SDKÚ-Smer-HZDS-ANO-P SNS. To nie je vtip, to je primátorská koalícia v Rožňave. HZDS-KSS-ANO sa myslí tiež vážne a ide o kompozíciu z Humenného. KDH-SDĽ-DÚ-Zelení-HZD-ANO je pre zmenu útvar, ktorý vymysleli v Michalovciach. Najfamóznejší je makroreťazec ANO-DS-HZDS-KDH-ROI-SDKU-SDĽ-SMER-SNS. Ten sa podarilo vykreovať miestnym „politikom“ v Tornali.
To všetko a mnoho ďalšieho naozaj nie sú vtipy. To len na Slovensku idú komunálne voľby a uzavierali sa kandidačné listiny.
Dobrý vtip vyzerá inak. Trebárs tak, že „lokálne voľby sú o priblížení moci k občanovi, ktorý si volí dôveryhodné osobnosti na základe ich poznania“. Toto (a podobne) sme počúvali presne pred rokom v súvislosti s reformou verejnej správy a regionálnymi voľbami. Teraz slogan až tak silno nezvučí, jeho ironická pointa však znie ešte nástojčivejšie.
Pretože: najneuveriteľnejšie zoskupenia spomínaného typu, ktoré naprieč Slovenskom povznikali, nemajú nič spoločné s normálnou politikou. Ide o zlátaniny záujmov a klanov, ktorých stmeľujúcou látkou nie sú spoločné, resp. podobné predstavy o budúcnosti obce, ale staré socialistické bratstvá a nové kapitalistické kšefty. Základným motívom, podľa ktorého sa komunálne koalície od volieb k voľbám tvoria, je rozparcelovanie sfér vplyvu a dobytie čo najvyššieho počtu mocenských stanovíšť, z ktorých sa dajú riadiť mestské a obecné podniky a vyberať poplatky a úplatky.
Keby okresné filiálky politických strán sledovali iné priority, koaličné anomálie, s ktorými máme tú česť, by vzniknúť jednoducho nemohli. Samozrejme, že komunálne témy sú odlišné, než vo veľkej politike. Je však poprením samotného zmyslu politiky, ak sa „dole“ hromadne spájajú strany, ktoré sú inak programovo a ideologicky v nezmieriteľnej opozícii. Ak je niekto SDKÚ (P SNS, ANO, atď.) v Bratislave, tak musí byť SDKÚ (a pod.) aj v Tornali či kdekoľvek. Komunálne voľby sú isteže „o inom ako parlamentné“, ako hovorí klasik Fico. Nemôžu však byť „o inom“ natoľko, aby sa strany donaha vyzliekali z princípov a hodnôt, na ktorých sú postavené, a párovali sa doslova každý s každým.
Ak sa toto na Slovensku bežne deje, je to preto, lebo stranícky systém je chorý. Komunálne voľby nebudú o priblížení demokracie, ale o jej ďalšom vzďaľovaní.

Beata
Balogová
