Na pražskej Národnej triede stáli proti sebe - policajti a študenti. Ako to videli z tej svojej strany? Prinášame viacero pohľadov na 17. november 1989, medzi nimi aj príbehy príslušníka Verejnej bezpečnosti a bývalého prešovského študenta.
Milan Kolcun študoval v Prešove, na proteste v Prahe bol aj so spolužiačkami. „Bol to zážitok na celý život, nejaká spolupatričnosť a vrúcnosť bola medzi nami všetkými,“ spomína. Z krvavého zákroku neviní policajtov, plnili vraj len rozkazy. (Čítajte viac)
Pre policajta je sprisahanie stále živé. Celé to bola konšpirácia, vraví o pražskej demonštrácii zo 17. novembra. „Demonštranti rozbíjali výklady a robili neporiadok. Nečudujte sa, že ich tí mladí chlapci začali mlátiť obuškami.“ (Čítajte viac)
"Podľa dokumentov vieme, že tam provokatéri naozaj boli, no netrúfam si povedať presný počet, " hovorí historik Michal Macháček, ktorému čoskoro vyjde kniha o Gustávovi Husákovi. (Čítajte viac)
František „Čuňas“ Stárek patril medzi najvýznamnejšie osobnosti undergroundu. Po revolúcii zakladal federálnu spravodajskú službu, kde pôsobil 17 rokov. „Ku konšpiračným teóriám vždy hovorím - a kde bol mimozemšťan? Už len ten tam chýba.“ (Čítajte viac)
Premiér Robert Fico si pripomenie nežnú revolúciu na slávnostnom obede so súčasnými študentmi. Predseda parlamentu Pavol Paška svoj program nezverejnil. Prezidentskí kandidáti oslavujú každý osve – niektorí tu, iní v Londýne či Brazílii. (Čítajte viac)

Beata
Balogová
