Chronológia domácich udalostí od 12. do 18. októbra

BRATISLAVA 19. októbra (SITA) - 12. októbra Monacký princ Albert spolu s prezidentom Rudolfom Schusterom otvorili v hlavnom meste Monackého kniežatstva 14. ročník Medzinárodného veľtrhu. Slovensko bolo čestným hosťom podujatia, ktoré patrí medzi

najväčšie komerčné aktivity roka v Monaku. Dôkazom rozvíjajúcich sa vzťahov medzi SR a Monackým kniežatstvom je aj vznik Prvej slovensko-monackej spoločnosti, ktorá by sa mala špecializovať na vývoz slovenskej minerálnej vody do zahraničia.
Členovia Republikového predstavenstva (RP) HZDS v Prešove rozhodli, že riadny snem hnutia sa bude konať v júni 2003 a budú mu predchádzať okresné a krajské snemy. Na júnovom sneme by sa mali upraviť stanovy hnutia, ktoré niektoré krajské organizácie považujú za nedemokratické. Na programe snemu bude tiež voľba nových funkcionárov hnutia. Tento kompromis sa podarilo dosiahnuť medzi Vladimírom Mečiarom a krajskými predstavenstvami, ktoré žiadali mimoriadny snem.
Bez personálnych zmien vo vedení SNS na postoch podpredsedov sa skončilo miestami búrlivé riadne zasadnutie Ústrednej rady (ÚR) SNS v Kraľovanoch. Dôležitým záverom ÚR je zvolanie riadneho snemu SNS na 18. januára.
Krátko po polnoci v bratislavskej pivárni Kelt postrelili dvoch anglických fanúšikov, ktorí prišli na futbalový zápas Slovensko - Anglicko. Vedúci pivárne o 24:00 vyhlásil záverečnú, ale asi 60 hostí posilnených alkoholom odmietlo poslúchnuť, vedúci namiesto toho, aby sa obrátil na políciu, privolal súkromnú bezpečnostnú službu. Po streľbe pred pivárňou utrpel 31-ročný Philip čistý priestrel pravým stehnom. Druhý, 30-ročný Gereth mal strelné poranenie krku a je už po operácii. Polícia zadržala jedného z príslušníkov SBS, ďalších strelcov zisťuje. V pivárni Kelt našli policajti 16 nábojníc.

13. októbra
Žiadny občan SR by nemal byť medzi 182 mŕtvymi, ktorí zahynuli pri výbuchu v preplnenom nočnom klube v meste Kuta v známom indonézskom turistickom stredisku ostrova Bali. Väčšinu obetí si vyžiadal výbuch nálože v aute zaparkovanom pred nočným klubom na pláži, ďalší výbuch zničil jednu reštauráciu. Nálože vybuchli takmer súčasne v sobotu okolo 23:30 miestneho času. Medzi mŕtvymi sú predovšetkým cudzinci. Dve tretiny z nich pochádzali najmä z Austrálie, Veľkej Británie, Francúzska, Nemecka, Nového Zélandu a Švédska.
V Bratislave v reštaurácii Le Monde na Ventúrskej ulici vyčíňali niekoľkí alkoholom posilnení anglickí futbaloví fanúšikovia. Rozbili niekoľko pohárov a stoličiek, jeden z nich chcel dokonca biť prevádzkara. Privolaní policajti sa snažili incidentu zabrániť, no podgurážený Angličan jedného policajta napadol. Dvadsaťpäťročný podpráporčík skončil s monoklom na oku, škrabancami a má pomliaždenú ruku. Policajti zadržali troch útočníkov vo veku 30, 38 a 46 rokov. Na policajnom oddelení skončili aj ďalší piati fanúšikovia, ktorí sa podieľali na výtržnostiach.
Víťazom X. ročníka Medzinárodného festivalu horských filmov (MFHF) v Poprade a držiteľom Grand Prix sa stal film OMO – cesta do praveku, režiséra Pavla Barabáša. Námet filmu je takmer obyčajný – splav rieky, ale Pavol Barabáš dokázal z toho urobiť umenie, povedal v Poprade člen festivalovej poroty Pierre Simoni. Film OMO – cesta do praveku, je neobvyklou expedíciou objavovania pozdĺž africkej rieky Omo, pri koreňoch ľudstva, vyrozprávaná s precíznosťou, premyslenými zábermi a veľmi profesionálnym strihom a zvukom.
Filmom desaťročia Medzinárodného festivalu horských filmov v Poprade sa stal víťaz I. ročníka festivalu, austrálsky režisér Michael Dillon s filmom Od hladiny morskej k vrcholu Everestu. Cenu desaťročia udelili desiati riaditelia festivalov združených v Medzinárodnej aliancii horského filmu, ktorí sa zúčastnili na rokovaní aliancie v Poprade pri príležitosti jubilejného X. ročníka festivalu.
Grand Prix XVII. ročníka Medzinárodného festivalu potápačských filmov vo Vysokých Tatrách získal Leandro Blanco zo Španielska za film Ocean Chronicles. Porota ocenila toto dielo za mimoriadne emotívne a výtvarne prepracované, prinášajúce aktuálne myšlienky nielen o podvodnom svete. Cenu generálneho riaditeľa Slovenskej agentúry životného prostredia získal český režisér Hugo Habrman za film Mokrý ráj, ktorý podľa poroty najvýstižnejšie vyjadril ekologickú problematiku.

