Most by zaviedol predmety o kultúrnom dedičstve národa a učebnice vypracované priamo pre menšiny.
BRATISLAVA. Strana Most chce novelou zákona upraviť vyučovanie v národnostných školách. Plánuje zaviesť tzv. špecifické vyučovacie predmety.
Majú to byť predmety, vďaka ktorým sa má žiak oboznámiť s kultúrnym dedičstvom štátu a národa, ku ktorým sa vzťahuje daná národnostná menšina.
Formou špecifického vyučovacieho premetu by sa mala učiť aj slovenčina.
V strane tiež chcú, aby učebnice vlastivedy, prírodovedy, prvouky, geografie, dejepisu či hudobnej výchovy neboli len prekladmi do jazyka menšín, ale aby ich vypracovali autori priamo pre príslušnú menšinu.
Most takisto navrhuje, aby sa geografické názvy v učebniciach pre špecifické vyučovacie predmety uvádzali tak, že geografický objekt z územia Slovenska bude pri prvom výskyte v učebnici uvedený dvojjazyčne, najskôr v jazyku národnostnej menšiny a v zátvorke v základnom tvare v štátnom jazyku.
Pri ďalšom výskyte by bol objekt označený už len v jazyku menšiny. V prípade ostatných predmetov by sa mali geografické objekty uvádzať len v jazyku menšiny.
Strana tiež navrhuje, aby sa niektoré dokumenty národnostných škôl a školských zariadení viedli len v jazyku menšiny. Malo by ísť o vnútornú pedagogickú dokumentáciu.
Bugárovci tvrdia, že zmeny, ktoré navrhujú v novele školského zákona, nenarušia pôvodnú koncepciu sústavy škôl a školských zariadení.

Beata
Balogová
