútra Robert Kaliňák. (Zdroj: SITA)

BRATISLAVA. O dvojici volebných kódexov poslanci definitívne rozhodnú až na januárovej schôdzi parlamentu.

O presunutie návrhov z novembrového zasadnutia národnej rady na január požiadal predkladateľ zákonov minister vnútra Robert Kaliňák.

Pôvodne mali poslanci rozhodovať o volebných kódexoch už v októbri, Kaliňák však stále hľadá dohodu na konečnej podobe právnych noriem.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Nedohodli sa, kto bude kontrolovať kampane

Rezort vnútra v novej legislatíve nechal otvorenú otázku, ktorý subjekt bude kontrolovať financovanie politických strán a predvolebných kampaní.

SkryťVypnúť reklamu

Kaliňák neskôr po diskusii s opozíciou navrhol, aby na stranícke peniaze dohliadala štátna komisia zložená z 12-tich členov. Desať členov by mali delegovať politické strany, ktoré v posledných voľbách získali zastúpenie v parlamente, a to úmerne podľa počtu získaných poslaneckých mandátov.

Počet členov štátnej komisie delegovaných politickými stranami, ktoré vytvorili vládu, sa musí rovnať počtu členov štátnej komisie delegovaných ostatnými politickými stranami zastúpenými v Národnej rade.

O tom, kto nominuje ďalších dvoch členov komisie, sa ešte diskutuje.

Podľa rezortu vnútra by členovia komisie mali poberať odmenu vo výške trojnásobku priemernej mesačnej mzdy. Opozícii sa zdajú odmeny pre členov komisie vysoké.

Opozícii viaceré návrhy neprešli

KDH v diskusii neprešiel návrh na vznik viacerých volebných obvodov pri zachovaní pomerného volebného systému.

SkryťVypnúť reklamu

OĽaNO zasa zatiaľ neúspešne presadzovalo zvýšenie váhy preferenčných hlasov.

SDKÚ kritizovalo, že minister vnútra návrhy volebných zákonov predložil do pripomienkového konania cez letné prázdniny, pričom k nim nebola žiadna diskusia s politickými stranami a odborníkmi.

Teraz sa podľa SDKÚ opozičné strany snažia opraviť najväčšie chyby v predložených zákonoch, právne normy ale nevznikli konsenzom, hlavné rámce vytýčil vládny Smer.

Zverejnia, odkiaľ sú peniaze na kampaň

Národná rada posunula v septembri návrhy volebných zákonov do druhého čítania.

Podľa Kaliňákom predložených návrhov politické strany budú môcť na svoju volebnú kampaň vynaložiť najviac tri milióny eur, kandidáti na prezidenta maximálne pol milióna eur a nezávislí kandidáti na predsedov samosprávnych krajov najviac štvrť milióna eur, rovnako ako kandidáti na primátorov Bratislavy a Košíc.

SkryťVypnúť reklamu

Všetci budú povinne zverejňovať údaje nielen o tom, koľko peňazí na kampaň minuli, budú tiež musieť informovať, odkiaľ peniaze majú.

Zákon zavádza tzv. transparentné účty, ku ktorým bude mať prístup verejnosť. Politické strany teda budú musieť mať peniaze určené na volebnú kampaň na osobitnom účte v banke, ktorý zriadia pre každú kampaň samostatne. Údaje z účtu povinne zverejnia na internete.

Robert Kaliňák

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Prenájmom bytu môžete zlepšiť životy
  2. TV Markíza spustí spravodajský projekt TN live už 9. júna
  3. Vírus HPV môže mať až 80% sexuálne aktívnych ľudí
  4. Plaťte, šetrite, investujte moderne – prehľadne a na pár ťuknutí
  5. Bezlepkové delikatesy od šéfkuchára svetových hviezd
  6. Kozmetika ju najprv zachránila, dnes ňou pomáha iným
  7. IAD Investičný Realitný Fond: Kooperativa mieri do Twin City C
  8. V predaji 3-izbových bytov vedie projekt v Dúbravke
  1. Sovy chránia lesy: LESY SR hlásia úspech s vtáčími búdkami
  2. Iónske alebo Dodekanské ostrovy? Grécke leto má stovky tvárí
  3. Prenájmom bytu môžete zlepšiť životy
  4. Šaca v Lige majstrov futbalovej medicíny
  5. Nové PLANEO už aj v Prešove! Zľava 10 % na všetko a mega tombola
  6. Nová predajňa PLANEO v Spišskej Novej Vsi
  7. Nové Planeo v Košiciach
  8. TV Markíza spustí spravodajský projekt TN live už 9. júna
  1. Kozmetika ju najprv zachránila, dnes ňou pomáha iným 9 635
  2. Prenájmom bytu môžete zlepšiť životy 6 160
  3. Vírus HPV môže mať až 80% sexuálne aktívnych ľudí 5 564
  4. Hyundai má neodolateľné zľavy. Ušetríte tisícky eur 4 404
  5. V predaji 3-izbových bytov vedie projekt v Dúbravke 4 022
  6. Dá sa na Slovensku zbohatnúť poctivo? 3 652
  7. Bezlepkové delikatesy od šéfkuchára svetových hviezd 3 469
  8. Iónske alebo Dodekanské ostrovy? Grécke leto má stovky tvárí 3 356
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Mia Pohánková.

Postúpila do druhého kola.


TASR
Max Verstappen.

Víťazom Veľkej ceny Španielska sa stal Oscar Piastri.


a 1 ďalší
Iga Swiateková.

Na parížskych dvorcoch ťahá Poľka sériu 25 víťazstiev.


TASR
Tréner MFK Vranov nad Topľou Roman Lazúr.

Vranov nad Topľou zvíťazil v Rimavskej Sobote 1:0.


SkryťZatvoriť reklamu