Zabránili tomu aj bývalí kolegovia sudcu.
BRATISLAVA. Aktérom korupčnej kauzy, do ktorej je podľa polície zapletený aj sudca Najvyššieho súdu Štefan Michálik, sa darí.
Na okresnej prokuratúre v bratislavskom Ružinove aj napriek obvineniu opäť pracuje Michal Barila, ktorý mal podľa polície prevziať úplatok za prepustenie muža obžalovaného z podvodu.
O jeho prepustení rozhodol Barilov dlhoročný kamarát, sudca Michálik.
Aj tohto sudcu policajti podozrievajú z korupcie, vyšetrovať ho však už nemôžu. Jeho stíhanie v utorok nepovolil Ústavný súd.
Ústretový Tichý
Prokurátor Barila v stredu priznal, že sa do práce vrátil vďaka Ladislavovi Tichému, ktorý odvolal jeho postavenie mimo služby v čase, keď nebol generálny prokurátor a on mal jeho právomoci.
„Vec prehodnotil, a keď videl, na akých tenkých nohách obvinenie stojí, tak mi umožnil vrátiť sa do práce,“ povedal Barila. Tvrdí, že s Tichým kamarát nie je. „Poznáme sa iba profesionálne.“
Barila mal podľa stanoviska Krajskej prokuratúry v Bratislave pozastavený výkon funkcie od 1. júla 2011 do 30. novembra minulého roka.
Zákon umožňoval ponechať ho mimo služby až do právoplatného skončenia trestného konania. Prečo mu Tichý vyhovel a ešte predtým mu dovolil nastúpiť do práce, sa v stredu zistiť nepodarilo.
Roky sa Tichý pozná aj s Michálikom a postup niekdajšieho zastupujúceho šéfa prokuratúry sudcovi nemohol prekážať. Tichý niekoľko mesiacov váhal, či Ústavný súd požiada o jeho stíhanie. Obrátil sa naň až nový šéf prokuratúry Jaromír Čižnár.
„Som šťastný, že Ústavný súd zamietol stíhanie Michálika. Prípad je vykonštruovaný. V živote som nezobral úplatok. Moje obvinenie je nezákonné,“ vraví Barila.
Polícia trvá na svojom. Hovorkyňa policajného prezídia Andrea Dobiášová reagovala, že prípad v júni uzavreli návrhom na podanie obžaloby.
Či žiadali obžalovať aj Barilu, neprezradila. Odkázala na špeciálnu prokuratúru. Tá prisľúbila odpoveď vo štvrtok. Hovorkyňa špeciálnej prokuratúry Jana Tökölyová iba povedala, že obžalobu ešte nepodali, návrh skúmajú.
Prepustenie z väzby si podľa polície vybavil obžalovaný podnikateľ za úplatok 30-tisíc eur. Obálku s peniazmi mal odovzdať advokátovi Ladislavovi Ščurymu, ktorý bol v minulosti okresným šéfom Mosta-Hídu v Čadci.
Advokát mal s ďalším podnikateľom odovzdať úplatok prokurátorovi. Sudca potom rozhodol o prepustení muža z väzby.
Ščury, ktorého polícia tiež obvinila, ďalej robí advokáta. V stredu predpoludním nechcel o prípade hovoriť s tým, že má veľa práce. Podvečer napriek sľubu mobil nedvíhal.
[content type="avizo-clanok" img-db="fila" id="7012944" url-type="sme-article"]Základné ponaučenie tohto týždňa znie, že sudcov sa neoplatí trestne stíhať. Ani sa o to pokúšať, píše Lukáš Fila[/content]
Podržali ho aj kolegovia
Michálik v minulosti poprel účasť na korupčnej afére. Na email, prečo obžalovaného podnikateľa prepustil z väzby, keď to krajský súd zamietol, v stredu neodpovedal.
Stíhanie Michálika zamietlo plénum Ústavného súdu, na ktorom sedeli aj jeho štyria niekdajší kolegovia z Najvyššieho súdu – Ivetta Macejková, Peter Brňák, Sergej Kohut a Milan Ľalík.
Či nie sú zaujatí, plénum neriešilo. Námietky predpojatosti nevyslovili členovia pléna ani poverený prokurátor, ani Michálik.
Odkedy súd vedie Macejková, plénum povolilo stíhať troch sudcov v roku 2007. Ďalších deväť žiadostí zamietlo.

Beata
Balogová