14. októbra
Aktivity viac ako ročnej existencie regionálneho partnerstva, ako aj potreba pokračovania spolupráce v oblasti vnútorných vecí, bezpečnosti a ochrany hraníc boli témy tretej regionálnej konferencie v slovinskej Portoroži, kde sa stretli ministri zahraničných vecí účastníckych štátov. K agende stretnutia zástupcov Českej republiky, Maďarska, Poľska, Slovenska, Slovinska a Rakúska patrila aj spolupráca v kontexte rozšírenia EÚ. Slovensko na podujatí zastupoval šéf slovenskej diplomacie Eduard Kukan.
Sklamanie nad brzdením procesu zjednocovania národných síl pred komunálnymi voľbami vyjadril šéf Pravej slovenskej národnej strany (PSNS) Ján Slota. Dôvodom je podľa neho zotrvanie predsedníčky SNS Anny Malíkovej vo funkcii na základe výsledkov Ústrednej rady (ÚR) SNS. "Predsedníčka SNS má ďaleko od toho, aby sa sama od seba vzdala, jej je totiž absolútne cudzia akákoľvek sebakritika, keďže hľadá chyby vždy u tých druhých," zdôraznil Slota.
Prejavy rasizmu slovenských fanúšikov proti anglickým hráčom čiernej pleti počas futbalového stretnutia Slovensko-Anglicko, o ktoré sa zaujímali najmä anglickí novinári, odsúdila aj iniciatíva Ľudia proti rasizmu (ĽPR). Ako uviedol koordinátor iniciatívy Ladislav Ďurkovič, prejavy rasizmu u fanúšikov sú už štandardnou súčasťou ich povzbudzovania. Väčšinou je futbal iba zámienka, hlavná je účasť na neonacistickom hnutí, na útokoch a vandalizme. Podľa Ďurkoviča bolo vlastne šťastím, že nedošlo k žiadnym útokom. Prácu polície zhodnotil Ďurkovič pozitívne.
V SBS Vesuv K. T. Security s.r.o, ktorej pracovníci postrelili pred Mc´Donaldom a pivárňou Kelt v Bratislave dvoch Angličanov, sa vykonáva štátny dozor. Najskôr sa musí jednoznačne zistiť či SBS porušila zákon. Ak áno, hrozí im podľa zákona finančná pokuta až odňatie licencie. Ako povedal hovorca justičnej polície Stanislav Ryban, začalo sa trestné stíhanie neznámeho páchateľa pre pokus ťažkého ublíženia na zdraví. Zatiaľ sa nevie, kto strieľal. Všetko ukáže až balistická expertíza zaistených zbraní a balistických stôp. Strelcom v prípade dokázania viny hrozí 2 až 8 rokov väzenia.
Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) uhradí výdavky spojené s operáciou a hospitalizáciou anglického fanúšika, ktorého postrelili v bratislavskej pivárni Kelt. Slovenská republika má s niektorými štátmi ako napríklad Veľká Británia, Írsko a Maďarsko uzatvorenú zmluvu o poskytovaní a úhrade neodkladnej a akútnej starostlivosti. V prípade anglického fanúšika išlo naozaj o akútny stav, ktorý ohrozoval jeho život, preto je VšZP povinná podľa zmluvy zaplatiť náklady Ružinovskej nemocnici, v ktorej bol ošetrený a hospitalizovaný.
Vážna nehoda sa stala na trati medzi Vrútkami a Priekopou (časť Martin), kde z doposiaľ nezistených príčin vybuchol železničný vagón naplnený 30 000 litrami propán-butánu. Škody by nemali presiahnuť 2,5 milióna korún. Pri explózií zhorelo nákladné auto, obhorel vozeň a zničené bolo aj okolie. Zranil sa 24-ročný vodič cisternového auta, ktorý zo železničnej cisterny prečerpával propán-bután. Popálený mladík je mimo ohrozenia života, liečenie popálenín si však vyžiada niekoľko mesiacov.

