V troch zo štyroch zvratov v župných voľbách rozhodli hlasy kandidátov, čo nepostúpili.Pravica je za Freša a proti Kotlebovi, to treba oceniť. Inak je všetko po starom, myslí si Tomáš Gális
BRATISLAVA. V novodobej histórii volieb županov sa už štyrikrát stalo, že víťazi prvého kola v druhom prehrali. Tentoraz je ich pozícia silnejšia.
Kandidátom, ktorí útočili z druhého miesta, v minulosti pomohli najmä hlasy voličov ich neúspešných súperov z programovo blízkych strán.
Dnes je v takej situácii iba József Berényi z SMK v trenčianskej trnavskej župe. S hlasmi pre Ivana Uhliarika z KDH a Józsefa Nagya z Mosta-Hídu by mohol preskočiť Tibora Mikuša s podporou Smeru. Celá pravica ho však nepodporí.
Rudolf Bauer z KDS v košickej a Tomáš Galbavý z SDKÚ v nitrianskej župe za víťazmi zo Smeru zaostávajú o toľko, že ani hlasy súperov by im nepomohli.
Podobný náskok má aj Pavol Frešo z SDKÚ v Bratislave.
Prekvapivý zvrat v 2001
Otočili to
Košice, 2001
1. kolo
Alojz Engliš (HZDS)
27 981Rudolf Bauer (KDH)
20 094Rozália Múdra (SMK)
17 067
2. kolo
Rudolf Bauer (KDH)
61 873Alojz Engliš (HZDS)
42 315
Prešov 2001
1. kolo
Juraj Kopčák (SDKÚ)
46 162Peter Chudík (HZDS)
37 217Milan Benč (SDĽ)
13 192
2. kolo
Peter Chudík (HZDS)
51 816Juraj Kopčák (SDKÚ)
51 574
Trnava 2005
1. kolo
Jozef Klokner (KDH)
20 309Tibor Mikuš (HZDS)
16 244Renáta Zmajkovičová (Smer)
11 297Peter Tomeček (ex-HZDS)
10 693
2. kolo
Tibor Mikuš (HZDS)
22 698Jozef Klokner (KDH)
18 762
Trenčín 2005
1. kolo
Miroslav Chovanec (Smer)
19 752Pavol Sedláček (HZDS)
15 873S. Jančovič (SDKÚ)
4 891
2. kolo
Pavol Sedláček (HZDS)
1 7561Miroslav Chovanec (Smer)
16 318
Kandidát KDH Rudolf Bauer mal v roku 2001 v prvom kole župných volieb takmer o osemtisíc hlasov menej než jeho súper – bývalý odborový predák Alojz Engliš z HZDS.
V druhom kole Bauer Engliša porazil s náskokom takmer 20-tisíc hlasov, hoci účasť bola nižšia než v prvom kole.
V novinách sa písalo o prekvapivom zvrate, no politológovia mali oveľa menej emotívne vyhlásenia.
Bauerovi v župe s pomerne veľkým počtom Maďarov pomohli voliči Bugárovej SMK.
Prišli voliť vo veľkom počte a keď ich kandidátka Rozália Múdra neuspela, Bauer zrejme dostal väčšinu z jej 17-tisíc hlasov z prvého kola.
Išlo navyše o rok 2001, keď ešte pravicových voličov motivoval pád mečiarizmu z roku 1998 a strach z návratu HZDS.
Pravica sa zomkla
Takéto dôvody zvratu po rokoch priznáva aj Bauer.
„Po prvom kole sa mi podarilo vytvoriť silnejšiu koalíciu – bola v nej SMK a dokonca aj Smer, ktorý vtedy vznikal, a hlasy sa v druhom kole sčítali,“ hovorí.
Vidí aj ďalšie príčiny – Engliša ako predstaviteľa zhasínajúceho HZDS, a aj to, že sa Engliš na rozdiel od neho nechcel po zvolení vzdať mandátu poslanca parlamentu.
