Zasadanie ministrov obrany Spolupráce stredoeurópskych krajín na podporu mieru - CENCOOP sa uskutočnilo 22. júna 2001 v Bratislave. Zúčastnili sa na ňom najvyšší predstavitelia rezortov obrany Slovinska, Maďarska, Rumunska, Slovenska, Rakúska a Švajčiarska. Na snímke zľava ministri obrany Slovinska Anton Grizold, Slovenska Jozef Stank, Rakúska Herbert Scheibner, Rumunska Ioan Mircea Pascu, Maďarska János Szabó a vpravo Švajčiarska Philippe Welti pred zasadaním Bratislava 22. júna (TASR) - Podpísaním Rezolúcie o budúcom rozvoji spolupráce stredoeurópskych krajín na podporu mieru, Rokovacieho poriadku pre Riadiaci výbor a Deklarácie o oblastiach priorít vyvrcholilo dnes v Bratislave 3. zasadanie ministrov obrany Spolupráce stredoeurópskych krajín na podporu mieru - CENCOOP. Zúčastnili sa na ňom minister obrany Rakúska Herbert Schreibner, Slovinska Anton Grizold, Rumunska Mircea Pascu, Maďarska János Szabó, Slovenska Jozef Stank a zástupca generálneho riaditeľa bezpečnostnej a obrannej politiky Švajčiarskej konfederácie Philippe Welti.
Všetky dnes prijaté dokumenty CENCOOP (Central European Nations Cooperations) majú prispieť k stabilite a bezpečnosti nielen v stredoeurópskom regióne, ale vytvárajú aj nosný systém vzťahov zúčastnených krajín k celoeurópskej bezpečnosti. Podľa hostiteľa ministra Stanka ide najmä o efektívne spolupodieľanie sa na riešení problémov v rámci mierových a humanitných operácií v krízových oblastiach sveta. V tomto smere majú prispieť najmä projektmi vojenských pozorovateľov a vojenskej polície.
Stank spomenul aj doterajšiu spoluprácu medzi členskými krajinami CENCOOP vo vojenskej oblasti, ktorej dnes položili kvalitatívne nový základ. Ide napríklad o nedávne nahradenie rakúskej a slovinskej jednotky v rámci mierovej operácie UNFICYP na Cypre slovenským práporom. Podobne čata Armády SR (A SR) úspešne pôsobí v rámci rakúskeho práporu misie KFOR.
Šéf obrany Rakúska H. Schreibner zdôraznil, že CENCOOP je zoskupením štátov na rôznych politicko-hospodársko-vojenských úrovniach. Od neutrálneho Švajčiarska cez Rakúsko, ktoré je v EÚ, a Maďarsko ako člena NATO, až po kandidátske krajiny Slovensko, Slovinsko a Rumunsko. "Kvalita každého člena je dôležitá, avšak najdôležitejší je spoločný záujem o vytváranie novej európskej bezpečnostnej architektúry," dodal.
Minister obrany Maďarska J. Szabó poznamenal, že táto stredoeurópska iniciatíva nemá ambície suplovať, súťažiť alebo nahradiť iné existujúce bezpečnostné inštitúcie, ale naopak spolupracovať s nimi a podieľať sa na prehlbovaní spolupráce pri zaistení bezpečnosti a stability v Európe i mimo nej.
Všetci účastníci 3. zasadania ministrov obrany sa zhodli, že CENCOOP je otvorenou organizáciou aj pre ďalšie štáty. Rokuje sa napríklad s Ukrajinou a Chorvátskom, avšak pôjde o dlhodobý proces, na konci ktorého môže byť súhlas Riadiaceho výboru CENCOOP na jeho rozšírenie.
Autor: TASR / Foto: Pavel Neubauer

Beata
Balogová