15. októbra
Prezident republiky Rudolf Schuster vymenoval Mikuláša Dzurindu za predsedu novej vlády. M. Dzurinda, ako odchádzajúci premiér, predtým podal demisiu do rúk prezidenta.
Bez problémov sa skončilo prvé rokovanie novej Národnej rady (NR) SR. Poslanci zvolili vedenie parlamentu. Predsedom sa stal P. Hrušovský. Za podpredsedov boli zvolení Béla Bugár (SMK), Zuzana Martináková (SDKÚ), Pavol Rusko (ANO) a Viliam Veteška (HZDS). Poslanci podľa vopred dohodnutého kľúča zvolili predsedov 17 parlamentných výborov a ich členov. Zástupcovia koalície budú na čele deviatich výborov, opozícia obsadila osem predsedníckych stoličiek.
Trestné oznámenie za násilné zabratie priestorov Matice slovenskej (MS) v Martine zástupcami Slovenskej národnej knižnice (SNK) podali predstavitelia MS na Generálnu prokuratúru SR. Matičiari sa zároveň obrátili aj na prezidenta Rudolfa Schustera ako garanta dohody medzi Ministerstvom kultúry (MK) SR a MS o využívaní priestorov v budove na Hostihore, ktorá po platnosti knižničného zákona od 1. júla 2000 prešla pod správu SNK. Podľa predsedu MS Jozefa Markuša je výmena zámky v budove kriminálny čin. Podľa neho aj knižničný zákon napriek svojej nedokonalosti hovorí o tom, že priestory v budove využívané Maticou zostávajú pracoviskami Matice.
Generálny prokurátor SR Milan Hanzel podal mimoriadny opravný prostriedok, teda sťažnosť pre porušenie zákona v kauze zavlečenia Michala Kováča ml. do Rakúska. Ak by sa Najvyšší súd SR stotožnil s dôvodmi generálneho prokurátora, znamenalo by to obnovenie trestného stíhania Ivana Lexu a spol. Stíhanie je v súčasnosti na základe rozhodnutia Krajského súdu v Bratislave zastavené. Hanzel sťažnosť zdôvodňuje tým, že súd zastavil stíhanie preto, lebo vec bola už rozhodnutá, keď trestné oznámenie odložil vyšetrovateľ počas vlády Vladimíra Mečiara. V doterajšej praxi sa však podľa Hanzela takéto rozhodnutie nepovažovalo za prekážku v trestnom konaní. Druhým dôvodom sťažnosti je výklad Ústavného súdu SR. Podľa Hanzela platí len prvá amnestia V. Mečiara z marca 1998, ktorá sa na zavlečenie nevzťahuje.
Majiteľom podielu Pavla Ruska v televízii Markíza sa stal František Vizváry. Podľa Ruska už neexistuje žiadny právny dôvod, aby niekto v súvislosti s jeho pôsobením na politickej scéne a vlastníctvom televízie Markíza hovoril o konflikte záujmov. Vizváry pracoval takmer desať rokov v redakcii spravodajstva STV. Neskôr bol vedúcim odborným referentom ministerstva zahraničných vecí a poradcom ministra a pôsobil ako prvý tajomník Veľvyslanectva SR vo Viedni. V súčasnosti je spolumajiteľom niekoľkých firiem a honorárnym konzulom Portugalska v SR.
V medzinárodne koordinovanej akcii, ktorá mala rozbiť organizovanú sieť prevádzačov, sa kriminalistom zo štyroch krajín podarilo zatknúť vyše 20 organizátorov prevádzačstva. Akcia sa realizovala z nedele na pondelok. Slovenskej národnej jednotke boja proti nelegálnej migrácii sa podarilo zaistiť dvoch hlavných organizátorov siete - občana Indie a Egypta. Jeden bol zatknutý v Bratislave a druhý v Púchove. V Rakúsku zatkli 16 osôb, v Nemecku štyri a v Maďarsku jednu osobu.