Podobne výrazný zvrat v druhom kole volieb županov ako v Košiciach v roku 2001 sa už neudial, ale v dvoch z troch ďalších prípadov, keď víťaz prvého kola druhé prehral, išlo o rovnaký model.
V Prešove sa v tom istom roku do druhého kola volieb dostal primátor Juraj Kopčák z SDKÚ. Nad Petrom Chudíkom z HZDS a s podporou Smeru viedol o takmer osemtisíc hlasov. Kandidát pravice napokon prehral, hoci veľmi tesne, len o 242 hlasov.
Príčina bola zjavná. Tretím v poradí bol ľavicový kandidát Milan Benč, ktorý dostal vyše 13-tisíc hlasov.
Podporovala ho okrem SDĽ aj SOP Rudolfa Schustera. SDĽ sa po prvom kole pridala k Chudíkovi a s ňou aj veľká časť ľavicových voličov zo severovýchodných okresov.
V Trnave zas v roku 2005 stáli v druhom kole proti sebe Jozef Klokner z KDH a Tibor Mikuš z HZDS. Hoci Klokner viedol o štyritisíc hlasov, obrat sa dal čakať.
Kandidátka Smeru Renáta Zmajkovačová a dosluhujúci župan – bývalý politik HZDS Peter Tomeček – v prvom kole získali takmer 22-tisíc hlasov a ich voličom bol zjavne bližší Mikuš než kandidát KDH. Hoci bola účasť v druhom kole výrazne nižšia než v prvom, Mikuš zvíťazil.
Jediný zvrat v doterajších župných voľbách, ktorý nemal takýto scenár, sa stal v roku 2005 v Trenčíne.
Tesný súboj medzi Miroslavom Chovancom zo Smeru a Pavlom Sedláčkom z HZDS sa skončil tesným víťazstvom pôvodne druhého Sedláčka.
Keďže pravicoví voliči nemali dôvod v druhom kole dať hlas ani jednému z nich, zrejme rozhodlo to, že trenčianska župa bola dožívajúcou baštou HZDS.
Rozdiely sú veľké
Dôjde k zvratu v druhom kole aj túto sobotu? Súčty hlasov neúspešných kandidátov mu nasvedčujú len v jednom prípade.
V Trnavskom kraji súčet hlasov pre Józsefa Berényiho (SMK), Ivana Uhliarika (KDH) a Józsefa Nagya (Most-Híd) prevyšuje počet hlasov pre Tibora Mikuša s podporou Smeru. Za Berényiho sa však postavil len Most, slovenská pravica mu pomôcť nechce.
Prekvapenie podľa scenára z rokov 2001 a 2005 zrejme nenastane ani v ďalších župách, kde kandidáti pravice pomerne výrazne zaostávajú.
V druhom kole je aj Bauer, ktorý tentoraz za Zdenkom Trebuľom zo Smeru výrazne zaostáva a súčet jeho hlasov a ziskov jeho pravicových protikandidátov je menší než Trebuľova podpora v prvom kole. V podobnej situácii je aj Tomáš Galbavý a väčšina pravice v nitrianskej župe.
Pavol Frešo z SDKÚ má zas v bratislavskej župe výrazný náskok pred Monikou Flašíkovou Beňovou zo Smeru.
Sila Smeru rozhoduje
Analytik agentúry Focus Martin Slosiarik hovorí, že faktor „sily Smeru“ je neporovnateľne dôležitejší ako v rokoch 2001 a 2005, keď časť voličov z tejto strany spektra ešte na seba viazalo HZDS.
Vo všetkých župách okrem bratislavskej teraz skončil na prvom mieste kandidát s podporou strany Roberta Fica.
„Mám pocit, že skôr sa potvrdia výsledky z prvých kôl,“ hovorí Slosiarik.

Beata
Balogová
