Na petícii je súhlas s kandidatúrou na prezidenta. Bývalý minister vraví, že podpisy zbierajú, len aby stihli termín.Milan Kňažko kandidovať bude. Zber podpisov berme ako alternatívny spôsob oznámenia, píše Peter Schutz
BRATISLAVA. SDKÚ a Nova ešte stále neoznámili, koho podporia v prezidentských voľbách na budúcu jar.
Po zverejnení informácie, že Milan Kňažko (68) rozbieha podpisovú akciu, majú pravdepodobne pri rozhodovaní o jedného zaujímavého kandidáta navyše.
Bývalý minister kultúry a jedna z najznámejších tvárí novembra 1989 Milan Kňažko začal v pondelok zbierať 15-tisíc podpisov potrebných na kandidatúru.
Petíciu so žiadosťou o podporu dostalo do e-mailových schránok niekoľko desiatok ľudí.
Petičný hárok je jednoznačný: „Ja Milan Kňažko týmto vyhlasujem, že spĺňam podmienky na zvolenie za prezidenta a zároveň súhlasím so svojou kandidatúrou za prezidenta.“
Súčasťou petície je Kňažkova domáca adresa, na ktorú majú ľudia podpisy posielať.
Ešte zvažuje
Kto kandiduje
Pavol Hrušovský (KDH, Most-Híd)
Peter Osuský (SaS)
občianski kandidáti:
Radoslav Procházka
Andrej Kiska
Ján Čarnogurský
Milan Melník
Ľubica Blašková
Jozef Behýl
Leonid Chovanec
Herec je však vo vyjadreniach opatrnejší a hovorí, že sa stále nerozhodol.
Petíciu vysvetlil tým, že sa v prípade jeho rozhodnutia ísť do prezidentskej voľby môžu dostať do časovej tiesne, a tak dobrovoľníci začali zbierať podpisy „pre istotu“.
Kňažko sľubuje, že sa rozhodne v priebehu „veľmi málo týždňov“.
Jeden lákavý termín na oznámenie už zmeškal, očakávalo sa, že to spraví počas uplynulého víkendu v súvislosti s výročím 17. novembra. Petícia začala chodiť do e-mailov o deň neskôr.
Od čoho závisí, či sa rozhodne, že do volieb pôjde, alebo nie, vraj povie, až keď sa rozhodne.
Na petícii je ako kontaktná osoba uvedený Martin Urmanič – bývalý šéf mládežníckej organizácie SDK.
Aj on hovorí, že sa Kňažko ešte nerozhodol a vyhlásenie, že súhlasí s kandidatúrou, je na hárku preto, že to vyžaduje zákon.
Petíciu podľa neho rozoslali niekoľkým desiatkam ľudí na celom Slovensku z Kňažkovho bližšieho aj vzdialenejšieho okolia.
Martin Slosiarik s agentúry Focus si myslí, že bývalý minister nie je bez šance. Ako vo voľbách môže dopadnúť, je však ťažké odhadovať.
„Milan Kňažko má svojich sympatizantov aj obdivovateľov, pravdepodobne skôr spomedzi ľudí, ktorí naživo zažili revolúciu.“
Hovorí, že v jeho prípade je uveriteľnejšie, že má byť občianskym kandidátom, než v prípade bývalého šéfa KDH Jána Čarnogurského.
„Pripravenosť podporiť kandidáta, ktorý je z prostredia mimo politiky, tu určite existuje,“ vraví sociológ.
SDKÚ váha
Kňažko má podľa informácií SME podporu v časti SDKÚ. Strana Pavla Freša sa nestotožnila s kandidatúrou Pavla Hrušovského z KDH, ktorého už podporil Most-Híd.
V SDKÚ sú však aj hlasy, ktoré by uprednostnili skôr Radoslava Procházku.
Šéf Novy Daniel Lipšic hovorí, že o podpore kandidátov ešte v strane nehovorili. Rozhodnutie predpokladá zrejme až po Novom roku, keďže chcú na túto tému diskutovať nielen vo vedení, ale aj s členmi a sympatizantmi.
Milan Kňažko sa momentálne v politike nepohybuje a po tom, ako odišiel od SDKÚ, sa už do nej aktívnejšie nezapájal.
Herectvo aj politika
Milan Kňažko patril od začiatku 70. rokov minulého storočia k najobsadzovanejším hercom v televízii aj vo filme.
V roku 1989 vrátil titul Zaslúžilý umelec pre nesúhlas s politikou KSČ a podpísal výzvu Niekoľko viet, ktorá požadovala občianske slobody v komunistickom Československu.
V novembri 1989 sa stal tvárou nežnej revolúcie, zakladal Verejnosť proti násiliu a začal sa venovať politike.
Spolu s Vladimírom Mečiarom založil aj Hnutie za demokratické Slovensko, neskôr od Mečiara odišiel a patril k významnejším opozičným politikom.
Od roku 1998 do roku 2002 bol ministrom kultúry.
Z politiky sa po roku 2002 stiahol, bol riaditeľom vtedy sa rozbiehajúcej televízie Joj, vrátil sa k divadlu.

Beata
Balogová