16. októbra
Skvalitniť činnosť NR SR ako aj vzťahy medzi ústavnými činiteľmi je cieľom nového vedenia parlamentu. Po prijatí u prezidenta Rudolfa Schustera to uviedol predseda NR SR Pavol Hrušovský, ktorý sa spolu s novými podpredsedami Zuzanou Martinákovou, Bélom Bugárom, Pavlom Ruskom a Viliamom Veteškom stretol s hlavou štátu. Hrušovský by sa chcel vyvarovať chýb uplynulého volebného obdobia, keď prezident vracal poslancom mnoho zákonov na opätovné prerokovanie.
Novú vládu vymenoval prezident Schuster. Vo svojom prejave ocenil prístup koaličných strán k zostaveniu vlády. Schuster tiež vyzdvihol politickú kultúru, ktorá zavládla na ustanovujúcej schôdzi NR SR. Minister zahraničných vecí Eduard Kukan za ministrov ubezpečil prezidenta, že využijú všetky svoje skúsenosti, aby sa Slovensko posunulo dopredu. Chceme doviesť Slovensko do zjednotenej európskej rodiny, povedal Kukan.
Okrem premiéra Dzurindu SDKÚ v novej vláde zastupujú piati ministri. Staronovým ministrom zahraničných vecí je Eduard Kukan, ministrom obrany Ivan Šimko, ministrom financií Ivan Mikloš, ministrom dopravy, pôšt a telekomunikácií Pavol Prokopovič a ministrom práce, sociálnych vecí a rodiny predseda DS Ľudovít Kaník. SMK má vo vláde štyroch nominantov. Pál Csáky aj naďalej zastáva post podpredsedu vlády, ministrom životného prostredia zostal László Miklós. Ministrom pôdohospodárstva je Zsolt Simon a ministrom výstavby a regionálneho rozvoja László Gyurovszky. KDH zastupuje vo vláde ako šéf rezortu spravodlivosti najmladší minister v histórii SR Daniel Lipšic. Ministrom vnútra je Vladimír Palko a ministrom školstva sa stal bývalý štátny tajomník tohto rezortu Martin Fronc (obaja KDH). Za ANO je ministrom hospodárstva Robert Nemcsics, ministrom kultúry Rudolf Chmel a ministrom zdravotníctva Rudolf Zajac.
Štátny rozpočet na rok 2003 bol hlavnou témou prvého rokovania novej vlády. Ministri sa tiež zaoberali plánom legislatívnych úloh vlády na najbližšie obdobie. Do stredy budúceho týždňa majú členovia kabinetu premiérovi odovzdať podklady k Programovému vyhláseniu vlády za jednotlivé rezorty. Na úvodnom rokovaní kabinetu sa zúčastnil aj prezident SR Rudolf Schuster.
Ďakovnou omšou v bratislavskom Dóme svätého Martina sa slovenská katolícka cirkev pripojila k celosvetovým oslavám 24. výročia zvolenia Jána Pavla II. za pápeža. Bohoslužbe predsedal kardinál Ján Chryzostom Korec spolu s apoštolským nunciom Henrykom Józefom Nowackým, oboma arcibiskupmi, ďalšími 12 slovenskými biskupmi a 60 kňazmi. Na omši sa zúčastnil aj prezident Rudolf Schuster, predseda Národnej rady SR Pavol Hrušovský, zástupcovia nekatolíckych cirkví a predstavitelia diplomatických misií.
