BRATISLAVA - Robert Fico a jeho strana Smer začne so štandardnou opozičnou politikou. „Naším protivníkom je vláda z rokov 1998 až 2002,“ povedal Fico. Nová vláda má podľa neho stále nesplatené účty. Sú nimi klientelizmus, korupcia či kurzová strata pri predaji SPP.
Smer ostro kritizoval úvahy vládnych strán o doprivatizovaní strategických podnikov. „Tento štát nebude mať absolútne nič, budeme úplne v rukách zahraničných monopolov,“ obáva sa Fico.
Tvrdí, že v dôsledku takejto privatizácie bude vláda pod vplyvom klientelizmu, korupcie a vydierania. Dzurindovej vláde sa podľa Smeru podaril „vylepšený podvod s platmi.“ Kým pred štyrmi rokmi Dzurinda sľuboval dvojnásobné zvýšenie platov, pred týmito voľbami vláda zvyšovanie platov potvrdila zákonom. „Hneď po voľbách chcú tieto zákony zmeniť a vziať ľuďom to, čo im už vlastne dali,“ tvrdí Fico, ktorý síce pripustil, že aj jeho strana by vo vláde prišla s reštrikčnými opatreniami, ale „my by sme takto nepodvádzali“.
Návrh koalície na zrušenie Fondu náhradného výživného kritizoval člen predsedníctva Robert Kaliňák. Označil to za „pravicový cynizmus.“
Smer je pripravený zotrvať roky v opozícii. „Nechceme destabilizovať Slovensko predčasnými voľbami,“ vyhlásil Fico. Výsledok Smeru vo voľbách nepovažuje za neúspech a neuvažuje ani o vzdaní sa predsedníckeho kresla či mimoriadnom sneme strany.
Smer chce presadiť novelu volebného zákona tak, aby aspoň polovica poslancov bola volená väčšinovým systémom. Na 7 percent by chcel posunúť hranicu na vstup do parlamentu. Smer tento návrh predloží aj napriek obavám, že „žiadny opozičný návrh neprejde“.
Fico zároveň vylúčil podporu návrhu ústavného zákona o zrušení Mečiarových amnestií, ktorý mieni do parlamentu opäť predložiť KDH.
(rp)