Reakcia holandskej vládnej liberálnej strany, ktorá vystúpila proti rozšíreniu európskej pätnástky o Slovensko, Poľsko a Lotyšsko nemilo prekvapila Alianciu nového občana (ANO). Ako uviedol Pavol Rusko, aliancia sa už listom obrátila na predsedu Ľudovej strany za slobodu a demokraciu (VVD) v Holandsku. Rusko považuje postoj VVD za "nie celkom férový", keďže od holandských partnerov v minulosti vôbec nezazneli výhrady, a to ani počas rokovaní o prístupových kapitolách. "Je to nešťastné vytĺkanie politického kapitálu na domácej scéne na úkor integračných snáh celej Európy", vyhlásil. ANO je od apríla 2002 členom európskej liberálnej rodiny, ktorej súčasťou je aj holandská VVD.
Postoj holandských vládnych strán na rozšírenie EÚ zástupcu predsedu SMK Arpáda Duku-Zólyomiho prekvapil. Európska ľudová strana (EPP), ktorej asociovaným členom je SMK a holandskí kresťanskí demokrati majú v nej riadne členstvo, v minulosti vždy pozitívne pristupovala k rozšíreniu európskej pätnástky o všetkých desať kandidátov. Ak holandskí partneri nezmenia svoj názor a pridajú sa k nim aj ďalší členovia EPP, SMK bude žiadať vysvetlenie, čo spôsobilo zmenu v ich postoji. "Urobíme všetko, čo je v našich silách. Veríme, že k rozšíreniu nakoniec dôjde", konštatoval Duka-Zólyomi.
V súvislosti s nedávnymi bombovými útokmi na turistické strediská na ostrove Bali a vzhľadom na celkovú bezpečnostnú situáciu v krajine MZV SR neodporúča občanom SR cestovať do Indonézskej republiky.
Nepreukázala sa žiadna kauzálna súvislosť medzi očkovaním proti chrípke a neurologickou chorobou, ktorá spôsobuje ochrnutie. Ak by sa aj vyskytol prípad, kde by sa nejaká súvislosť potvrdila, riziko je také malé, že rozhodne nie je dôvod na obavy z očkovania, povedal hlavný odborník pre klinickú imunológiu a alergológiu Peter Pružinec. Reagoval tak na vyhlásenie primára Juraja Štofka, ktorý je presvedčený, že pri očkovaní existuje riziko ochrnutia. Pružinec nesúhlasí so Štofkovým názorom a pokladá ho za kontraproduktívny. Nik nemôže vedieť, či pri chrípke nevzniknú komplikácie, ktoré by mohli viesť k úmrtiu. Očkovanie je najúčinnejšou prevenciou. Preto je veľmi sklamaný Štofkovými tvrdeniami, ktoré zničili šesťročnú osvetu vo verejnosti, o ktorú sa imunológovia a epidemiológovia snažia.

17. októbra
Prezident republiky Rudolf Schuster sa v hlavnom meste Libanonu Bejrúte zúčastnil na summite Medzinárodnej organizácie Frankofónie.
Exminister obrany Jozef Stank prijal ponuku prezidenta Schustera a stane sa vedúcim Kancelárie prezidenta (KP) SR. Reálne by mal do funkcie nastúpiť od začiatku novembra. Príchodom Stanka čaká kanceláriu niekoľko organizačných aj personálnych zmien. Ako povedal, pri rozhodovaní mu prezident dal voľnú ruku, ich vzťah je založený na obojstrannej dôvere. Stank chce z KP SR vybudovať váženú a prestížnu inštitúciu.
Minister vnútra Vladimír Palko navrhne na najbližšom rokovaní vlády zrušiť nákup nových vozidiel pre ústavných činiteľov. Nové autá mali stáť 100 miliónov korún, minister nepovažuje kúpu áut v tejto chvíli za nevyhnutnú. Je presvedčený, že finančné prostriedky sa dajú využiť lepšie.
Viac ako polovica obyvateľov Slovenska súhlasí so vstupom SR do NATO. Vyplýva to z výskumu verejnej mienky, ktorý uskutočnila agentúra FOCUS v dňoch 2. - 9. októbra medzi 1 089 respondentmi vo veku 18 a viac rokov.
Cestovať do Nepálu neodporúča občanom SR vzhľadom k vnútropolitickej situácii a zvýšeným bezpečnostným rizikám ministerstvo zahraničných vecí. Momentálny vnútropolitický vývoj v Nepále, ako aj predpokladané aktivity maoistických skupín, organizovanie demonštrácií odporcov kráľa a jeho zástupcov môžu viesť k ohrozeniu bezpečnosti turistov.
Obžalovaný Alojz K. alias Lojzo Čistič, ktorý je podozrivý z vraždy člena žilinského podsvetia Milana Holáňa, sa v auguste 1997 zdržiaval v moteli Hybe (okres Liptovský Mikuláš). Znamená to, že v čase streľby na Holáňa v Kysuckom Novom Meste bol na Slovensku. Na hlavnom pojednávaní v prešovskej väznici, v ktorej sa koná vypočúvanie svedkov, tak zhodne vypovedal personál tohto zariadenia a jeho majiteľ Peter M. Štyria svedkovia spoznali medzi obžalovanými Alojza K. Pri policajnej razii z 18. na 19. augusta 1997 v hotelových garážach boli autá, o ktorých nevedel povedať nič ani majiteľ areálu. Podľa tvrdenia svedka v tom čase nebol hotel v prevádzke.
Ak Krajský súd v Bratislave rozhodne vo veci mostu Košická v Bratislave v prospech konzorcia Alpine, spoločnosť Metro, a.s., Bratislava bude toto rozhodnutie rešpektovať. "Proti rozhodnutiu tohto druhostupňového súdu nie je možné podať odvolanie, ale mimoriadny opravný prostriedok a obrátiť sa na Najvyšší súd SR," uviedol v rozhovore generálny riaditeľ Metra Vladimír Kovalčík. Podľa Kovalčíka Alpine by týmto rozhodnutím dosiahol, že most sa nebude stavať v blízkej budúcnosti. "Bude sa musieť vypísať nová súťaž a získať peniaze na stavbu mostu," vysvetlil generálny riaditeľ.

18. októbra
Prezident sa stretol v hlavnom meste Libanonu Bejrúte s libanonským prezidentom Emile Lahoudom, ako aj hlavným reprezentantom Frankofónie a bývalým generálnym tajomníkom OSN Butrusom Butrusom Ghálím.
Benešove dekréty nepredstavujú z pohľadu európskej legislatívy žiadnu prekážku pre vstup Českej republiky do Európskej únie. To je záver analýzy dekrétov, ktorú vypracovali právni experti Európskej komisie v spolupráci s českými právnikmi. Text správy, ktorú zverejnila Európska komisia sa o Slovensku vôbec nezmieňuje. Od myšlienky pripraviť podobnú správu o SR sa v komisii už dávno upustilo. Zdá sa, že Bruselu stačilo vyhlásenie NR SR zo začiatku 90. rokov a vysvetlenie, ktoré Európskemu parlamentu a komisii poskytol v marci premiér Mikuláš Dzurinda. Ak teda Benešove dekréty nepredstavujú prekážku pre vstup Česka do únie, o to viac to podľa pozorovateľov platí v prípade Slovenska.
Takmer tri štvrtiny Slovákov súhlasia so vstupom Slovenskej republiky do Európskej únie (EÚ). Úplne súhlasí 36,4 percenta obyvateľov a skôr súhlas ako nesúhlas vyjadrilo 37,3 percenta občanov. Opačný názor zastáva približne pätina opýtaných, pričom jednoznačne odmietavý postoj k nášmu vstupu zastáva 7,3 percenta a skôr nesúhlas ako súhlas vyjadrilo 12,9 percenta opýtaných. Vyplýva to z prieskumu verejnej mienky, ktorý od 2. do 8. októbra uskutočnila agentúra Focus na reprezentatívnej vzorke 1 089 respondentov.
Minister vnútra Vladimír Palko prezentoval desať programových priorít pod názvom "Slušní k občanom, tvrdí voči zločinu." Na policajných oddeleniach a okresných riaditeľstvách Policajného zboru (PZ) by mali vzniknúť recepcie, čo by priblížilo políciu k občanom. Palko tiež chce, aby sa policajní funkcionári minimálne raz mesačne stretávali s občanmi. Minister vnútra by chcel okresné úrady zrušiť k 1. januáru 2004, dovtedy však musí urobiť analýzu kompetencií, ktoré OÚ ešte zostali. V bezpečnostnej oblasti treba odstrániť duplicitu v trestnom konaní a zaviesť rýchle trestné stíhanie. Palko chce tiež pokračovať v politike nulovej tolerancie voči policajtom, ktorí porušia zákon, respektíve ich prichytia opitých za volantom. Jedným z hlavných cieľov ministra je scivilnenie ministerstva vnútra.
V Martine sa začala jubilejná 80. Scénická žatva. Na troch scénach sa bude striedať 13 najúspešnejších amatérskych divadelných kolektívov a piati jednotlivci, ktorí budú počas najstaršieho divadelného festivalu v Európe súťažiť o Cenu za tvorivý čin roka. Popri súťažnej časti sa divákom predstavia i ďalšie ochotnícke súbory zo Slovenska, ako aj profesionáli z martinského Divadla SNP a prídu aj tri zahraničné súbory. Z Nemecka zavíta na stredné Slovensko Divadlo mladých Paderborn, z Česka divadelný súbor Piki Volyně a z juhoslovanskej Kovačice pricestuje Divadlo VHV. Spolu privítajú organizátori na divadelných doskách 30 divadelných kolektívov. Festival oživia zábavné programy a vzdelávacie aktivity.
V poradí 29. ročník festivalu s ekologickou tematikou Ekotopfilm sa v Bratislave skončil slávnostným udelením cien. Hlavnú cenu medzinárodného festivalu odborných filmov, TV a videoprogramov Grand Prix Ekotopfilm 2002, ktorú udeľuje vláda, získal nemecký film o klimatických zmenách na našej planéte Zem v skleníku - nekontrolovateľný experiment. Cenu režisérke Anne Hoffmann odovzdal podpredseda vlády Pál Csáky. Na ceremoniáli v bratislavskom Primaciálnom paláci bolo udelených 20 cien, okrem hlavnej Grand Prix ďalších šesť hlavných cien v samostatných sekciách, Cena prezidenta republiky SR, ktorú získal domáci film Slovenské lesy, Cena primátora hlavného mesta Bratislavy a predsedu Bratislavského samosprávneho kraja.

bl;kp

Najčítanejšie na SME Domov


Inzercia - Tlačové správy


 1. Objavte majestátne Tatry kúsok po kúsku
 2. Najvýhodnejšie ročné online predplatné SME.sk len za 29€
 3. Nový supermarket Fresh otvorili na Aničke
 4. Aké sú gastrotrendy pre rok 2018?
 5. Chcete bývať na dobrom mieste? Zakotvite v Adlerovej!
 6. Egejská riviéra: Ktoré letovisko je pre vás najlepšie?
 7. Slovensko má pralesy, púšť aj kameňopád. Už ste ich videli?
 8. Volkswagen T-Roc: Pre nerozhodných
 9. Leto 2018 v Grécku s odletom z Bratislavy
 10. Dlhopisy 7,25 % p.a. majú najvýhodnejšiu nákupnú cenu v roku
 1. Objavte majestátne Tatry kúsok po kúsku
 2. Najvýhodnejšie ročné online predplatné SME.sk len za 29€
 3. Nový supermarket Fresh otvorili na Aničke
 4. Attracting talent – Why Millennials are choosing to join Johnson
 5. Aké sú gastrotrendy pre rok 2018?
 6. Chcete bývať na dobrom mieste? Zakotvite v Adlerovej!
 7. Alarica – new business project in the market of shoes
 8. Ako jazdiť na snehu alebo ľade?
 9. Egejská riviéra: Ktoré letovisko je pre vás najlepšie?
 10. Slovensko má pralesy, púšť aj kameňopád. Už ste ich videli?
 1. Egejská riviéra: Ktoré letovisko je pre vás najlepšie? 8 172
 2. Slovensko má pralesy, púšť aj kameňopád. Už ste ich videli? 7 110
 3. Nový supermarket Fresh otvorili na Aničke 3 352
 4. Volkswagen T-Roc: Pre nerozhodných 3 143
 5. Objavte majestátne Tatry kúsok po kúsku 2 706
 6. Leto 2018 v Grécku s odletom z Bratislavy 2 183
 7. Chcete bývať na dobrom mieste? Zakotvite v Adlerovej! 2 157
 8. Najvýhodnejšie ročné online predplatné SME.sk len za 29€ 1 648
 9. Aké sú gastrotrendy pre rok 2018? 1 621
 10. Kam do tepla v januári? 1 504

Hlavné správy zo Sme.sk

SVET

Severná Kórea už na olympiádu útočila. Môže to zopakovať?

Soul chcel v roku 1988 letnou olympiádou zažiariť. Viedla k tomu krvavá cesta aj ústupky severnému susedovi.

KOMENTÁRE

Urazili ste môjho priateľa, pán premiér

Viem, nemenovali ste ho. Ale označili ste ho jeho náboženským vyznaním.

PLUS

Je z trinástich detí a nikto mu neveril. Dnes láme rekordy

Hovoria o ňom ako o novom Matejovi Tóthovi.

Neprehliadnite tiež

OĽaNO zvažuje mimoriadnu schôdzu k nákupu lietadiel Spartan

Hnutie OĽaNO chce modernizáciu a obstarávanie vojenskej techniky prerokovať na mimoriadnej schôdzi.

Ministerstvo by potrebovalo viac, na boj so suchom pôjde skoro 60 miliónov

Ministerstvo životného prostredia predstavilo kľúčový dokument opatrení.

Polícii zobrali oprávnenia, podľa OĽaNO nemôže riadne chrániť občanov

Poslanci Grendel a Vašečka tlmočili nespokojnosť policajtov s obmedzením právomocí.

SNS navrhuje, aby sa prihlášky do škôlok a škôl mohli podávať elektronicky

Návrh na zmenu prichádza v súvislosti s elektronizáciou verejnej správy.